სახალხო დამცველის მოადგილემ ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
2019 წლის 5 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მონაწილეობა მიიღო სტრასბურგში, ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის შეხვედრაში, რომლის განხილვის მთავარი საგანი იყო ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტებისა და ომბუდსმენების როლი ადამიანის უფლებათა დაცვისა და კანონის უზენაესობის განხორციელებაში.
თამარ გვარამაძემ დამსწრე საზოგადოებას მოკლედ გააცნო საქართველოს სახალხო დამცველის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები და მანდატი; ისაუბრა ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტებისა და ომბუდსმენის საქმიანობისათვის ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა პლურალიზმის პრინციპის რეალიზაცია სახალხო დამცველის საქმიანობის პროცესში. მან ხაზი გაუსვა პლურალიზმის პრინციპის, დაინტერესებული ჯგუფების ჩართულობით, პროცესის გამჭვირვალედ წარმართვისა და სახალხო დამცველის ობიექტური კრიტერიუმების შეფასების საფუძველზე შერჩევის მნიშვნელობას. ასევე, ყურადღება გაამახვილა სახალხო დამცველის მიერ უფლების დარღვევის საქმეების ეფექტურად შესწავლისას ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და განსაკუთრებით, პერსონალური მონაცემების შემცველი ინფორმაციის დაუბრკოლებლად ხელმისაწვდომობაზე.
შეხვედრას ორგანიზება ევროპის საბჭოს პრეზიდენტმა ქვეყანამ საფრანგეთმა გაუწია. აღსანიშნავია, რომ შემდეგ წელს მინისტრთა კომიტეტი გეგმავს განიხილოს წევრი სახელმწიფოების მიერ მიღწეული პროგრესი მინისტრთა კომიტეტის მიერ წევრი სახელმწიფოების მიმართ მიცემული 1997 რეკომენდაციის შესახებ: R (97) 14 ადამიანის უფლებათა ხელშეწყობისა და დაცვისათვის დამოუკიდებელი ეროვნული ინსტიტუტების შექმნის შესახებ. რეკომენდაცია მოუწოდებს მინისტრთა კომიტეტს, რომ წევრ სახელმწიფოებმა დაუყოვნებლივ შექმნან ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტები გაეროს პარიზის პრინციპების შესაბამისად.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდნენ ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპული ქსელის (ENNHRI) თავმჯდომარე ემილი ლოგანი და სომხეთის სახალხო დამცველი არმან ტატოიანი. შეხვედრას ესწრებოდნენ ევროპის საბჭოს წევრი ქვეყნების მაღალი დონის წარმომადგენლები, ექსპერტები და ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების წარმომადგენლები.

Deputy Public Defender Participates in the Meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe
On 5 September 2019, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze participated in a meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe in Strasbourg, the main theme of which was the role of national human rights institutions and ombudsmen in the implementation of human rights and the rule of law.
Tamar Gvaramadze briefed the audience on the Public Defender's mandate and main directions of activities in Georgia. She spoke about the important issues of national human rights institutions and ombudsmen, such as the realization of the principle of pluralism in the process of Public Defender's activity. The First Deputy Public Defender emphasized the importance of pluralism, engagement of stakeholders, transparency of the process and selection of the ombudsman based on objective criteria. She also focused on access to information and especially the unhindered access to personal data during the effective examination of cases of violations of rights by the Public Defender.
The meeting was organized by France that holds the presidency of the Council of Europe. It should be noted that next year the Committee of Ministers intends to review the progress made by the Member States relating to the 1997 Recommendation (R (97) 14) of the Committee of Ministers to Member States on the Establishment of Independent National Institutions for the Promotion and Protection of Human Rights. The recommendation calls on the Committee of Ministers that the Member States immediately establish national human rights institutions in accordance with the Paris Principles of the United Nations.
Emily Logan, Chair of the European Network of National Human Rights Institutions(ENNHRI), and Arman Tatoyan, Public Defender of Armenia, delivered speeches at the meeting. The meeting was attended by high-level representatives of Member States of the Council of Europe, experts and representatives of national human rights institutions.