სახალხო დამცველმა საკონსულტაციო საბჭოს წევრებს 20-21 ივნისს პოლიციის მიერ უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების შესახებ პირველადი ინფორმაცია გააცნო
2019 წლის 17 ივლისს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საკონსულტაციო საბჭოს წევრებს შეხვდა და 20-21 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტზე მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის შესახებ პირველადი ინფორმაცია მიაწოდა.
ნინო ლომჯარიას განცხადებით სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ყოველდღიურ რეჟიმში ეცნობიან საგამოძიებო მასალებს, რომლებზეც სრული წვდომა აქვთ. საქმის მასალების 10 ტომის შესწავლის შედეგად ცნობილი გახდა, რომ ამ ეტაპზე გამოკითხულია 300–მდე ადამიანი. პირველად გამოიკითხა ფიზიკურად დაზარალებული პირები, ასევე, 50–მდე ჟურნალისტი და 45–ზე მეტი პოლიციელი. მიმდინარე კვირაში მმართველი რგოლის პოლიციელთა გამოკითხვის პროცესი დაიწყება. გარდა ამისა, დანიშნულია სამედიცინო ექსპერტიზები, ამოღებულია მტკიცებულებები, ტყვიები, როგორც ტელევიზიით გასული, ასევე კერძო და საჯარო ობიექტებზე განთავსებული ვიდეო–კამერების ჩანაწერები. ამ ჩანაწერების მნიშვნელოვანი ნაწილი უკვე გაშიფრულია.
„სახალხო დამცველისა და საბჭოს ერთობლივი რეკომენდაციაა – გამოძიებამ მთავარი ყურადღება ერთიანი სურათის შესწავლაზე გაამახვილოს; თუ როგორ, რა ვითარებაში გამოიყენა ძალა პოლიციამ, რამდენად შეესაბამებოდა ეს ძალა არსებულ ინსტრუქციებსა და საქართველოში მოქმედ საკანონმდებლო რეგულაციებს; როგორ დაიგეგმა ოპერაცია, ვინ იღებდა ბრძანებებს, რა ბრძანებები იყო გაცემული და ვინ იყო მათ შესრულებაზე პასუხისმგებელი პირი. ეს არის მთავარი საკითხი და მხლოდ ამის შემდეგ უნდა მოხდეს კონკრეტულად ინდივიდუალური პოლიციელების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტების შესწავლაზე კონცენტრირება“, – განუცხადა სახალხო დამცველმა ჟურნალისტებს.
2019 წლის 20-21 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტზე პროკურატურაში მიმდინარე გამოძიებაში სახალხო დამცველი საზედამხედველო ფუნქციით 2 ივლისიდან არის ჩართული.
მონოტორინგის ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის მიზნით სახალხო დამცველმა სხვადასხვა ჯგუფების, არასამთვრობო ორგანიზაციებისა და პროფესიული წრეების წარმომადგენლებისგან შემდგარი საკონსულტაციო საბჭო შექმნა, რომელთანაც პერიოდულად გამართავს შეხვედრებს.
საკონსულტაციო საბჭოს წევრების არიან:
დიმიტრი ხაჩიძე – კონსტიტუციის 42–ე მუხლი,
სოფიო ასათიანი – ღია საზოგადოება ფონდი საქართველო,
მარინე კაპანაძე – საქართველო დემოკრატიული ინიციატივა,
ანი ნასრაშვილი – ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი
თამთა კახიძე – საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო
გიორგი გოგია – ორგანიზაცია Human Rights Watch
მაია მწარიაშვილი – ადვოკატი
ქეთევან ჩომახაშვილი – ადვოკატი
გიორგი ნონიაშვილი – ილიაუნი, მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი, 20 ივნისისი საპროტესტო მოძრაობის საორგანიზაციო ჯგუფის წევრი,

Public Defender Introduces Information about Ongoing Investigation into Alleged Abuse of Power by Police on June 20-21 to Members of Advisory Council
On 17 July 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with members of the Advisory Council and provided information on the criminal case of abuse of power by the employees of the Ministry of Internal Affairs on June 20-21.
According to Nino Lomjaria, representatives of the Public Defender have full access to the investigative materials and examine them every day. The examination of 10 volumes of the case materials showed that 300 people have been interviewed. Injured persons, about 50 journalists and 45 police officers were interviewed at the first stage. Questioning of high-rank law enforcers will begin this week. In addition, forensic examination has been appointed; evidence has been obtained; bullets, TV footage, as well as footage of video cameras installed in private and public facilities, has been seized. Significant part of the footage has already been transcribed.
"The joint recommendation of the Public Defender and the Council is to focus on the study of the overall situation: how the police used the force; whether the force used by police was in compliance with the instructions and legislative regulations in Georgia; how the operation was planned; who issued orders and who was responsible for the execution of the orders. These are the main issues and the investigation should focus on the abuse of power by individual police officers only after studying all this,"- the Public Defender told journalists.
The Public Defender has been supervising the investigation into the alleged abuse of power by the employees of the Ministry of Internal Affairs ongoing in the Prosecutor's Office since July 2.
The Public Defender set up the Advisory Council to facilitate effective and transparent monitoring. The Council consists of representatives of various groups, non-governmental organizations and professionals. The Public Defender regularly holds meetings with members of the Council.
Members of the Advisory Council are:
Dimitri Khachidze - Article 42 of the Constitution,
Sophio Asatiani - Open Society Georgia Foundation,
Marine Kapanadze - Georgian Democracy Initiative,
Ani Nasrashvili - Human Rights Education and Monitoring Center,
Tamta Kakhidze - Transparency International Georgia,
Giorgi Gogia - Human Rights Watch,
Maia Mtsariashvili – Lawyer,
Ketevan Chomakhashvili – Lawyer,
Giorgi Noniashvili - Iliauni, Governance Monitoring Center, member of the organizational group of the 20 June protest movement,