საქართველოს სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის ზოგადი მოსაზრებით მიმართა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს
მომართვების საფუძველზე, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა შეისწავლა თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2025 წლის 17 ივნისის ბრძანება, რომლითაც დაკმაყოფილდა ანტიკორუფციული ბიუროს შუამდგომლობა ორგანიზაციისა და მისი საქმიანობის შესახებ მოცულობითი ინფორმაციის გამოთხოვის თაობაზე.
აპარატის მიერ მიღებული დოკუმენტაციის გაცნობის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ანტიკორუფციული ბიუროს ამგვარი შუამდგომლობების განხილვისას, სასამართლოს მსჯელობა უწევს რამდენიმე უფლებრივ საკითხზე, რომელთა შორისაა გაერთიანების თავისუფლებით დაცულ სფეროში და უფლებადამცველების საქმიანობაში ჩარევის ფარგლები; არასრულწლოვან, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე და ძალადობის მსხვერპლ ბენეფიციართა უფლებები, მათ შორის, პირადი ცხოვრების დაცვისა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინების საკითხები.
ვინაიდან, ასეთი საქმეები, შესაძლოა, მომავალშიც გახდეს სააპელაციო სასამართლოს განხილვის საგანი, ხოლო აღნიშნული საზედამხედველო მექანიზმების პრაქტიკაში აღსრულება სიახლეს წარმოადგენს საქართველოს სამართლებრივი სისტემისთვის, სახალხო დამცველმა გადაწყვიტა, 2025 წლის 16 ივლისს, საქმის განმხილველი სასამართლოსთვის სასამართლოს მეგობრის ზოგადი მოსაზრება წარედგინა. სასამართლოს მეგობრის ზოგადი მოსაზრება ემსახურება სათანადო უფლებრივი სტანდარტების დამკვიდრების ხელშეწყობას და მიემართება ყველა იმ საქმეს, რომლის ფარგლებშიც, სასამართლოს მსგავს ფაქტობრივ გარემოებებზე მოუწევს მსჯელობა.

Public Defender Files General Amicus Curiae Brief with Tbilisi Court of Appeal
Based on the appeals, the Public Defender’s Office examined Tbilisi City Court’s order of June 17, 2025, which granted the Anti-Corruption Bureau’s petition to request extensive information about one of the organizations and its activities.
As a result of examining the documentation received by the Office, it was revealed that when considering such petitions of the Anti-Corruption Bureau, the court deliberates on several rights issues, including the scope of interference in the sphere protected by freedom of association and the activities of human rights defenders; the rights of beneficiaries that are minors, persons with disabilities or victims of violence, including issues of protection of privacy and consideration of the best interests of the child.
Since such cases may also become the subject of consideration by the Court of Appeal in the future, and the implementation of the aforementioned supervisory mechanisms in practice is a novelty for the Georgian legal system, the Public Defender decided to submit a general amicus curiae brief to the court hearing the case on July 16, 2025. The general opinion amicus curiae brief serves to promote the establishment of appropriate legal standards and addresses all cases in which the court will have to consider similar factual circumstances.