სახალხო დამცველმა პარლამენტში საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ ანგარიში წარადგინა
2019 წლის 30 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტში საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ ანგარიში შეიტანა.
სახალხო დამცველმა წლიური ანგარიში საზოგადებას 2 აპრილს წარუდგინა.
32 თავისგან შემდგარი, 448 გვერდიანი ანგარიში ძირითადად 2018 წელს მოიცავს, თუმცა მასში ასევე გაანალიზებულია ის პრობლემები, რომლებიც მანამდე არსებულ პერიოდში წარმოიშვა და საანგარიშო პერიოდშიც გაგრძელდა.
ანგარიშში სიცოცხლის უფლების ჭრილში განხილულია თემირლან მაჩალიკაშვილის მიმართ გამოყენებული ძალის პროპორციულობის გამოძიება, ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის გამოძიების ეფექტიანობა და საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას მკვლელობის გამოძიების მასალებში არსებული მნიშვნელოვანი ხარვეზები. ასევე, სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ მოკლული პატიმრის ლევან კორტავას საქმეზე პასუხისგებაში მიცემულ პენიტენციური სამსახურის მოხელეებს სასჯელის არაპროპორციულად მსუბუქი ზომა შეეფარდათ.
არასათანადო მოპყრობასთან ეფექტიანი ბრძოლის მიზნით დასრულებული სისხლის სამართლის საქმეების შესწავლამ არასწორი კვალიფიკაციის, დაზარალებულის ჩართულობის, დროული, ყოველმხრივი და ობიექტური გამოძიების კუთხით არსებული პრობლემები გამოვლინა. არასათანადო მოპყრობის ფაქტთან დაკავშირებით სახალხო დამცველმა 7 წინადადება გააგზავნა, მაგრამ სავარაუდო დამნაშავეთა დადგენა კვლავ ვერ ხერხდება.
სიცოცხლის უფლებასთან და არასათანადო მოპყრობასთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველი მოითხოვს კანონმდებლობის ცვლილებას და მანდატის გაფართოებას, რათა ჰქონდეს წვდომა მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიების მასალებზე, სიცოცხლის ხელყოფისა და არასათანადო მოპყრობის გამოძიების მიმდინარეობის ეფექტიანობის შესაფასებლად და დასადგენად.
საქართველოს სახალხო დამცველის, როგორც პრევენციის ეროვნული მექანიზმის განსაკუთრებული ყურადღების საგანია პენიტენციური დაწესებულებები, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ორგანოები და ფსიქიატრიული დაწესებულებები. ანგარიშში სამივე მიმართულებით არსებული გამოწვევები და პროგრესია წარმოდგენილი.
მიმოხილულია დეესკალაციის ოთახში ხანგრძლივად მოთავსების პრაქტიკა, სამედიცინო ექსპერტიზის სტამბოლის პროტოკოლის შესაბამისად ჩაუტარებლობა, უსაფრთხოების ზომების შესაბამისი დასაბუთების გარეშე ჩატარება, რეაბილიტაციის ღონისძიებების სიმცირე, ფსიქოლოგიური დახმარების და სოციალური მუშაობის სირთულეები, სხვადასხვა დაწესებულებების ფიზიკური გარემოს პრობლემები, პენიტენციური ჯანდაცვის ხარვეზები, პერსონალის უფლებრივი მდგომარეობა. მისასალმებელია დიდი პენიტენციური დაწესებულებების მცირე დაწესებულებებად დაყოფის გეგმა და ამ კუთხით გადადგმული და დაგეგმილი ნაბიჯები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პრევენციის ეროვნულ მექანიზმთან საკმაოდ აქტიურად ითანამშრომლა 2018 წელს. სპეციალური მეთოდოლოგიის საფუძველზე, პრევენციულმა ჯგუფმა შეაფასა სტატისტიკური მონაცემები და გაანალიზა მრავალი წერილობითი დოკუმენტი. მიუხედავად იმისა, რომ სახალხო დამცველისადმი პოლიციის მიერ განხორციელებული ძალადობის შესახებ მომართვიანობა შემცირებულია, თითქმის ორჯერ არის გაზრდილი მთელი ქვეყნის მასშტაბით იმ დაზიანებათა მაჩვენებელი, რომელიც დაკავებულმა პირებმა მიიღეს დაკავების შემდეგ. უნდა აღინიშნოს, რომ აჭარაში, 2017 წელთან შედარებით, 2018 წელს დაკავების შემდეგ დაზიანებების მიღების შემთხვევათა რაოდენობა დაახლოებით 9-ჯერ არის გაზრდილი. პრევენციული ჯგუფი აუცილებლად მიიჩნევს არასათანადო მოპყრობის პრევენციისთვის საჭირო გარანტიების (ოჯახის წევრებისთვის, ადვოკატისთვის, საკონსულოსთვის შეტყობინება, უფლებების განმარტება და სხვა) ჯეროვან და განუხრელ დაცვას. არასათანადო მოპყრობის პრევენციისთვის აუცილებლად არის მიჩნეული ყველა იმ სამუშაო ოთახის კამერებით აღჭურვა, სადაც დაკავებულებს უწევთ ყოფნა. ასევე საპროცესო გარანტიების უკეთ უზრუნველსაყოფად სახალხო დამცველს სამინისტროს მიმართ გაცემული აქვს რამდენიმე დამატებითი ღონისძიების საპილოტე რეჟიმში დანერგვის რეკომენდაცია (დაკავებული პირის პირდაპირ დმი-ში მიყვანა და დაკითხვის პროცესის ვიდეოგადაღება).
