სახალხო დამცველის შეხვედრები აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტსა და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოში (USAID)
ვაშინგტონში ოფიციალური ვიზიტით მყოფი საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის სხვადასხვა ბიუროს და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ხელმძღვანელობას შეხვდნენ.
შეხვედრებზე სახალხო დამცველმა ამერიკის შეერთებული შტატების მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ხაზი გაუსვა საქართველოს მოლოდინს, რომ ორ ქვეყანას შორის არსებული მრავალწლიანი ურთიერთობის შემდგომი გაგრძელება ხელს შეუწყობს იმ პროგრამების განხორციელებას, რომლებიც საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კურსის შენარჩუნების საშუალებას მისცემს.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის აღსრულების საკითხების განხილვისას სახალხო დამცველმა კანონთან დაკავშირებით თავისი პოზიცია წარმოადგინა და შეხვედრების მონაწილეებს საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის გაგზავნილი სასამართლო მეგობრის მოსაზრება (amicus curiae) გააცნო.
ისაუბრეს ასევე, მოახლოებულ საპარლამენტო არჩევნებზე და წინასაარჩევნო პერიოდში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობაზე, მათ შორის, საქართველოს სახალხო დამცველისა და ცესკოს ერთობლივ განცხადებაზე, სადაც პოლიტიკოსებსა და მედიას დისკრიმინაციისა და სიძულვილის ენისგან თავისუფალი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფისკენ მოუწოდებენ. სახალხო დამცველმა აღინიშნა, რომ ინსტიტუცია წლებია ყველა გადაცდომის ფაქტს სწავლობს და მომზადებულ დასკვნას ინტენსიურად აწვდის საზოგადოებას.
შეხვედრები გაიმართა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის მდივნის თანაშემწის მოადგილეებთან - დემოკრატიის, ადამიანის უფლებათა და შრომის ბიუროს კურატორთან მონიკა იაკობსენთან, საერთაშორისო ანტინარკოტიკულ და სამართალდამცავ საქმეთა ბიუროს კურატორთან ბრენდონ იოდერთან და ევროპისა და ევრაზიის საქმეთა ბიუროს კურატორთან ჯოშუა ჰაკთან. ასევე, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ადმინისტრატორის მოადგილესთან ევროპისა და ევრაზიის ქვეყნების დარგში ერინ ელიზაბეტ მაკისთან.

Public Defender’s Meetings in US Department of State and US Agency for International Development (USAID)
Public Defender of Georgia Levan Ioseliani and First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze, who are on an official visit to Washington, met with the leadership of various bureaus of the US Department of State and the US Agency for International Development (USAID).
At the meetings, the Public Defender spoke about the importance of the support of the United States of America and emphasized Georgia's expectation that the continuation of the long-term relationship between the two countries will help to implement programmes that will allow Georgia to maintain its democratic development course.
During the discussion of the enforcement of the Law on Transparency of Foreign Influence, the Public Defender presented his position regarding the law and introduced the opinion of the friend of the court (amicus curiae) sent to the Constitutional Court.
Other topics discussed included the upcoming parliamentary elections and the state of human rights protection in the pre-election period, including the joint statement of the Public Defender of Georgia and the Central Election Commission, where politicians and the media were called to ensure an election environment free of discrimination and hate speech. The Public Defender noted that the institution has been studying all the cases of violations for years and intensively providing the relevant reports to the public.
Meetings were held with Monica Jacobsen, Deputy Assistant Secretary at the US Department of State, Bureau of Democracy, Human Rights and Labor, Brandon Yoder, Deputy Assistant Secretary at the US Department of State, Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs, and Joshua Huck, Deputy Assistant Secretary at the US Department of State, Bureau of European and Eurasian Affairs. A meeting wase also held with Elizabth Mckee, Assistant Administrator at the US Agency for International Development (USAID), Europe and Eurasia Bureau.