სპეციალური ანგარიში „ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების დაცვის მდგომარეობა ფსიქიატრიულ და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებებში“
2020 წლის 13 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ონლაინ წარადგინა სპეციალური ანგარიში „ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების დაცვის მდგომარეობა ფსიქიატრიულ და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებებში“.
ანგარიში 12 ფსიქიატრიულ სტაციონარულ დაწესებულებაში, 3 შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ზრდასრულთა პანსიონატში და 6 სათემო ორგანიზაციაში ჩატარებული მონიტორინგის შედეგებს ეყრდნობა და აღნიშნული მიმართულებით საქართველოში არსებულ გამოწვევებს წარმოაჩენს.
„საქართველოში პირველად ჩატარდა მსგავსი მოკვლევა, რომელმაც გამოკვეთა სისტემური პრობლემები, რასაც ქალი ბენეფიციარები ფსიქიატრიულ და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებებში აწყდებიან სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების განხორციელების თვალსაზრისით,“ - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ონლაინ პრეზენტაციაზე თავის მისასალმებელ სიტყვაში.
„გაეროს მოსახლეობის ფონდისთვის უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტს წარმოადგენს სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის უზრუნველყოფის და რეპროდუქციული უფლებების რეალიზების მხარდაჭერა. სახალხო დამცველთან მრავალწლიანი თანამშრომლობის შედეგად, ჩვენ ერთობლივად არაერთი ქმედითი ნაბიჯი გადავდგით იმისთვის, რომ საქართველოში ყველა ქალს მიუწვდებოდეს ხელი მისთვის საციცოცხლოდ მნიშვნელოვან სერვისებზე. კვლევა, რომელიც დღეს წარვადგინეთ, ხაზს უსვამს არსებულ პრობლემებს და ნათლად აჩვენებს, თუ რა მიმართულებით არის საჭირო მუშაობის გაძლიერება.“ - აღნიშნა UNFPA-ს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა ლელა ბაქრაძემ.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ თამარ გაბუნიამ თავის მისასალმებელ სიტყვაში ფსიქიატრიულ და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებში სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების დაცვის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. მან სამინისტროს სახელით გამოთქვა მზაობა, კვლევის ანგარიშში მოყვანილ მიგნებებზე განახორციელოს შესაბამისი საპასუხო რეაგირებები, როგორც დაუყოვნებლივი გადაწყვეტილებების მიღების, ასევე, გრძელვადიანი პოლიტიკის გატარების გზით.
სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომელმა ნინო ვალიკოვმა და ექსპერტებმა ლელა შენგელიამ და მარინე კურატაშვილმა კვლევის მიგნებები წარმოადგინეს.
ანგარიშის მიხედვით შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
• კლინიკური გაიდლაინები და პროტოკოლები, რომლებითაც ფსიქიატრიული და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებები ხელმძღვანელობენ, ძირითად შემთხვევაში, მოძველებულია; მათში არ არის ასახული სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის კომპონენტები
• რეპროდუქციული ასაკის ქალისთვის მედიკამენტების დანიშვნისას უპირატესობა ყოველთვის ფსიქიკური მდგომარეობის მართვას ენიჭება, რეპროდუქციულ ჯანმრთელობაზე მკურნალობის მოცემული მეთოდის შესაძლო უარყოფითი გავლენის გაუთვალისწინებლად
• დაბალია როგორც დასაქმებულთა, ასევე, დაწესებულებაში მოთავსებულ პაციენტთა ინფორმირებულობის დონე ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის საჭიროებების შესახებ
• გინეკოლოგის კონსულტაციები უმეტეს შემთხვევაში, ფორმალურ და ზედაპირულ ხასიათს ატარებს
• პრობლემურია ლაბორატორიული კვლევების ხელმისაწვდომობა
• გამოწვევას წარმოადგენს დაწესებულებებში ბენეფიციარებს შორის მომხდარი ძალადობის ფაქტების იდენტიფიცირება და მათზე სათანადო რეაგირება, ასევე, დაწესებულებებში არსებული ჰიგიენურ/სანიტარული მდგომარეობა
• ხარვეზები გამოვლინდა სამედიცინო დოკუმენტაციის წარმოებისას ქალთა რეპროდუქციულ ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული საკითხების ასახვის მიმართულებითაც
სახალხო დამცველი იმედს გამოთქვამს, რომ შესაბამისი უწყებები გაითვალისწინებენ კვლევის შედეგად შემუშავებულ რეკომენდაციებს, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ფსიქიატრიული და სახელმწიფო ზრუნვის დაწესებულებები ქალთა უფლებრივ მდგომარეობას.
ანგარიში მომზადდა გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) მხარდაჭერით, გაეროს ერთობლივი პროგრამის „გენდერული თანასწორობისთვის“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური ხელშეწყობით.

Special Report on Women's Sexual and Reproductive Health and Rights in Psychiatric and State Care Institutions
On July 13, 2020, the Public Defender of Georgia held an online presentation of the special report - Situation of Women's Sexual and Reproductive Health and Rights in Psychiatric and State Care Institutions.
The report relies on the results of the monitoring conducted in 12 psychiatric inpatient facilities, 3 boarding houses for persons with disabilities and 6 community organizations. The report outlines the challenges in the mentioed area.
"The systemic problems faced by female beneficiaries of psychiatric and public care facilities in terms of exercising their sexual and reproductive health and rights have been studied for the first time in Georgia," - Public Defender Nino Lomjaria said in her opening remarks.
"Support for sexual and reproductive health and rights is a top priority for the United Nations Population Fund. As a result of our many years of cooperation with the Public Defender, we have taken a number of effective steps to ensure that all women in Georgia have access to the services that are vital to their lives. The study that we’ve presented today highlights the existing problems and clearly shows the directions in which efforts need to be strengthened,” said Lela Bakradze, Head of UNFPA Georgia Country Office.
In her welcoming speech, Tamar Gabunia, Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, emphasized the importance of protecting sexual and reproductive health and rights in psychiatric and public care institutions. She expressed readiness on behalf of the Ministry to respond to the findings of the report by making immediate decisions, as well as pursuing long-term policies.
Nino Valikova, an employee of the Public Defender's Office, and experts Lela Shengelia and Marine Kuratashvili presented the findings of the report.
• Clinical guidelines and protocols used by psychiatric and public care facilities are mostly outdated; they do not reflect the components of sexual and reproductive health
• When prescribing medications to women of reproductive age, preference is always given to managing their mental condition, regardless of the possible adverse effects of the treatment on their reproductive health
• Low levels of awareness of both staff and patients about women's sexual and reproductive health needs
• Consultations with a gynecologist are mostly formal and superficial
• Access to laboratory examinations is problematic
• Identification of and proper response to the cases of violence among beneficiaries, as well as the hygienic/sanitary conditions in the institutions, represent a challenge
• Deficiencies were also identified in terms of reflecting issues relating to women's reproductive health in the medical documentation.
The Public Defender hopes that the relevant agencies will take into account the recommendations developed as a result of the study, which will significantly improve the rights situation of women in psychiatric and state care institutions.
The report was prepared with the support of the United Nations Population Fund (UNFPA) within the framework of the UN Joint Programme on Gender Equality, which is funded by the Government of Sweden.