სახალხო დამცველი 31 ოქტომბერს მედიის წარმომადგენლებისათვის პროფესიული საქმიანობის ხელშეშლის ფაქტებს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი 31 ოქტომბერს, მთელი დღის განმავლობაში საქართველოს კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში აქტიურად ადევნებდა თვალს საპარლამენტო არჩევნების მიმდინარეობას.
დღის მეორე ნახევარში გავრცელდა ინფორმაცია ჟურნალისტებისათვის საქმიანობის ხელშეშლისა და მათ მიმართ ძალადობრივი ქმედებების განხორციელების სხვადასხვა ფაქტთან დაკავშირებით. მაგალითად, გლდანის N79 საარჩევნო უბანზე მომხდარი დაპირისპირების გაშუქებისას საქმიანობაში ხელი შეეშალა ინტერნეტ გამოცემა პუბლიკას ჟურნალისტს მინდია გაბაძეს, მას ასევე დაუზიანდა ტელეფონი.[1] გლდანში, N39 სკოლასთან მომხდარი ინციდენტის დროს დაშავდა ტვ. პირველის ჟურნალისტი;[2] მარნეულში, N14 საარჩევნო უბანზე მყოფ On.ge-ს ჟურნალისტს მუშაობაშიხელი შეუშალა სავარაუდოდ ევროპული საქართველოს წარმომადგენელმა, რომელსაც თან იარაღი ჰქონდა.[3]
საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, ინტერნეტ გამოცემა პუბლიკას ჟურნალისტ მინდია გაბაძის წინააღმდეგ განხორციელებულ ქმედებასთან დაკავშირებით დაწყებულია გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლით, რაც ნივთის დაზიანებასა და განადგურებას გულისხმობს.
საქართველოს სახალხო დამცველი გმობს ჟურნალისტებისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტებსა და მათ მიმართ ძალადობრივ ქმედებებს. სახალხო დამცველი განმარტავს, რომ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი აწესებს მაღალ სტანდარტს ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობასთან მიმართებით. ამდენად, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებს ჟურნალისტების წინააღმდეგ განხორციელებულ თითოეულ ინციდენტთან დაკავშირებით დაიწყონ გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედების, ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელშეშლის საფუძველზე და მიიღონ შესაბამისი ზომები ინციდენტში მონაწილე ყველა პირის დადგენისა და მათ მიმართ კანონმდებლობით გათვალისწინებული ღონისძიებების გატარების მიზნით. გარდა ამისა, მსგავსი შემთხვევების თავიდან ასაცილებლად, მნიშვნელოვანია საარჩევნო უბნებთან სამართალდამცავებმა ეფექტურად უზრუნველყონ მედიის წარმომადგენლებისათვის პროფესიული საქმიანობის დაუბრკოლებლად განხორციელება.

Public Defender Responds to Obstruction of Journalists’ Professional Activities on October 31
The Public Defender’s Office was actively monitoring the parliamentary elections of October 31 within the framework of the authority granted by the legislation of Georgia.
In the second half of the day, reports were spread about the obstruction of journalists’ activities and acts of violence against them. For example, online media (Publika) journalist, Mindia Gabadze, was obstructed while covering the clashes in Gldani polling station No 79, while his phone was damaged;[1] a TV Pirveli journalist was injured during the incident near school No 39;[2] an On.ge journalist was prevented from performing his duties allegedly by a representative of European Georgia, who was carrying a weapon, at polling station No 14 in Marneuli.[3]
According to public information, an investigation has been launched into the actions carried out against Publika journalist Mindia Gabadze under Article 187 of the Criminal Code of Georgia, which pertains to the destruction of an item.
The Public Defender of Georgia condemns the obstruction of professional activities of journalists and violent actions against them. The Public Defender explains that the Criminal Code of Georgia sets a high standard in relation to journalists’ professional activities. Thus, the Public Defender of Georgia calls on the law enforcement agencies to launch an investigation into each incident directed against journalists under Article 154 of the Criminal Code of Georgia, which pertains to unlawful obstruction of journalist's professional activities, and to take appropriate measures to identify all persons involved in the incidents. In addition, in order to prevent similar incidents, it is important for the law enforcement agencies to ensure effectively that professional activities of media representatives are carried out smoothly at the polling stations.