სახალხო დამცველმა 2 ივნისს დაკავებული აქციის მონაწილეების საქმეებზე სასამართლოს მიმართა
საქართველოს სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ 2023 წლის 2 ივნისს, საქართველოს პარლამენტთან დაკავებულ მოქალაქეთა სამართალდამრღვევებად ცნობით, ადგილი ექნება საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებაში გაუმართლებელ ჩარევას, რაც, თავის მხრივ, წარმოშობს საშიშროებას, პროტესტის მიზნით განხორციელებული მშვიდობიანი და არაძალადობრივი ქცევა მომავალშიც სამართალდარღვევად დაკვალიფიცირდეს.
ამდენად, სახალხო დამცველმა 2 ივნისს დაკავებულ მოქალაქეებთან დაკავშირებით ხუთ საქმეზე (საბა ბრაჭველის, ედუარდ მარიკაშვილის, ნიკა რომანაძის, გრიგოლ ფრანგიშვილისა და ნოდარ სიხარულიძის საქმეებზე) სასამართლოს მეგობრების მოსაზრებით (Amicus Curiae) მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს და ინფორმაცია წარუდგინა საერთაშორისო სტანდარტების, ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებებისა და საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის შესახებ.
ხუთივე შემთხვევაში სახალხო დამცველის აპარატმა დეტალურად შეისწავლა და შეაფასა დაცვის მხარის მიერ წარმოდგენილი მასალები და საჯაროდ გავრცელებული ვიდეო ჩანაწერები.
მასალების ანალიზმა მკაფიოდ გამოავლინა, რომ აქციის ზემოთ ხსენებული მონაწილეების ქმედებები სრულიად არაძალადობრივი იყო. ისინი არ გამოხატავდნენ აგრესიას სამართალდამცავების ან გამვლელების მიმართ, ხელს არ უშლიდნენ ტრანსპორტის ან მოქალაქეთა გადაადგილებას, არ ბლოკავდნენ შენობის შესასვლელს და სხვა. ამ ფონზე, სახალხო დამცველმა საქმის განმხილველი სასამართლოს მხრიდან იმ გარემოების შეფასების არსებით მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება, თუ რამდენად შეიძლება შეკრებილთა მიერ გამოხატვის სხვადასხვა საშუალებით სარგებლობამ საზოგადოებრივი წესრიგის თუნდაც მინიმალური დარღვევა გამოიწვიოს და შექმნას ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის შემადგენლობა.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ გამოხატვის თავისუფლებით დაცულია არა მხოლოდ ის ინფორმაცია და იდეები, რომელთაც საზოგადოება იზიარებს ან რომელთა მიმართ ინდიფერენტულად არის განწყობილი, არამედ ისეთებიც, რომელიც შოკის მომგვრელია და აწუხებს სახელმწიფოს ან საზოგადოების რომელიმე, გარკვეულ ჯგუფს. საგულისხმოა ისიც, რომ პოლიტიკური შინაარსის გზავნილები განსაკუთრებული დაცულობით სარგებლობს. შესაბამისად, სრულიად დაუშვებელია სამართალდამცავთა მიერ შეკრების მონაწილეთა უფლებებში ჩარევა მხოლოდ მათ მიერ პროტესტის გამოხატვისთვის შერჩეული სტილის გამო.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებები დაეხმარება სასამართლოს, სწორად შეაფასოს განსახილველი საკითხები და სამართალშეფარდება განხორციელდება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს სამართალწარმოების პრაქტიკით დადგენილი პრინციპების დაცვით.
სახალხო დამცველის აპარატი, შესაბამისი სრული მასალების წარმოდგენის შემდეგ, გააგრძელებს აქციის სხვა დაკავებული მონაწილეების საქმეების შესწავლასაც.

Public Defender Applies to Court relating to Cases of Protesters Detained on June 2
The Public Defender of Georgia believes that declaring citizens detained in front of the Parliament of Georgia on June 2, 2023 as lawbreakers will result in an unjustified interference with freedom of assembly and expression guaranteed by the Constitution of Georgia, which, in turn, will create a danger that peaceful and non-violent behavior aimed at expressing protest may be qualified as a violation of law in the future.
Thus, on June 2, the Public Defender applied to Tbilisi City Court with the opinion of the friend of the court (amicus curiae) relating to five cases (the cases of Saba Brachveli, Eduard Marikashvili, Nika Romanadze, Grigol Frangishvili and Nodar Sikharulidze) and submitted information about international standards, judgements of the European Court and the practice of the Constitutional Court.
In all five cases, the Public Defender’s Office studied and evaluated in detail the materials presented by the defence, as well as publicly released video footage.
The analysis of the materials clearly revealed that the actions of the above-mentioned participants in the rally were completely non-violent. They did not show aggression towards law enforcement officers or passers-by, did not obstruct the movement of transport or citizens, did not block the entrance to the building, etc. Considering all of this, the Public Defender focused on the importance of the evaluation of a particular circumstance by the court, namely whether the use of various means of expression by the people participating in the assembly could cause even a minimal violation of public order or create the composition of an administrative offence.
The Public Defender emphasizes once again that freedom of expression protects not only information and ideas that the public shares or is indifferent to, but also those that are shocking or disturbing for the state or any group of the society. It is also significant that messages of political content enjoy special protection. Therefore, it is completely unacceptable for law enforcement officers to interfere with the rights of assembly participants just because of the style they chose to express their protest.
The Public Defender hopes that the opinions of the friend of the court will help the court to correctly assess the issues under consideration and the legal proceedings will be conducted in accordance with the principles established by the practice of the Constitutional Court of Georgia and the European Court of Human Rights.
The Public Defender’s Office, after getting access to the relevant full materials, will continue to study the cases of other detained protesters as well.