სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სასამართლოს ნიკანორ მელიას საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა
2020 წლის 10 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ნიკანორ მელიას საკონსტიტუციო სარჩელზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა. სარჩელით მოთხოვნილია პარლამენტის იმ დადგენილების არაკონსტიტუციურად ცნობა, რომლითაც მას უფლებამოსილება ვადამდე შეუწყდა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2019 წლის 2 დეკემბრის განაჩენით, ნიკანორ მელიას სასჯელის სახედ და ზომად განესაზღვრა ჯარიმა და თანამდებობის დაკავების უფლების ჩამორთმევა. აღნიშნული განაჩენის საფუძველზე 12 დეკემბერს მას შეუწყდა საპარლამენტო უფლებამოსილება.
სახალხო დამცველის აპარატის მიერ თბილისის საქალაქო სასამართლოდან მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, ნიკანორ მელიას მიმართ დამდგარი განაჩენი აღსასრულებლად ჯერ არ მიქცეულა. სასამართლოს განცხადებით, დანიშნული სასჯელი აღსრულდება მას შემდეგ, რაც გასაჩივრების პროცედურები დასრულდება და ბოლო ინსტანცია შემაჯამებელ გადაწყვეტილებას მიიღებს.
სახალხო დამცველის სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება მიმოიხილავს, თუ როდის უნდა წარმოადგენდეს გამამტყუნებელი განაჩენი საპარლამენტო უფლებამოსილების ჩამორთმევის საფუძველს. საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის თანახმად, „ძალაში შესული განაჩენის“ ცნებას ავტონომიური შინაარსი გააჩნია, ხოლო არჩეული პარლამენტარის უფლებამოსილების შეწყვეტისას თანაზომიერების პრინციპის დაცვა აუცილებელია.
საერთო სასამართლოებში დამკვიდრებული პრაქტიკის თანახმად, მათ შორის, განსახილველ საქმეზე მიღებული ინფორმაციის ანალიზით ირკვევა, რომ განაჩენი დაუყოვნებლივ აღსრულდება მაშინ, თუ დანიშნულია საპატიმრო სასჯელი, ხოლო არასაპატიმრო სასჯელები აღსრულდება მხოლოდ გადაწყვეტილების გასაჩივრების შესაძლებლობის, ან გასაჩივრების ვადის ამოწურვის შემდეგ. საქართველოს კონსტიტუციისა და პარლამენტის რეგლამენტის ანალიზიდან ასევე შესაძლებელია ანალოგიური განსხვავების ამოკითხვა პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტასთან დაკავშირებით.
საკონსტიტუციო სასამართლო განსაკუთრებულ ყურადღებას სამართლიანად უთმობს დემოკრატიული წესით, ხალხის მიერ არჩეული ხელისუფლების უფლებამოსილებაში ჩარევის დროს თანაზომიერების დაცვას. სასამართლო უთითებს პროპორციულობის დაცვის აუცილებლობაზე, იმ ფონზე, როდესაც არჩეული პირის უფლებამოსილება შემოფარგლულია კონკრეტული ვადით და გაცდენილი ვადის აღდგენა ობიექტურად შეუძლებელია.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება სწორედ პროპორციულობის საკითხის გარკვევას ისახავდა მიზნად. შესაბამისად, პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტა შესაძლებელი უნდა იყოს მხოლოდ მაშინ, თუკი პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილებით დეპუტატს სასჯელის სახედ საპატიმრო სასჯელი დაენიშნა. იმ შემთხვევებში, როცა სასჯელის სახედ არასაპატიმრო სასჯელი ინიშნება, პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება მხოლოდ გადაწყვეტილების გასაჩივრების შესაძლებლობის, ან გასაჩივრების ვადის ამოწურვის შემდეგ უნდა შეწყდეს.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ წინამდებარე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება დაეხმარება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმს მოცემული საქმის სამართლიანად და კანონიერად გადაწყვეტაში.

On February 10, 2020, Public Defender filed an amicus curiae brief with the Constitutional Court of Georgia relating Nikanor Melia’s constitutional suit that argues the constitutionality of the Parliament’s decision to deprive the MP from his authority.
According to Tbilisi City Court’s ruling of 2 December 2019, Nukanor Melia was fined and deprived of his right to hold public office, on the basis of which, he was deprived of his parliamentary power on December 12.
According to the information obtained by the Public Defender’s Office from the Tbilisi City Court, the verdict against Nikanor Melia has not yet been enforced. The court explains that the verdict is to be enforced after the appeal procedures are completed and the final instance makes the final decision.
The amicus curiae brief explains in what case the guilty verdict may serve as grounds for deprivation of parliamentary power. According to the practice of the Constitutional Court, the notion of a ‘verdict that has entered into force’ has autonomous content, and it is necessary to protect the principle of proportionality when depriving an elected MP of his/her authority.
According to the practice of common courts, a verdict is immediately enforced when it imposes a custodial penalty, while non-custodial penalty is enforced only after there are no more opportunities for appealing against the verdict are used or the term of appealing expires. The same difference can be interpreted from the analyses of the rules of procedures of the Parliament of Georgia and the constitution of Georgia.
The Constitutional Court fairly pays particular attention to the protection of proportionality in case of interference with the powers of the authorities elected by people, under democratic rules. The court refers to the necessity of observing proportionality, bearing in mind that the term of office of an elected official is limited and it is objectively impossible to later compensate for the missed period.
The amicus curiae brief addresses exactly the issue of proportionality. Consequently, it concludes that an MP can be deprived of his/her authority only if the court of first instance imposes custodial penalty, while in case if non-custodial penalty, an MP can be deprived of his/her authority only after there are no more opportunities for appealing against the verdict or the term of appealing expires.
The Public Defender hopes that the amicus curiae brief will help the Constitutional Court of Georgia fairly and lawfully resolve the case.