სახალხო დამცველმა უვადო თავისუფლებააღკვეთილი პატიმრების შესახებ სპეციალური ანგარიში გამოაქვეყნა
სახალხო დამცველმა სპეციალური ანგარიში „უვადო თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულების მიმართ განხორციელებული მართლმსაჯულებისა და პირობით ვადამდე გათავისუფლების საკანონმდებლო და პრაქტიკული ანალიზი“ გამოაქვეყნა.
სახალხო დამცველის აპარატმა შეისწავლა როგორც უვადო მსჯავრდებულების განაჩენები და სისხლის სამართლის საქმეები, ისე მათი ისტორია პენიტენციურ სისტემაში სასჯელის მოხდის პერიოდში.
წინამდებარე სპეციალური ანგარიშის მიზანია, მკითხველს გააცნოს საერთაშორისო პრაქტიკა და ევროპული სტანდარტები უვადოდ თავისუფლებააღკვეთილი პირებისთვის სასჯელის შეფარდების, მათზე შეღავათის გავრცელებისა და ე. წ. „იმედის უფლების“ მიმართულებით. მასში ასევე მიმოხილულია საქართველოში არსებული გარანტიები და მექანიზმები ევროპულ სტანდარტებთან მიმართებით; მაქსიმალურად დეტალურად არის ჩაშლილი უვადო მსჯავრდებულების ბრალდების სისხლის სამართლის საქმეთა გაცნობის შედეგად გამოკვეთილი როგორც ინდივიდუალური, აგრეთვე, არაერთხელ განმეორებადი ხარვეზები; წარმოჩენილია პენიტენციურ სისტემაში სასჯელის მოხდის პერიოდში უვადო მსჯავრდებულებთან მიმართებით გამოვლენილი ტენდენციები.
საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში მყოფი 89 უვადო თავისუფლება აღკვეთილი პირიდან, წინამდებარე ანგარიში ეხება 58 უვადო მსჯავრდებულს, რომელთაც, კანონმდებლობის შესაბამისად, უკვე აქვთ უფლება დაიწყონ პირობით ვადამდე გათავისუფლებისა თუ სასჯელის შეცვლისთვის საჭირო პროცედურები.
ანგარიშზე მუშაობის პროცესში სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გამოვლენილი ახალი გარემოებების საფუძველზე, ერთ-ერთი უვადო თავისუფლებააღკვეთილი პირი, რომელიც სასჯელს 2004 წლიდან იხდიდა, უკვე გათავისუფლდა პენიტენციური დაწესებულებიდან.
მსჯავრდებულის მიერ დანაშაულის ჩადენის შემდეგ, საქართველოს სისხლის სამართლის კანონმდებლობაში, სხვადასხვა პერიოდში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, დანაშაულებისათვის, რომლის ჩადენისთვის მსჯავრდებულს უვადო თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდა მისჯილი, გარკვეულ პერიოდში მხოლოდ ვადიან თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებდა.
სახალხო დამცველის აპარატმა შეისწავლა მსჯავრდებულის სისხლის სამართლის საქმე და აღმოაჩინა რა, რომ სისხლის სამართლის კანონმდებლობაში მსჯავრდებულის სასარგებლო ცვლილებები იყო განხორციელებული, აღნიშნულის თაობაზე დაუყოვნებლივ აცნობა მსჯავრდებულს - ახლად გამოვლენილი გარემოებების გამო, განაჩენის გადასინჯვის მოთხოვნით მიემართა სასამართლოსთვის.
2024 წლის 7 ნოემბრის თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის განაჩენით დაკმაყოფილდა მსჯავრდებულის შუამდგომლობა და სახალხო დამცველის აპარატის არგუმენტაციაზე დაყრდნობით, პატიმარს შეეცვალა სასჯელი, დაუდგინდა 15 წლით თავისუფლების აღკვეთა, რაც მას უკვე მოხდილი ჰქონდა და შესაბამისად, გათავისუფლდა სხდომათა დარბაზიდან.
