ონლაინ შეხვედრა თემაზე: „უფლებადამცველები და მათ წინაშე არსებული გამოწვევები“
2020 წლის 8 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ორგანიზებით გაიმართა ონლაინ შეხვედრა თემაზე: „უფლებადამცველები და მათ წინაშე არსებული გამოწვევები“. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ, გენერალური პროკურორის მოადგილემ ნათია მერებაშვილმა, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ნინო ცაციაშვილმა, „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ გამგეობის თავმჯდომარემ ბაია პატარაიამ, ასევე, სახელმწიფო სტრუქტურებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების საჭიროებას და ბოლო წლებში უფლებადამცველთა წინააღმდეგ დანაშაულებრივი ქმედებებისა თუ მადისკრედიტირებელი კამპანიების სამწუხარო ტენდენციას გაუსვეს ხაზი და ამ მიმართულებით სახელმწიფოს ვალდებულებები განიხილეს.
საქართველოს გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს უფროსმა სალომე შენგელიამ სახალხო დამცველის რეკომენდაციების საფუძველზე შემუშავებულ ცვლილებებზე ისაუბრა, რამაც უფლებადამცველთა მონაწილეობით სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიება და საპროცესო ხელმძღვანელობის ხარისხი საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში უნდა მოიყვანოს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მზაობა გამოთქვა, საპილოტე რეჟიმში დაიწყოს უფლებადამცველთა მიმართ ჩადენილი დანაშაულების შესახებ სტატისტიკის წარმოება.
სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ შეხვედრაზე „ადამიანის უფლებადამცველთა საკითხებზე მუშაობის სახელმძღვანელო“ წარმოადგინა, სადაც უფლებადამცველის ცნება არის განმარტებული. კერძოდ, „საქართველოს სახალხო დამცველი დადგენილი საერთაშორისო პრაქტიკისა და სტანდარტების საფუძველზე, უფლებადამცველად მიიჩნევს ყველა ადამიანს, პროფესიული თუ სხვაგვარი სტატუსის მიუხედავად, რომელიც დამოუკიდებლად ან სხვებთან ერთად, მშვიდობიანი საშუალებების გამოყენებით, მოქმედებს ადამიანის უფლებების დაცვის, რეალიზებისა და ხელშეწყობისთვის ეროვნულ თუ საერთაშორისო დონეზე და აღიარებს ადამიანის უფლებათა უნივერსალურობას განურჩევლად ყველასთვის“. სახელმძღვანელოში, ასევე გამოკვეთილია სახალხო დამცველის აპარატის ძალისხმევა უფლებადამცველთა დაცულობისა და საქმიანობის ეფექტიანობის გაზრდისთვის.
საქართველოს სახალხო დამცველი განსაკუთრებული ყურადღებით აკვირდება ქვეყანაში უფლებადამცველთა წინაშე მდგარ გამოწვევებს, რასაც 2018 წლიდან დამოუკიდებელი თავი ეთმობა საპარლამენტო ანგარიშებში.

Online Meeting on Human Rights Defenders and Challenges Faced by Them
On October 8, 2020, the Public Defender's Office of Georgia organized an online meeting on the theme: "Human Rights Defenders and the Challenges Faced by Them". Public Defender Nino Lomjaria, Deputy Prosecutor General Natia Merebashvili, Deputy Minister of Internal Affairs Nino Tsatsiashvili, Chairman of the Board of the Tbilisi Human Rights House Baia Pataraia, as well as representatives of state agencies and non-governmental organizations, took part in the event.
Representatives of non-governmental organizations highlighted the necessity of raising public awareness of human rights and the unfortunate trend of criminal actions and discrediting campaigns against human rights defenders in recent years, as well as the obligations of the state in this regard.
Salome Shengelia, Head of the Human Rights Division of the Prosecutor General’s Office of Georgia, spoke about the changes drafted on the basis of the Public Defender's recommendations, which should ensure participation of human rights defenders in the investigation of criminal cases and bring the quality of such investigations, as well as the procedural guidance, in line with international standards. The Ministry of Internal Affairs of Georgia expressed readiness to start producing statistics on crimes committed against human rights defenders in a pilot mode.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender, presented a "Guide to Working on Issues relating to Human Rights Defenders", which explains the concept of a human rights defender. In particular, the Public Defender of Georgia, in accordance with established international practices and standards, defines the human rights defender as any person, regardless of professional or other status, who acts independently or together with others, through peaceful means, to protect, realize and promote human rights at national or international level and recognizes the universality of human rights for everyone. The guide also outlines the efforts of the Public Defender's Office to strengthen the protection of human rights defenders and the effectiveness of their activities.
The Public Defender of Georgia pays special attention to the challenges faced by human rights defenders, to which an independent chapter has been dedicated in the parliamentary reports since 2018.