სახალხო დამცველის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეზიდენტს შეხვდა
2024 წლის 27 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეზიდენტს სიოფრა ო'ლირის, საქართველოს არჩეულ მოსამართლეს ლადო ჭანტურიას და სასამართლოს რეგისტრატორის მოადგილეს აბელ კამპოსს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ სასამართლო მეგობრის მოსაზრებების (Amicus Curiae) მომზადებისა და გაგზავნის პრაქტიკა და სასამართლოს გადაწყვეტილებების მიღებისას მათი მნიშვნელობა განიხილეს. ასევე ისაუბრეს სასამართლოს გაძლიერების შესაძლებლობებზე.
სახალხო დამცველმა ხაზი გაუსვა სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ საქართველოსთან მიმართებით მიღებული გადაწყვეტილებების მნიშვნელობას, ქვეყანაში სამართლიანობის ხარისხის გაზრდის თვალსაზრისით.

Public Defender Meets with ECHR President
On June 27, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender, met with Siofra O'Leary, President of the European Court of Human Rights, Lado Chanturia, Judge elected in respect of Georgia, and Abel Campos, Deputy Registrar of the Court.
The practice of preparing and sending opinions of the friend of the court (Amicus Curiae) by the Public Defender of Georgia and their importance in the process of delivering judgements by the court, as well as the possibilities of strengthening the judiciary were discussed at the meeting.
The Public Defender emphasized the importance of decisions made by the European Court of Human Rights regarding Georgia, from the point of view of increasing the quality of justice in the country.