ვიმედოვნებთ, რომ წინამდებარე ანგარიშის მიგნებები, ყველა უვადოდ თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულის უფლებების ეფექტიანი უზრუნველყოფის მიზნით, დაეხმარება საქართველოს პარლამენტს, საქართველოს პრეზიდენტს, სასამართლოებს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს, ასევე ყველა სხვა რელევანტურ უწყებას, მათ კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხების გადაწყვეტისას. მაგალითად, ახალი ამნისტიისა თუ შეწყალების აქტის გამოცემისას, პირობით ვადამდე გათავისუფლების საკითხზე მსჯელობისას, გათავისუფლებისთვის მომზადების პროგრამის ანგარიშის მომზადებისას და სხვა.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია მართლმსაჯულების სამართლიანი აღსრულება, მათ შორის, მსხვერპლთა ოჯახების ინტერესების ადეკვატური დაცვა. ამავდროულად, აღნიშნულმა არ უნდა შექმნას იმგვარი მდგომარეობა, რომ უვადო თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულების უფლებრივი გარანტიები და მათი პირობით ვადამდე გათავისუფლების პერსპექტივები დარჩეს კანონმდებლობის ილუზორული ხასიათის ფორმალურ ჩანაწერებად.
სახალხო დამცველი და სახალხო დამცველის აპარატი გააგრძელებენ პატიმრების, მათ შორის, უვადოდ თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულების უფლებების დაცვაზე აქტიურ ზედამხედველობას.

The Public Defender’s Office studied the judgements and criminal cases of life-sentenced prisoners, as well as their history during serving a sentence in the penitentiary system.
The purpose of the special report is to introduce the reader to international practice and European standards of ​​sentencing life-sentenced prisoners, as well as issues relating to leniency and the so-called “right to hope”. It also assesses Georgian guarantees and mechanisms in relation to European standards; As a result of the detailed review of criminal cases of life-sentenced prisoners, individual and repeated shortcomings have been identified; the report also shows the trends identified in relation to life-sentenced prisoners during serving their sentence in the penitentiary system.
Out of 89 life-sentenced prisoners placed in the penitentiary system of Georgia, this report concerns 58 life-sentenced prisoners who, in accordance with legislation, already have the right to start necessary procedures for parole or commutation of sentence.
Based on new circumstances identified by the Public Defender's Office during the process of working on the report, one of the life-sentenced prisoners, who had been serving his sentence since 2004, has already been released from the penitentiary institution.
As a result of changes made to the criminal legislation of Georgia several times after the conviction of the life-sentenced prisoner, the legislation no longer provided for life imprisonment for the crimes the convict had committed. The Public Defender's Office examined the criminal case of the convict and, having discovered that the changes made to the criminal legislation were beneficial to the convict, immediately informed the convict about the above. As a result, the convict applied to the court with a request to revise his judgement.
By the ruling of the Criminal Chamber of the Tbilisi Court of Appeal of November 7, 2024, the convict's petition was granted and, based on the arguments of the Public Defender's Office, the prisoner's sentence was commuted to 15 years of imprisonment, which he had already served, and accordingly, he was released from the courtroom.
For the purpose of effectively ensuring the rights of all life-sentenced prisoners, we hope that the findings of this report will assist the Parliament of Georgia, the President of Georgia, the courts, the Ministry of Justice of Georgia and the Special Penitentiary Service, as well as all other relevant agencies, in resolving issues within their competence, for example, when issuing a new amnesty or pardon act, when discussing the issue of parole, when preparing a report on the programme of preparation for release, etc.
The Public Defender once again emphasizes that fair administration of justice, including adequate protection of the interests of the families of victims, is of particular importance. At the same time, this should not create a situation where the human rights guarantees of life-sentenced prisoners and the prospects for their parole remain illusory formalities of legislation.
The Public Defender and the Public Defender's Office will continue to actively supervise the protection of the rights of prisoners, including those serving a life sentence.