დადებითად უნდა აღინიშნოს სურამის ფსიქიატრიულ კლინიკაში ჩატარებული სარემონტო სამუშაოები, მაგრამ ამის მიუხედავად, ფსიქიატრიული ჯანდაცვის დარგი მნიშვნელოვან ძირეულ რეფორმებს საჭიროებს.
თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლების თავში საუბარია უკანონო დაკავებების შემთხვევებზე, 12 მაისის სპეციალური ოპერაციის დროს სამხრე კამერების გამოყენების ხარვეზებზე. განხილულია შემთხვევები, როდესაც პირებს არ აძლევდნენ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დატოვების შესაძლებლობას სამართლებრივი საფუძვლის არარსებობის მიუხედავად; ასევე საუბარია ივანე მერაბიშვილის საკნიდან გაყვანის ფაქტის გამოძიებაზე და ამ კუთხით ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის მიერ დადგენილ მოთხოვნებზე.
სამართლიანი სასამართლოს უფლებასთან დაკავშირებით მიმოხილულია სისტემაში არსებული ინსტიტუციური პრობლემები, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესს. ასევე, საუბარია საქმეთა გონივრულ ვადაში განხილვის პრინციპის დარღვევის ფაქტებზე, უდანაშაულობის პრეზუმფციის ხელყოფის შემთხვევებზე, სამართალწარმოების პროცესში წარმოჩენილ ადამიანის უფლებების დარღვევის შემთხვევებსა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ხარვეზებზე.
თანასწორობის უფლების დაცვის კუთხით სახალხო დამცველის პრაქტიკა ცხადყოფს, რომ ხშირ შემთხვევაში, დისკრიმინაციას იწვევს დაუცველი ჯგუფების შესახებ საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპები და არასწორი აღქმები, თუმცა მათ დასაძლევად, სახელმწიფოს მხრიდან სათანადო ღონისძიებები ნაკლებად ტარდება.
გენდერული თანასწორობა კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს. ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისა და შრომითი უფლებების თვალსაზრისით, მდგომარეობა არსებითად არ გაუმჯობესებულა. რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების ეფექტიანი განხორციელების კუთხით არსებული გამოწვევები ქალთა უფლებრივი მდგომარეობის და გენდერული თანასწორობის მაჩვენებელზე ასევე უარყოფითად აისახება.
2018 წელს ქალთა მკვლელობის 22 ფაქტი გამოვლინდა, მათგან ოჯახური დანაშაულის ნიშნით 7 შემთხვევა. ქალთა მკვლელობის მცდელობის 18 ფაქტი გამოვლინდა, მათგან 11 ოჯახური დანაშაულის პირობებში იქნა ჩადენილი, მათგან 10 ფაქტი ქმრის მიერ ცოლის მკვლელობის მცდელობას ეხება.
ლგბტ+ პირთა უფლებრივი მდგომარეობა არსებითად არ შეცვლილა. საზოგადოებაში კვლავ ძლიერია ჰომოფობია და ანტიგენდერული ჯგუფების გავლენა, რის გამოც ეს ადამიანები კვლავ განიცდიან ჩაგვრას, დისკრიმინაციას და ძალადობას.
2018 წელს ქვეყანაში გამოხატვის თავისუფლების რეალიზების კუთხით, გამოწვევად რჩებოდა ჯანსაღი მედიაგარემოს არსებობა. შემაშფოთებელია, რომ სახელმწიფოს დღემდე არ გამოუძიებია აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან მუხთარლის გაუჩინარების საქმე.
შეკრების თავისუფლების რეალიზაციის კუთხით, მთავარ პრობლემას სამართალდამცავთა მხრიდან შეკრების მიმდინარეობისას დროებითი კონსტრუქციების განთავსების შესაძლებლობის უკანონოდ შეზღუდვის პრაქტიკა და კონტრდემონსტრაციების არაეფექტიანი მართვა წარმოადგენს.
