სახალხო დამცველის განცხადება პარლამენტთან განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
სახალხო დამცველი და აპარატის წარმომადგენლები აკვირდებიან პარლამენტთან განვითარებულ მოვლენებს. სამწუხაროდ, პოლიციის მხრიდან კვლავ დაფიქსირდა მოქალაქეთა მიმართ განხორციელებული რამდენიმე სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის ფაქტი.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმოქმედოს კანონმდებლობის ფარგლებში და კიდევ ერთხელ განმარტავს, რომ ძალის გამოყენება უნდა იყოს აუცილებელი და პროპორციული, მიზნად უნდა ისახავდეს კონკრეტული სამართლებრივი ღონისძიების გატარებას და არც ერთ შემთხვევაში არ უნდა გადაიზარდოს მოქალაქეზე მიზანმიმართულ ძალადობაზე/ანგარიშსწორებაზე.
ასევე, სახალხო დამცველი მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს მყისიერი რეაგირება მოახდინოს მოცემულ ფაქტებზე; უკვე მიმდინარე გამოძიებები კი ჩაატაროს მაქსიმალურად შემჭიდროებულ ვადებში, რათა არ გაჩნდეს დაუსჯელობის განცდა, რომელიც წაახალისებს ცალკეულ პოლიციელებს შემდგომი არასამართლებრივი ქმედებებისკენ.

The Public Defender of Georgia and representatives of the Office are monitoring the events developed in the vicinity of the Parliament. Unfortunately, we have again observed cases of alleged ill-treatment of citizens by the police.
The Public Defender once again calls on the Ministry of Internal Affairs to act within the framework of legislation and once again explains that the use of force must be necessary and proportionate, must be aimed at carrying out a specific legal measure, and in no case should it turn into targeted violence/retaliation against citizens.
The Public Defender also calls on the Special Investigation Service to respond immediately to the above facts; to conduct the ongoing investigations in the shortest possible time frame, so as not to create a feeling of impunity, which may incite individual police officers to further illegal actions.