სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის მიერ ორგანიზებულ კონსულტაციებში მიიღო მონაწილეობა
2023 წლის 30-31 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ ამსტერდამში (ნიდერლანდების სამეფოში) ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის მიერ ორგანიზებულ მაღალი დონის კონსულტაციებში მიიღო მონაწილეობა.
კონსულტაციები ეხებოდა ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების, ასევე თანასწორობის მექანიზმებისა თუ ომბუდსმენის ინსტიტუტების მანდატის გაძლიერების საჭიროებას, რათა მათ შეძლონ მათ შორის, საჯარო მმართველობის სფეროში, ავტომატიზებული, ალგორითმების და ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით მიღებული გადაწყვეტილებების ადამიანის უფლებათა სტანდარტებთან შესაბამისობის შეფასება. ასევე, შეძლონ უფლებათა დარღვევის ცალკეული საქმეების შესწავლა და დარღვევებზე ეფექტური რეაგირების განხორციელება.
თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების და თანმდევი გამოწვევების და ადამიანის უფლებებით დაცულ სფეროში ჩარევის რეალური რისკების გათვალისწინებით, განხილვების დროს კონფერენციის მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს ადამიანის უფლებებზე დამყარებული მიდგომის, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მნიშვნელობაზე, და ასევე, დისკრიმინაციის თავიდან აცილების აუცილებლობაზე.
თამარ გვარამაძემ შეხვედრის მონაწილეებს საქართველოში ტექნოლოგიების, ალგორითმებისა და ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით საჯარო დაწესებულებების მიერ გადაწვეტილებათა მიღების პროცესში არსებული გამოწვევები და სახალხო დამცველის აპარატის შეფასებები გაუზიარა.
კონსულტაციების მეორე დღე დაეთმო ევროპის მასშტაბით ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების წინაშე მდგარი სხვადასხვა გამოწვევების განხილვას, მათ შორის, დამოუკიდებლობის და საქმიანობის შეუფერხებლად განხორციელების კუთხით არსებულ გამოწვევებს.
კონფერენციაში ევროპის საბჭოს წევრი სახელმწიფოების ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული, თანასწორობის ინსტიტუტების და ომბუდსმენების ოფისებიდან 30-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობდა.

First Deputy Public Defender Participates in Consultations Organized by Council of Europe Commissioner for Human Rights
On March 30-31, 2023, First Deputy Public Defender of Georgia Tamar Gvaramadze participated in the high-level consultations organized by the Council of Europe Commissioner for Human Rights in Amsterdam (the Kingdom of the Netherlands).
The consultations focused on the need to strengthen the mandate of national human rights institutions, as well as equality mechanisms and ombudsman institutions, so that to enable them, inter alia, in the field of public administration, to evaluate the compliance of decisions made with the use of technologies, algorithms and artificial intelligence with human rights standards, as well as to study individual cases of rights violations and implement effective response to violations.
Taking into account the use of modern technologies, accompanying challenges and real risks of interference in the area protected by human rights, the conference participants focused on the importance of human rights-based approach, transparency and accountability, as well as prevention of discrimination.
Tamar Gvaramadze spoke about challenges in the process of making decisions by public institutions with the use of technologies, algorithms and artificial intelligence and the evaluations made by the Public Defender's Office.
The second day of consultations was devoted to the discussion of various challenges facing national human rights institutions across Europe, including challenges relating to independence and smooth functioning.
About 30 representatives of national human rights institutions, equality institutions and ombudsman offices of the member states of the Council of Europe participated in the conference.