განცხადება თემქის ხანდაზმულთა პანსიონატში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით
2022 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველისთვის ცნობილი გახდა „თბილისის ხანდაზმულთა პანსიონატში“ მყოფი ხანდაზმულების სხვა დაწესებულებებში გადაყვანის პროცესის დაწყების თაობაზე. სახალხო დამცველი ეხმიანება აღნიშნულ შემთხვევას, მისი მნიშვნელობის გათვალისწინებით.
სახალხო დამცველისთვის რამდენიმე წელია ცნობილია აღნიშნული დაწესებულების დეინსტიტუციონალიზაციისა და მოსალოდნელი ლიკვიდაციის შესახებ. ზოგადად, აღნიშნული პროცესი გულისხმობს დიდი ინსტიტუციების გაუქმებას და ხანდაზმულთა ოჯახთან მიახლოებულ გარემოში გადაყვანას, სადაც მათთვის ხელმისაწვდომი იქნება სხვადასხვა სერვისები და შეძლებენ თემში ადაპტირებას, რასაც ცხადია, მივესალმებით. თუმცა, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში პანსიონატში ბენეფიციართა მცირე რაოდენობის (სულ 17 ბენეფიციარი) და იქ შექმნილი კარგი საცხოვრებელი პირობების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია ინსტიტუტის დახურვის შემდეგ, უზრუნველყოფილ იქნეს ხანდაზმულთათვის ღირსეული საცხოვრებელი პირობების შენარჩუნება და არა მათი გაუარესება.
ამ პროცესთან დაკავშირებით, ოფიციალური ინფორმაციის გამოთხოვასთან[1] ერთად, 2022 წლის 18 ნოემბერს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები „თბილისის ხანდაზმულთა პანსიონატს“ ეწვივნენ. ბენეფიციარებთან და დაწესებულების ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან გასაუბრების შედეგად გამოიკვეთა შემდეგი პრობლემები:
ხანდაზმულმა ბენეფიციარებმა მოსალოდნელი ცვლილებების შესახებ აგვისტოში შეიტყვეს, თუმცა მათთვის არავის უცნობებია მათი გადაყვანის კონკრეტული თარიღი. ხანდაზმულებს, მხოლოდ ნოემბერში ეცნობათ, რომ 1 დეკემბრამდე იგეგმება მათი შენობიდან გაყვანა და ამავე დროდან გაეთიშებათ დენი, წყალი და გაზი;
• ბენეფიციარების განმარტებით, მათთან ფსიქოლოგს ინდივიდუალურად არ უმუშავია; სოციალურ მუშაკებთან გასაუბრებები კი ფორმალურად ჩატარდა, დაწესებულების ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა თანდასწრებით. მოსალოდნელ ცვლილებებთან დაკავშირებულმა სტრესმა დაამძიმა მათი ფსიქო-ემოციური მდგომარეობა, რაც უარყოფითად აისახება მათ ჯანმრთელობაზე;
• ამ ეტაპისათვის არსებული ინფორმაციით, ადგილი სადაც დაგეგმილია ხანდაზმულთა გადაყვანა, მოშორებულია დასახლებულ პუნქტს და მის მიმდებარედ არ არის გაჩერება, მაღაზია, აფთიაქი, სამედიცინო დაწესებულება. აღნიშნულის გათვალიწინებით ხანდაზმულებს აქვთ საცხოვრებელი პირობების გაუარესების მოლოდინი, რაც ასევე ამძიმებს მათ ფსიქო-ემოციურ მდგომარეობას.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს სსიპ „სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს“:
• „თბილისის ხანდაზმულთა პანსიონატში“ მყოფ ხანდაზმულებთან გაწიოს რეალური ინდივიდუალური მუშაობა და შესაბამისი სპეციალისტების ჩართულობით უზრუნველყოს მათი ფსიქო-ემოციური მომზადება მოსალოდნელი ცვლილებებისათვის;
• დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესში, ხანდაზმულთა გადაყვანა მოხდეს ისეთ დაწესებულებებში, სადაც დაცული იქნება ხანდაზმულთა მომსახურების სტანდარტები და ღირსეული ცხოვრების პირობები და არ დაუშვას მათი პირობების გაუარესება.

Statement on Situation in Temka Nursing House
On November 11, 2022, the Public Defender of Georgia learned about the launch of the process of transferring older persons from the Tbilisi Nursing Home to other facilities. The Public Defender echoes the mentioned case, taking into account its importance.
The Public Defender has been aware of the deinstitutionalization and expected liquidation of the said institution for several years. In general, the mentioned process involves the abolition of large institutions and transfer of older persons to a family-like environment, where various services should be available to them and they should be able to adapt to the community, which, of course, we welcome. However, in this particular case, taking into account the small number of beneficiaries in the nursing house (17 beneficiaries in total) and the good living conditions provided there, it is important to maintain and not worsen the decent living conditions after the institution is closed.
In connection with this process, along with requesting official information,[1] on November 18, 2022, representatives of the Public Defender visited the Tbilisi Nursing House. As a result of interviewing the beneficiaries and representatives of the institution’s administration, the following problems have been identified:
- The beneficiaries learned about the expected changes in August, but no one notified them of a specific date of their transfer. They were informed only in November that it was planned to transfer them from the building by December 1, as well as to cut off electricity, water and gas;
- According to the beneficiaries, the psychologist has not worked with them individually; Interviews with social workers were conducted formally, in the presence of representatives of the institution's administration. The stress associated with the expected changes aggravated their psycho-emotional condition, which negatively affects their health;
- According to the information available at this stage, the place where the older persons are planned to be taken is far from a settled area and there is no bus stop, shop, pharmacy or medical facility nearby. Taking into account the above, the older persons have an expectation that their living conditions will be deteriorated, which also aggravates their psycho-emotional condition.
The Public Defender calls on the Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking:
- To work individually with older beneficiaries of the Tbilisi Nursing Home and, with the involvement of relevant specialists, ensure their psycho-emotional preparation for the expected changes;
- In the process of deinstitutionalization, the older people should be transferred to the institutions where service standards and decent living conditions will be provided and their conditions will not be deteriorated.
The Public Defender continues to monitor the process of deinstitutionalization of the mentioned institution.