სახალხო დამცველთან არსებული შშმ პირთა საკონსულტაციო საბჭოს სამუშაო შეხვედრა
2019 წლის 18-19 აპრილს სახალხო დამცველთან არსებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის პოპულარიზაციის, დაცვისა და იმპლემენტაციის მონიტორინგის საკონსულტაციო საბჭოს განახლებული შემადგენლობის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე უძღვებოდა და მისი მიზანი იყო სახალხო დამცველის აპარატის შშმ პირთა უფლებების დეპარტამენტის მომდევნო წლების საქმიანობის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხილვა. ასევე, კონვენციის განხორციელების მონიტორინგის მიზნით საკითხების პრიორიტეტიზაციის სახელმძღვანელო პრინციპისა და ინსტრუმენტის შემუშავება.
სამუშაო შეხვედრა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის “ხელსაყრელი გარემო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის“ მხარდაჭერით შედგა.
აღსანიშნავია, რომ 2019 წლის დასაწყისში სახალხო დამცველთან არსებულმა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის პოპულარიზაციის, დაცვისა და იმპლემენტაციის მონიტორინგის ეროვნულმა მექანიზმმა ეფექტიანობის გაზრდის მიზნით რეფორმა განიცადა. დაიხვეწა საკონსულტაციო საბჭოს საქმიანობის მარეგულირებელი დოკუმენტები, გაფართოვდა საბჭოში შშმ პირთა წარმომადგენლობა. კონკურსის შედეგად საბჭოს შემადგენლობაში 2019 წლის 15 აპრილიდან დამატებით ოთხი შშმ პირთა უფლებებზე მომუშავე წევრი შეირჩა. საკონსულტაციო საბჭოში ამ ეტაპზე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა თემს ცხრა წარმომადგენელი ჰყავს:

Working Meeting of the Consultative Council of Persons with Disabilities of the Public Defender
The renewed Consultative Council for Promotion, Protection and Monitoring of the Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities held a working meeting on 18-19 April 2019. The meeting was led by Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze and was aimed at discussing the coming years’ strategy and action plan of the Department of Protection of the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender's Office, as well as at developing guidelines and tools for prioritization of issues for monitoring the implementation of the Convention.
The working meeting was held with the support of the UNDP project - “Convenient Environment for Persons with Disabilities".
It should be noted that the Public Defender’s national mechanism of promotion, protection and monitoring of the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities was reformed at the beginning of 2019 for the improvement of its effectiveness. The documents regulating the activities of the Consultative Council have been improved and representation of persons with disabilities in the Council was expanded. 4 additional members of the Council have been selected since 15 April 2019, who are working on the rights of persons with disabilities. Currently the community of persons with disabilities has nine representative in the Consultative Council: