სახალხო დამცველი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს შეხვდა
2024 წლის 24 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს გიორგი კალანდარიშვილს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მომავალ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით წინასაარჩევნო პერიოდსა და კენჭისყრის დღეს ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებზე, მათ შორის, სიძულვილის ენის ტირაჟირებისგან თავის არიდების საკითხებზე ისაუბრეს და მხარეებს შორის კოორდინაციის გაღრმავებისა და სამომავლო თანამშრომლობის მზაობა გამოთქვეს.
ცესკოს თავმჯდომარემ 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის მზადების დეტალებზე ისაუბრა და კენჭისყრის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების მასშტაბურად დანერგვის დადებით მხარეებს გაუსვა ხაზი.
საქართველოს სახალხო დამცველი, საარჩევნო უფლების რეალიზაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ზედამხედველობას მისთვის კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში განაგრძობს.

Public Defender Meets with Chairman of Central Election Commission
On June 24, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender, met with Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the Central Election Commission.
The parties talked about the protection of human rights in the pre-election period and on the election day, including the issues of avoiding the use of hate speech. They expressed their willingness to deepen coordination and future cooperation.
The Chairman of the Central Election Commission spoke about the details of the preparations for the October 26 elections and emphasized the positive aspects of the large-scale introduction of electronic technologies in the voting process.
The Public Defender of Georgia continues to supervise issues related to the exercise of electoral rights within the scope of the powers granted to him by legislation.