საქართველოს სახალხო დამცველმა ვაშინგტონში ოფიციალური შეხვედრები გამართა
2022 წლის 11-13 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა ვაშინგტონში, სადაც შეხვედრები გამართა აშშ-ს სენატის, პრეზიდენტის ადმინისტრაციისა და სახელმწიფო დეპარტამენტის მაღალი თანამდებობის პირებთან, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელებთან.
სახალხო დამცველის განცხადებით, ჩვენი ამერიკელი პარტნიორების მთავარი გზავნილია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები ურყევად იდგება საქართველოს გვერდით, მანამ, სანამ ქართველ ხალხს ექნება სურვილი მიიღოს დახმარება დემოკრატიული განვითარების პროცესში.
ვაშინგტონში გამართულ შეხვედრებზე განიხილეს ქართული საზოგადოების მაღალი მხარდაჭერა ქვეყნის ევროინტეგრაციისა და ნატოში ინტეგრაციის მიმართ; ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესში გასატარებელი დემოკრატიული რეფორმების მიმდინარეობა. ხაზი გაუსვეს ბოლო წლებში საქართველოში ანტიდასავლური, ანტიდემოკრატიული პროპაგანდისა და რიტორიკის გაძლიერებას, არასამთავრობო სექტორისა და აშშ-ს ელჩის წინააღმდეგ მიმდინარე თავდასხმებს. „საქართველოში ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ძალიან გაძლიერდნენ ანტიდემოკრატიული, ანტიდასავლური, ანტი ადამიანის უფლებებზე ორიენტირებული პოლიტიკური ძალები. ამის საპირწონედ დემოკრატიულ აქტორებს მეტი მხარდაჭერა და დახმარება სჭირდებათ“, - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა შეხვედრების შემდეგ.
შეხვედრებზე სახალხო დამცველმა ისაუბრა მართლმსაჯულების საკითხებზე, ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის სისტემურ ხარვეზებზე; ჟურნალისტებისა და ადამიანის უფლებების დამცველების საქმიანობისათვის მტრული და გარკვეულ შემთხვევებში ძალადობრივი გარემოს არსებობაზე.
ასევე, სახალხო დამცველმა ყურადღება გაამახვილა ბოლო დროს საქართველოს მოქალაქეთა აშშ-ში მასიურად და არალეგალურად ემიგრირების საკითხზე, მათ დაკავებებზე საზღვრის კვეთისას და გავრცელებულ ინფორმაციებზე დაკავების ადგილებში არსებულ არასათანადო პირობებზე. სახალხო დამცველი და სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლები შეთანხმდნენ, რომ ითანამშრომლებენ საქართველოდან ემიგრირებული პირების უფლებების დასაცავად.
ნინო ლომჯარიამ მადლობა გადაუხადა სახელმწიფო და საერთაშორისო სტრუქტურების წარმომადგენლებს სახალხო დამცველის აპარატის მისამართით გაწეული უდიდესი დახმარებისთვის და სთხოვა გააგრძელონ ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და აქტორების მიმართ, დემოკრატიული რეფორმების განსახორციელებლად.
ვაშინგტონში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში სახალხო დამცველი აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტში ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში სახელმწიფო მდივნის თანაშემწეს კარენ დონფრიდს და დემოკრატიის, უფლებებისა და შრომის ბიუროს ხელმძღვანელს ერინ ბარკლეის შეხვდა.
თეთრ სახლში შეხვედრა შედგა ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს სამხრეთ ევროპისა და სამხრეთ კავკასიის რეგიონის დირექტორს ბატონ მეთიუ ეუსენთან.
სახალხო დამცველი შეხვდა აშშ-ს სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის აპარატის უფროსს ბატონ კრის სოჩას, აპარატის უფროს თანამშრომელს ქალბატონ ჰანა ტობერნს და პოლიტიკის ანალიტიკოსს ბატონ ჯოზეფ ბიგანს; ასევე, სენატის მრჩეველს საგარეო პოლიტიკის საკითხებში თომას მელიას. შეხვედრებზე ევროინტეგრაციის პროცესში დემოკრატიული რეფორმების მიმდინარეობა და ძირითადი ადამიანის უფლებების გამოწვევები განიხილეს.
