სახალხო დამცველი მეორე მოსმენით განსახილველ კანონპროექტს ეხმაურება
საქართველოს პარლამენტმა გაითვალისწინა სახალხო დამცველის მოსაზრებების ნაწილი „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონსა და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით.
ინიცირებული კანონპროექტი საკმაოდ პრობლემური იყო და ხარვეზებს შეიცავდა. ადამიანის უფლებებზე მისი ნეგატიური გავლენის შერბილებისა და საკანონმდებლო პაკეტის გაუმჯობესებაში პოზიტიური წვლილის შეტანის მიზნით, სახალხო დამცველის წერილობითი მოსაზრებები ერთი დღის ვადაში მიეწოდა საქართველოს პარლამენტს. მათი ნაწილი ამ დროისათვის (მეორე მოსმენის წინ) გათვალისწინებულია, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს. კერძოდ: 1) მთავრობაზე/სამინისტროზე ადამიანის უფლებების შეზღუდვის უფლებამოსილების დელეგირებისას ცხადად მიეთითა უფლებების შეზღუდვის კრიტერიუმები (ე.წ. სამსაფეხურიანი ტესტი); 2) „შესაძლო ინფიცირებული პირის“ იზოლაციისათვის დაქვემდებარების ნაცვლად განისაზღვრა, რომ პირი, რომელსაც შესაძლოა ჰქონდა შეხება გადამდები დაავადების შემთხვევასთან, დაექვემდებარება საკარანტინო ღონისძიებებს; 3) ცალკეული სამართლებრივი გარანტიები განისაზღვრა იზოლაციის/კარანტინის გამო თავისუფლებაშეზღუდული პირებისათვის; 4) საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული სასამართლო სხდომები დისტანციურად გაიმართება არა უპირობოდ ყველა, არამედ მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში. კანონპროექტში განხორციელებული ეს ცვლილებები და ის საკითხი, რომ მათ დროებითი ხასიათი ექნებათ, მნიშვნელოვნად ამცირებს არსებულ რისკებს.
მიუხედავად ზემოაღნიშნულისა, რჩება გარკვეული საკითხები, რომელიც სახალხო დამცველის მოსაზრებიდან არ აისახა. მათ შორის არის სწრაფი სასამართლო კონტროლის უზრუნველყოფა კანონპროექტით გათვალისწინებული უფლებების შეზღუდვებზე; ფაქტობრივი გარემოებების დასაბუთება კანონქვემდებარე აქტის მიღებისას და იზოლაციის/კარანტინის გადაწყვეტილების გასაჩივრების სპეციალური წესის განსაზღვრა. კანონპროექტის ავტორების მოსაზრებით, აღნიშნული საკითხები წესრიგდება სხვა მოქმედი საკანონმდებლო აქტებით და არ ქმნის მისი სპეციფიკურად დარეგულირების საჭიროებას.
კანონპროექტის დაჩქარებულად განხილვამ შეუძლებელი გახადა ყველა რისკის წინმსწრებად შეფასება და მიუხედავად კანონპროექტის ტექსტის გაუმჯობესებისა, უაღრესად მნიშვნელოვანია იმაზე დაკვირვება, თუ როგორ იმოქმედებს აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები პრაქტიკაში. სახალხო დამცველი დეტალურად დააკვირდება აღნიშნულ პროცესს და შესაბამისი საფუძვლების არსებობისას, გამოიყენებს სამართლებრივ მექანიზმებს ადამიანის უფლებების დაცვის შემდგომი უზრუნველყოფისათვის, საკონსტიტუციო სასამართლოსათვის მიმართვის ჩათვლით.

The Parliament of Georgia has taken into account some of the opinions of the Public Defender relating to the amendments to the Law on Public Health and the Criminal Procedure Code.
The draft amendments were quite problematic and contained shortcomings. For the purpose of mitigating its negative effects on human rights and making a positive contribution to the improvement of the legislative package, the Public Defender submitted opinions to the Parliament of Georgia in writing within one day. Some of the opinions have been taken into account (before the second reading), which is welcome. In particular: 1) With regard to the delegation of the power of restricting human rights to the Government/Ministry, the criteria for the restriction of rights have been clearly indicated (the so-called three-step test); 2) Instead of subjecting an “alleged infected person” to isolation, it has been determined that a person, who allegedly had contact with a contagious disease, shall be subject to quarantine measures; 3) Certain remedies have been provided for persons deprived of their liberty due to isolation/quarantine; 4) The court hearings of criminal cases shall be held remotely, but not all of them unconditionally, but only in exceptional cases. These changes in the amendments and the fact that they are of temporary nature will significantly reduce the risks involved.
Despite the above, there remain some issues that have not been reflected in the draft amendments, including the provision of speedy judicial control over the restrictions on the rights provided for in the amendments, substantiation of factual circumstances when adopting a subordinate legal act and development of a special rule for appealing against isolation/quarantine decisions. According to the authors of the amendments, the mentioned issues are regulated by other legislative acts and therefore there is no need for their specific regulation.
Urgent consideration of the amendments made it impossible to assess all the risks in advance and despite some improvements in the text, it is extremely important to observe the effects of these legislative changes in practice. The Public Defender will observe the process in detail and, if there are relevant grounds, will use all legal mechanisms to further ensure the protection of human rights, including by applying to the Constitutional Court.