წინადადება ზოგადი განათლების მარეგულირებელ დოკუმენტებში კონფლიქტ-სენსიტიური სწავლებისა და მშვიდობის შესახებ განათლების სათანადო ასახვის შესახებ
2021 წლის 29 ივნისს სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს, ზოგადი განათლების საბაზო და საშუალო საფეხურების სახელმძღვანელოთა რეცენზირების შინაარსობრივი კრიტერიუმების, ასევე მასწავლებელთა პროფესიული სტანდარტის დამტკიცების შესახებ ბრძანებაში პედაგოგის მიმართ კონფლიქტ-სენსიტიური სწავლებისა და მშვიდობის კულტურის ფორმირებისთვის საჭირო ცოდნა/უნარების ასახვის შესახებ.
სახალხო დამცველის აპარატის ადამიანის უფლებათა სწავლების დეპარტამენტმა შეისწავლა აღნიშნული კრიტერიუმები და სტანდარტები და გამოავლინა, რომ მათში სათანადოდ არ არის ინტეგრირებული კონფლიქტების მშვიდობიანი ტრანსფორმაციისა და მშვიდობის კულტურის ხელშემწყობი დებულებები, რაც ნაკლებ ეფექტურს ხდის ზოგადი განათლების წვლილს ქვეყნის კონსტიტუციითა და სახელმწიფოს სტრატეგიული დოკუმენტებით გაცხადებული მიზნის მიღწევაში, ტერიტორიული მთლიანობის მშვიდობიანი გზით მოგვარების, ნდობის აღდგენისა და შერიგების შესახებ.

Proposal relating to Proper Reflection of Conflict-Sensitive and Peace Education in General Education Regulatory Documents
On June 29, 2021, the Public Defender addressed the Minister of Education and Science with a proposal regarding the content criteria for reviewing the basic and secondary education textbooks, as well as the reflection of teachers’ skills necessary for the formation of peace culture and conflict-sensitive education in the order on the approval of teachers professional standard.
The Human Rights Education Department of the Public Defender's Office examined the above criteria and standards and found that they do not properly integrate provisions promoting culture of peace and peaceful transformation of conflicts, thus weakening the effectiveness of the contribution of general education to the achievement of the goals declared by the constitution and state strategic documents – peaceful resolution of the issue of territorial integrity, confidence building and reconciliation.