აშშ-ს განვითარების სააგენტოში (USAID) დოქტორ ალექს სოკოლოვსკისთან გამართულ შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა მადლობა გადაუხადა სააგენტოს სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერისთვის; ასევე, მიმოიხილეს მიმდინარე G2G პროექტი და საქართველოში არსებული გამოწვევები ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის სფეროში.
შეხვედრები გაიმართა საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) ევრაზიის რეგიონულ დირექტორთან ბატონ სტივენ ნიქსთან; საერთაშორისო ეროვნული ინსტიტუტის (NDI) ევრაზიის მიმართულების პროგრამის უფროს დირექტორთან მელისა სელინ მუსიოსთან; ასევე, დემოკრატიის ეროვნული ფონდის (NED) რუსეთისა და ევრაზიის რეგიონის უფროს დირექტორთან ქალბატონ მირიამ ლანსკოითან.
სახალხო დამცველი ამერიკის შეერთებულ შტატებში ოფიციალური ვიზიტით თავის მოადგილეებთან, თამარ გვარამაძესა და გიორგი ბურჯანაძესთან ერთად იმყოფებოდა.

Public Defender of Georgia Holds Official Meetings in Washington
On October 11-13, 2022, Public Defender Nino Lomjaria paid an official visit to Washington, where she held meetings with high officials of the US Senate, the Presidential Administration and the Department of State, as well as heads of international organizations.
According to the Public Defender, the main message of our American partners is that the United States of America will unwaveringly stand by Georgia, as long as the Georgian people are willing to receive assistance in the process of democratic development.
The topics of discussion at the meetings held in Washington were the strong support of Georgian society for the country's European and NATO integration, as well as the implementation of democratic reforms in the process of Euro-Atlantic integration. The strengthening of anti-Western, anti-democratic propaganda and rhetoric in Georgia in recent years, the ongoing attacks against the non-governmental sector and the US Ambassador were emphasized at the meeting. "During the past year, anti-democratic, anti-Western, anti-human rights political forces have become very strong in Georgia. As a counterweight to this, democratic actors need more support and assistance," the Public Defender of Georgia said after the meetings.
The Public Defender spoke about the issues of justice, systemic flaws of wiretapping and surveillance; the hostile and in some cases violent environment for the activities of journalists and human rights defenders.
The Public Defender drew attention to the issue of massive and illegal emigration of Georgian citizens to the USA, their arrests during crossing the border, and the reports about improper conditions in the places of detention. The Public Defender and representatives of the Department of State agreed that they will cooperate to protect the rights of people emigrated from Georgia.
Nino Lomjaria thanked the representatives of the state and international structures for the great assistance provided to the Public Defender’s Office and asked them to continue their unwavering support to the democratic institutions and actors of Georgia for the implementation of democratic reforms.
As part of her official visit to Washington, the Public Defender met with Karen Donfried,Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, and Erin M. Barclay, Senior Bureau Official at theBureau of Democracy, HumanRights and Labour.
A meeting was held at the White House with Matthew Eussen, Director for SouthernEuropeand South Caucasus Region at the National Security Council.
The Public Defender also met with Chris Socha, Staff Director at U.S. Senate Committee on Foreign Relations, Senior Staff Officer Hannah Thoburn, Political Analyst Joseph Bigan, as well as Senate Foreign Policy Adviser Thomas Melia. The progress of democratic reforms and basic human rights challenges in the process of European integration were discussed during the meetings.
At the meeting held with Dr. Alexander Sokolovsky at the US Development Agency (USAID), the Public Defender thanked the Agency for the support provided to the Public Defender's Office; they also reviewed the ongoing G2G project and challenges in the field of human rights and the rule of law in Georgia.
Meetings were held with Stephen Nix, Regional Programme Director for Eurasia at the International Republican Institute (IRI); with Melissa Celine Muscio, Senior Programme Director for Eurasia at the National Democratic Institute (NDI); as well as Miriam Lanskoy, Senior DirectorforRussiaandEurasiaat theNational EndowmentforDemocracy.
The Public Defender was accompanied by her Deputies, Tamar Gvaramadze and Giorgi Burjanadze, during her official visit to the United States of America.