საქართველოს სახალხო დამცველი გარკვეული კატეგორიის მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობის უფლებამოსილების მინიჭებას ითხოვს
2018 წლის 29 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა მიმართა საქართველოს პარლამენტს საქართველოს სახალხო დამცველისთვის გამოძიების დასრულებამდე გარკვეული კატეგორიის სისხლის სამართლის საქმეების მასალების გაცნობის უფლებამოსილების მინიჭების თაობაზე.
მოქმედი კანონმდებლობით საქართველოს სახალხო დამცველი სისხლის სამართლის საქმის მასალებს სამართალწარმოების დასრულების შემდეგ ეცნობა, როდესაც გამოძიება ან სისხლისსამართლებრივი დევნა შეწყდება ან, როდესაც სასამართლო გამოიტანს გადაწყვეტილებას. ამ შეზღუდვის გამო, სახალხო დამცველის აპარატი ვერ ეცნობა ისეთ საქმეებს, რომლებიც ეხება მაგალითად არასათანადო მოპყრობას ან სიცოცხლის უფლების ხელყოფას და რომელთა გამოძიებაც წლების განმავლობაში გრძელდება.
ბოლო წლებში სახალხო დამცველის აპარატმა განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო საქმეებს, რომელთა მიმართაც არსებობდა საზოგადოების ინტერესი კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით და შეეხებოდა ეფექტიანი გამოძიების შესახებ სახელმწიფოს პროცედურული ვალდებულების შესრულებას. ამ საქმეების შესწავლა ინდივიდუალური დაშვების ფარგლებში მოხდა და კარგად წარმოჩინდა ის უპირატესობა, რაც მიმდინარე საქმის მასალების გაცნობას ახლავს ზოგადად.
სხვადასხვა კატეგორიის საქმეთა გამოძიების ვადა დაკავშირებულია დანაშაულის ხანდაზმულობასთან, რაც იძლევა ოცდახუთ წლამდე ან ზოგიერთ შემთხვევაში უვადოდ, გამოძიების წარმოების შესაძლებლობას. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ყოველდღიურად არაერთ საქმეს იხილავს, სადაც დაზარალებულები არასათანადო გამოძიებაზე და ამ კუთხით არსებულ ხარვეზებზე საუბრობენ. ამ საქმეთა გამოძიება წლები გრძელდება და სახალხო დამცველის აპარატი მოკლებულია მათი გაცნობის შესაძლებლობას. სწორედ ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ სახალხო დამცველის უფლებამოსილება გაფართოვდეს და მას მიმდინარე საქმის მასალებზე წვდომის შესაძლებლობა მიეცეს. ამ ტიპის უფლებამოსილება აქვს მრავალი ევროპული ქვეყნის ომბუდსმენის ინსტიტუტს (ფინეთს, შვედეთს, დანიას, ესტონეთს, ლიეტუვას) და სრულიად თავსებადია ხელისუფლების დანაწილების პრინციპთან.
ჩვენი რეკომენდაციით სახალხო დამცველს უნდა მიეცეს იმ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობის შესაძლებლობა, რომელიც არასათანადო მოპყრობის ან/და სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტის გამოძიებას შეეხება. ამ კუთხით საქართველოს პარლამენტს შესაბამისი საკანონმდებლო ნორმის ფორმულირება შევთავაზეთ.

Public Defender Demands Access to Certain Categories of Criminal Case Materials
On 29 November 2018, the Public Defender of Georgia applied to the Parliament of Georgia for an authority to have access to the materials of certain categories of criminal cases before the end of investigation.
In accordance with the legislation, the Public Defender of Georgia is authorized to get acquainted with criminal case materials only after the completion of judicial proceedings, when an investigation or criminal prosecution is terminated or when a court delivers a judgment. Due to this limitation, the Public Defender's Office has no access to the materials of cases pertaining to ill-treatment or violation of the right to life, investigations of which might be pending for years.
In recent years, the Public Defender's Office has paid special attention to the high-profile cases relating to the state’s procedural obligation to carry out an effective investigation. The cases were studied on the basis of individual permits and the advantage of having access to the ongoing case materials was well demonstrated.
The term of investigation of various categories of cases is related to the period of limitation of an offence, which makes it possible investigations to last for up to twenty five years or indefinitely in some cases. The Public Defender’s Office studies a number of cases every day, in which applicants refer to improper investigation and defects in this regard. Investigations into the mentioned cases may last for years, while the Public Defender's Office is unable to get acquainted with the case materials. That is why it is important that the Public Defender's authority be expanded and access to the ongoing case materials be granted for the Public Defender. This type of authority is enjoyed by ombudsman institutions of many European countries (Finland, Sweden, Denmark, Estonia and Lithuania) and is completely compatible with the principle of separation of powers.
We recommend that the Public Defender be authorized to have access to the materials of ongoing criminal cases dealing with the investigation of ill-treatment and/or violation of the right to life. In this regard, we proposed formulation of the relevant legislative norm to the Parliament of Georgia.