შეხვედრა ტაჯიკეთის დელეგაციის წევრებთან
2019 წლის 31 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფი ტაჯიკეთის დელეგაციის წევრებს შეხვდა.
შეხვედრაზე თამარ გვარამაძემ სტუმრებს საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატი, მუშაობის მეთოდოლოგია და პრაქტიკა გააცნო. ისაუბრა ანტიდისკრიმინაციული და პრევენციის ეროვნული მექანიზმების, აგრეთვე შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვის მიმართულებით მიმდინარე საქმიანობაზე; სამთავრობო სტრუქტურებისა და კერძო სექტორის მხრიდან ადამიანის უფლებათა დარღვევის შემთხვევებზე აპარატის მხრიდან რეაგირების ფორმებზე.
განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ მოქმედმა კანონმდებლობამ და ამ კანონმდებლობის პრაქტიკაში განხორციელების საკითხებმა, სიძულვილის ენის გამოყენების ფაქტებზე რეაგირების შესაძლებლობამ და მედიის თავისუფლების თვალსაზრისით არსებულმა გამოწვევებმა.
დელეგაციის შემადგენლობაში იყვნენ ტაჯიკეთის სამთავრობო ორგანიზაციების, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრები და მედიის წარმომადგენლები.

Meeting with Members of Tajik delegation
On 31 October 2019, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze met with members of the Tajik delegation, who are paying an official visit to Georgia.
Tamar Gvaramadze introduced the mandate, methodology and practice of the Public Defender of Georgia to the guests. She spoke about the ongoing activities of anti-discrimination and national preventive mechanisms, as well as protection of the rights of persons with disabilities, the steps taken by the Office in response to the violation of human rights by the state agencies and the private sector.
Particular interest was expressed towards the current legislation on freedom of speech and freedom of expression and practical implementation of this legislation, response to hate speech and challenges facing freedom of the media.
The delegation included members of Tajik governmental organizations, Presidential Administration, NGOs and the media.