სახალხო დამცველის მიერ შექმნილ სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნა N10 მიხეილ სააკაშვილის სამედიცინო მდგომარეობის მართვის მონიტორინგის შედეგების შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ მოწვეულმა სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფმა შეისწავლა და გააანალიზა საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მართვის შესახებ კლინიკა „ვივამედის“ მიერ მოწოდებული დოკუმენტები და წარმოადგენს შემდეგ შეფასებას:
პაციენტის ნევროლოგიური სტატუსი პრაქტიკულად უცვლელია და შეედარება სახალხო დამცველის მიერ მოწვეულ ექიმთა ჯგუფის წინა ჩანაწერებს - კვლავ ვლინდება კოგნიტიური დეფიციტი, ატაქსია, ჰიპესთეზია, ძალის დიფუზური დაქვეითება.
გამოხატულია მიკროციტარული ანემია, რომელიც ღრმავდება და კლინიკის მიერ იმართება სისხლის და მისი პროდუქტების ინფუზიებით. თუ გავითვალისწინებთ 2023 წლის 22-23 მაისის მონაცემებს, ჰემატოკრიტი იყო 22%, რეტიკულოციტები 0,5% (5‰), რაც მიუთითებს, რომ რეტიკულოციების პროდუქციის ინდექსი 0,1 და მაღალი ალბათობით ნიშნავს ძვლის ტვინის არაადეკვატურ პასუხს. ექსპერტთა ჯგუფი ფიქრობს, რომ ასეთი მონაცემები მომატებული ფერიტინის და ნორმალური რკინის ფონზე ქრონიკული დაავადების (ამ შემთხვევაში პროტეინდეფიციტური მალნუტრიციის - შიმშილის) მიმანიშნებელია. ამაზე მეტყველებს ჰიპოპროტეინემიაც და ჰიპოფიბრინოგენემიაც.
კვების დეფიციტის გამოხატულებაა ელექტროლიტური დისბალანსიც.
რაც შეეხება მართვას კლინიკაში, ამ მხრივ განსაკუთრებული შენიშვნები სახალხო დამცველის ექიმთა ჯგუფს არ აქვს. გრძელდება სიმპტომური მკურნალობა, რაც მათი მხრიდან პრაგმატულ მიდგომას წარმოადგენს.
პაციენტის მდგომარეობას მკურნალი ექიმები აფასებენ სტაბილურად, საყურადღებოდ, საშუალო სიმძიმედ (მხოლოდ ერთ ჩანაწერში (31.05.2023) ფიგურირებს, რომ მდგომარეობა კვლავმძიმე რჩება).
ასევე, საგულისხმოა, რომ 2023 წლის 14 ივლისის შემდგომ აღინიშნება ლეიკოციტების შემცირება (ლეიკოპენია), რაც შეიძლება იყოს ასევე, ძვლის ტვინის სუპრესიის შედეგი და თუ ეს ტენდენცია ნარჩუნდება და არ არის დათვლის ტექნიკური პრობლემა, მაშინ ეს ნიშნავს, რომ ძვლის ტვინის სუპრესია ამჟამად უფრო მკვეთრად არის გამოხატული, ვიდრე მანამდე იყო, რაც მთლიანობაში მდგომარეობის გაუარესების ნიშანია. ლეიკოპენიის ალტერნატიული პრობლემა ასევე, შეიძლება იყოს ვიტამინ B12 და ფოლიუმის დეფიციტი, როგორც მალნუტრიციის შედეგი, რაც ამ თვალსაზრისით მდგომარეობის გაუარესებაზე მიუთითებს; შესაძლოა, სხვა ალტერნატიული მიზეზებიც იყოს, მაგ. ვირუსული ინფექცია.
ექსპერტთა ჯგუფს მიაჩნია, რომ საერთო ჯამში, ნარჩუნდებათანდათანობითი ნელი დინამიკა გაუარესებისკენ, რაც, სამწუხაროდ, სავსებით ლოგიკურია ჯგუფის მიერ გაკეთებული წინამდებარე დასკვნების კონტექსტში.
აქვე საზოგადოებას კიდევ ერთხელ შევახსენებთ, რომ სახალხო დამცველის მანდატის გათვალისწინებით, ექსპერტთა ჯგუფის საქმიანობის მიზანი, შექმნის დღიდანვე, არის პაციენტისთვის მიწოდებული სამედიცინო მომსახურების მონიტორინგი. ჯგუფი არ ერთვებოდა და არ ერთვება პაციენტის მკურნალობის უშუალო პროცესში.
ექიმთა ჯგუფი გააგრძელებს მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის მართვის პროცესის მონიტორინგს და პერიოდულად, 2-4 თვის შუალედებით განაგრძობს პაციენტთან ვიზიტებს, ასევე, სამედიცინო დოკუმენტაციის შესწავლას. ცხადია, გადაუდებელი აუცილებლობის მდგომარეობაში, ვიზიტი განხორციელდება არაგეგმიურადაც.

Group of Specialists/Experts Set up by Public Defender Issue Conclusion No. 10 on Monitoring Results of Management of Mikheil Saakashvili’s Medical Condition
The group of specialists/experts set up by the Public Defender of Georgia studied and analyzed the documents provided by the VivaMedi Clinic regarding the management of the health condition of the 3rd President of Georgia, Mikheil Saakashvili, and is providing the following assessment:
The patient's neurological status is practically unchanged and can be compared to the previous records of the group of doctors invited by the Public Defender - cognitive deficit, ataxia, hypoesthesia, diffuse decrease in strength are still evident.
Microcytic anemia is also expressed, which is deepening and is being managed by the clinic with infusion of blood and its products. According to the data of May 22-23, 2023, hematocrit was 22%, reticulocytes - 0.5% (5‰), indicating that a reticulocyte production index of 0.1 and high probability means an inadequate bone marrow response. The group of experts believes that such a data along with the elevated ferritin and normal iron are indicative of a chronic disease (in this case, protein deficiency malnutrition - starvation). This is indicated by hypoproteinemia and hypofibrinogenemia as well.
Electrolyte imbalance is also an expression of nutritional deficiency.
As for the management in the clinic, the group of doctors of the Public Defender has no special remarks in this regard. Symptomatic treatment continues, which is a pragmatic approach from their side.
The doctors assess the patient's condition as stable, noteworthy, of average severity (only one record (31.05.2023) states that the condition remains severe).
It is also noteworthy that after July 14, 2023, there is a decrease in white blood cells (leukopenia), which may be the result of bone marrow suppression, and if this trend continues and there is no technical problem with counting, then it means that bone marrow suppression is currently more evident than before, which is a sign of deterioration in the overall situation. An alternative problem of leukopenia can also be a deficiency of vitamin B12 and folate as a result of malnutrition, which in this sense indicates a worsening of the condition; There may be other alternative reasons, e.g. viral infection.
The expert group believes that, overall, a gradual slow dynamic towards deterioration is maintained, which, unfortunately, is absolutely logical in the context of the present conclusions made by the group.
We would like to remind the public once again that, taking into account the mandate of the Public Defender, the purpose of the expert group's activity, since its creation, has been to monitor the medical services provided to the patient. The group has not been involved in the direct process of the patient's treatment.
The group of doctors will continue to monitor the management of Mikheil Saakashvili's health condition and periodically, with intervals of 2-4 months, will continue to visit the patient, as well as to study the medical documentation. Obviously, in the case of urgent necessity, unscheduled visits will also be carried out.