საქართველოს სახალხო დამცველის შეხვედრები ამერიკის შეერთებულ შტატებში
2017 წლის 12 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა დელეგაციის წევრებთან ერთად ამერიკის შეერთებულ შტატებში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გამართა ეროვნულ დემოკრატიული (NDI) და საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტების (IRI), კარნეგის ცენტრის, ეროვნული ფონდი დემოკრატიისთვის (NED) და სოლიდარობის ცენტრის წარმომადგენლებთან.
საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს სახალხო დამცველმა ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ, განიხილა მართლმსაჯულების კუთხით არსებული გამოწვევები, სამართალდამცველთა საქმიანობა, შრომის უსაფრთხოების საკითხები, საკონსტიტუციო რეფორმის მიმდინარეობა, მედიაგარემო, ციხეებში პატიმართა უფლებები და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა.
განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია სახალხო დამცველის საარჩევნო პროცესზე დაკვირვების საკითხმა. თემაზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლებთან სახალხო დამცველმა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების პროცესი მიმოიხილა და ის ხარვეზები და რეკომენდაციები გააცნო, რომლის აღმოფხვრის მიზნითაც სახალხო დამცველმა სპეციალურ კვლევა მოამზადა.
ვაშინგტონში გამართული შეხვედრების ფარგლებში სახალხო დამცველმა ასევე ისაუბრა უმცირესობების უფლებებზე, გენდერული თანასწორობის კუთხით არსებულ გამოწვევებზე, დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ მიღებული კანონის იმპლემენტაციასა და კანონში არსებულ ხარვეზებზე.

Public Defender's Meetings in U.S.
The Public Defender of Georgia, together with the member of the delegation, held meetings with representatives of the National Democratic Institute (NDI), the International Republican Institute (IRI), the Carnegie Endowment for International Peace, the National Endowment for Democracy (NED) and the Solidarity Center within the framework of his official visit to the United States.
The Public Defender briefed the international organizations of the human rights situation in Georgia, the challenges in the system of justice, law enforcement activities, labour safety issues, constitutional reform, media environment, the rights of prisoners and the situation of people living on the occupied territories.
Monitoring of the election process by the Public Defender caused particular interest. Together with representatives of the international organization working on this issue, the Public Defender reviewed the 2016 parliamentary elections, relevant recommendations and the survey prepared by the Public Defender about the elimination of the shortcomings in the election process.
At the meetings held in Washington, the Public Defender also talked about the rights of minorities, gender equality challenges, implementation of the Law on Elimination of All Forms of Discrimination and the gaps in the law.