სახალხო დამცველის განცხადება
სახალხო დამცველის რწმუნებულები ამ წუთებში მიემართებიან, 2024 წლის 19 ნოემბერს, დილის საათებში, დაკავებული მოქალაქეების მონახულების მიზნით. მათ შორის, იმ მოქალაქეების, რომლებიც აპარატის ინფორმაციით, ფიზიკურად დაზიანდნენ და გადაყვანილები არიან კლინიკებში.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ იმ დროისთვის (08:18, 19.11.2024), როდესაც შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო[1] მელიქიშვილის გამზირზე მყოფი აქციის მონაწილეების დაკავება, აქცია ატარებდა მშვიდობიან ხასიათს და ჯდებოდა შეკრების თავისუფლების სტანდარტებში. ამ დროს მოქალაქეებზე პოლიციის მხრიდან შესაძლოა ადგილი ჰქონდა არასათანადო მოპყრობას თუ ძალის გადამეტების ფაქტებს. ასევე გავრცელებული ინფორმაციით დაკავებულთა შორის არის ჟურნალისტი სერგი ბარამიძე, რომელიც როგორც ცნობილია დაკავების დროს პროფესიულ საქმიანობას ახორციელებდა. ასევე, ვრცელდება ინფორმაცია სხვა ჟურნალისტების მიმართ ჩადენილი შესაძლო დანაშაულების თაობაზეც. სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ დაუშვებელია ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლა.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს უზრუნველყოს აქციის მონაწილეთა მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება, ხელი არ შეუშალონ ჟურნალისტებს საქმიანობის განხორციელებაში, ხოლო, დაკავების ღონისძიებებისა და სპეციალური საშუალებების გამოყენებისას იხელმძღვანელონ აუცილებლობისა და პროპორციულობის კრიტერიუმების მკაცრი დაცვით. ამასთან, სახალხო დამცველი მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს გამოიძიოს ჟურნალისტთა/აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ თითოეული შესაძლო დანაშაულის ნიშნების მქონე შემთხვევა და მოახდინოს საზოგადოების ინფორმირება.
ამასთან, დამატებით საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ სახალხო დამცველის აპარატმა 2024 წლის 16 ნოემბერს ასევე მოინახულა ცესკოს შენობის წინ დაკავებული სამი მოქალაქე. დაკავებული მოქალაქეებიდან ერთ-ერთმა მიუთითა რომ იყო არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლი პოლიციის მხრიდან, ასევე, სამივე მათგანმა მიუთითა არაეთიკურ მოპყრობასა და სიტყვიერ შეურაცხყოფაზე.
სახალხო დამცველის აპარატმა სამივე შემთხვევაზე განახორციელა შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება და მიმართა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას.
სახალხო დამცველის აპარატი შეახსენებს საზოგადოებას, რომ აპარატის ცხელი ხაზია - 1481, რომელიც მუშაობს 24 საათიან რეჟიმში და უფლებების დარღვევის თითოეულ ფაქტთან დაკავშირებით მოქალაქეებს შეუძლიათ დაგვიკავშირდნენ ნებისმიერ დროს.

Public Defender’s Statement
Representatives of the Public Defender have left to visit the citizens detained in the morning hours of November 19, 2024, including those physically injured and hospitalized, according to the reports.
The Public Defender notes that when the Ministry of Internal Affairs started[1] arresting the participants in the rally on Melikishvili Avenue (at 08:18, 19.11.2024), the rally was peaceful and conformed to the standards of freedom of assembly. At that time, there might be ill-treatment of citizens by the police or use of excessive force. According to the reports, among those arrested is journalist Sergi Baramidze, who was performing professional activities at the time of his arrest. Crimes were reportedly committed against other journalists as well. The Public Defender emphatically notes that it is not allowed to interfere with journalists’ professional activities.
The Public Defender calls on the Ministry of Internal Affairs to ensure freedom of peaceful assembly of protestors, not to prevent journalists from carrying out their activities, and to strictly observe the criteria of necessity and proportionality when using detention measures or special equipment. In addition, the Public Defender calls on the Special Investigation Service to investigate each case containing elements of an alleged crime against journalists/demonstrators and to provide information to the public.
In addition, we’d like to inform the public that on November 16, 2024, the Public Defender’s Office also visited three citizens arrested in front of the Central Election Commission building. One of the detained citizens indicated that he became a victim of ill-treatment by the police, while all three of them indicated unethical treatment and verbal abuse.
The Public Defender’s Office has appropriately responded to all three cases and applied to the Special Investigation Service and the General Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs.
The Public Defender’s Office reminds citizens that they can contact us at any time regarding each violation of rights via hotline - 1481, which works 24 hours a day.