ვიზიტით სამხრეთ კორეის რესპუბლიკაში
2022 წლის 22-23 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე და აპარატის თანამშრომელი ნინო შალამბერიძე ვიზიტით იმყოფებოდნენ სეულში (სამხრეთ კორეის რესპუბლიკა) ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისიონერის მიერ ორგანიზებულ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო კონფერენციაზე - დაბერებისა და ხანდაზმულთა უფლებების შესახებ და ასევე, ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსის (GANHRI) სამუშაო ჯგუფის - ხანდაზმულთა დაბერება და ადამიანის უფლებები, შეხვედრაზე[1].
ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ მოხსენება წარადგინა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსის ჯგუფის წევრებს გაუზიარა დაბერების თაობაზე გაეროს ღია სამუშაო ჯგუფში (OEWGA) და ადამიანის უფლებათა საბჭოში (HRC) სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობის გამოცდილება. გაერთიანებული ერების ღია სამუშაო ჯგუფი არის ერთადერთი გაერთიანებული ერების მთავრობათაშორისი ორგანო ადამიანის უფლებათა საბჭოს გარეთ, რომელიც საშუალებას აძლევს ადამიანის უფლებათა ეროვნულ ინსტიტუტებს, ჩაერთონ და აქტიური მონაწილეობა მიიღონ მის მუშაობაში და საქმიანობაში.
დაბერებისა და ხანდაზმულთა უფლებების შესახებ საერთაშორისო კონფერენციაზე განხილული იყო ხანდაზმულთა უფლებებთან დაკავშირებული გამოწვევები და ხანდაზმულთა უფლებების შესახებ კონვენციის ტექსტზე მუშაობისას მიღწეული შედეგები.
[1] საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი, ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსის სამუშაო ჯგუფის არჩეული წევრია ევროპის რეგიონიდან 2018 წლიდან.

On November 22-23, 2022, Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Nino Shalamberidze, a representative of the Public Defender’s Office, visited Seoul (Republic of South Korea) and attended the International Conference on Aging and the Rights of Older Persons organized by the Human Rights Commissioner, as well as the GANHRI Working GroupMeeting onthe Rights of Older Persons and Ageing.[1]
Within the framework of the visit, the First Deputy Public Defender of Georgia presented a report and shared information with members of the Global Alliance of National Human Rights Institutions about the participation of the Public Defender’s Office in the work of the United Nations Open-Ended Working Group on Ageing (OEWGA) and the Human Rights Council (HRC). The United Nations Open-Ended Working Group is the only UN intergovernmental body outside the Human Rights Council that allows national human rights institutions to engage and actively participate in its work and activities.
The International Conference on Aging and the Rights of Older Persons discussed challenges related to the rights of older persons and the results of the work on the text of the Convention on the Rights of Older Persons.
[1] The Public Defender’s Office has been an elected member of the Working Group of the Global Alliance of National Human Rights Institutions from the European region since 2018.