სახალხო დამცველის წლევანდელ ანგარიშში ცალკე საკითხად არის გამოყოფილი საქართველოში გაერთიანების უფლების რეალიზაციის პრობლემები, რაც სახელმწიფო ინსტიტუტების წარმომადგენელთა მიერ არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობის დისკრედიტაციის მცდელობით არის გამოწვეული.
ეკოლოგიასთან დაკავშირებით განსაკუთრებით აქტუალურია ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების პრობლემები; სამართლებრივი ნორმების დარღვევის შედეგად წლების განმავლობაში გარემოსათვის მიყენებული ზიანი და არაეფექტიანი საკანონმდებლო რეგულაციები; უცვლელია მშენებლობასთან დაკავშირებული ხარვეზიანი რეგულაციები, რაც პრაქტიკაში საფრთხეს უქმნის მოქალაქეთა უფლებას, იცხოვრონ ჯანსაღ და უსაფრთხო გარემოში. ანგარიშში სახალხო დამცველი პირველად შეეხო ბუნებრივი აირის მოხმარების უსაფრთხოების საკითხებს და ამ მიმართულებით შესაბამის რეგულაციებისა და ზედამხედველობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
შრომის უსაფრთხოების სფეროში არსებულმა არაეფექტიანმა საკანონმდებლო რეგულირებამ 2018 წელს წარმოებაში უბედური შემთხვევების შედეგად 59 ადამიანის დაღუპვა და 199–ის დაშავება გამოიწვია, რაც წინა წლის მონაცემებს მნიშვნელოვნად აღემატება.
ანგარიშში კიდევ ერთი სიახლეა – შრომითი უფლებები სპეციფიკური რეჟიმის დაწესებულებებში. კერძოდ, საუბარია სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტისა და სსიპ „112“-ის თანამშრომელთა დღიური სამუშაო საათებისა და ზეგანაკვეთური სამუშაოს რაოდენობრივი საზღვრების არარსებობაზე.
თავდაცვის სფეროში ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით, წელს პირველად შემოწმდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის დიპლომატიური წარმომადგენლობების დაცვის სამსახურის საქმიანობის პირობები და გამოვლინდა არასათანადო სამუშაო გარემო.
ასევე ყურადღება ეთმობა თვითნებური დასჯის პრაქტიკასა და სამხედრო ნაწილებში გარდაცვალების შემთხვევების გამოძიებებს. სახალხო დამცველი საუბრობს ვეტერანთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების აუცილებლობაზე და ამ მიმართებით წარმოდგენილია რეკომენდაცია, შესაბამისი საგადასახადო შეღავათების გაზრდის აუცილებლობის თაობაზე.
ანგარიშში ასევე საუბარია პაციენტთა უფლებების არაეფექტიან დაცვასა და ხარისხიანი სერვისების ხელმიუწვდომლობაზე. ყურადღება გამახვილებულია ონკოლოგიურ დაავადებათა ერთიანი სახელმწიფო პროგრამის არარსებობაზე.
სოციალური დაცვის პოლიტიკის მიმართულებით გადადგმული პოზიტიური ნაბიჯების მიუხედავად, კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს მიზნობრივი შემწეობის დანიშვნის მეთოდოლოგიური ხარვეზები. ასევე არათანმიმდევრულია ადგილობრივი თვითმმართველობების საქმიანობა უსახლკარო პირების თავშესაფრითა და საკვებით უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით.
პრობლემად რჩება კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების დაცვისათვის ეფექტიანი საკანონმდებლო გარანტიების შექმნა და სახელმწიფოს მხრიდან შესაბამისი ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა.
შეფასებულია საარჩევნო უფლების რეალიზაცია, საპრეზიდენტო არჩევნების მწვავე ნეგატიური კამპანია, წინასაარჩევნო პერიოდის თანმდევი სხვადასხვა ძალადობრივი ინციდენტები, სიძულვილის ენის გამოყენების შემთხვევები.
2008 წლის ომიდან 10 წლის შემდეგაც, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა დაცვის მიმართულებით ყველაზე მძიმე იყო არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობის. ასევე მძიმეა ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და საოკუპაციო ხაზების გასწვრივ საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის, უსაფრთხოების, განათლების და ბავშვთა უფლებების დარღვევის, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვის და ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციის კუთხით არსებული ვითარება.
დევნილთა უფლებრივი მდგომარეობის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ გატარებული ღონისძიებები საკმარისი არ აღმოჩნდა და დევნილთა დიდ ნაწილს კვლავ სიცოცხლისათვის საშიშ ნგრევად შენობებში უწევს ცხოვრება.
ბავშვის უფლებრივი მდგომარეობის დასაცავად არაეფექტიანი პოლიტიკის გატარებამ ბავშვზე ზრუნვის სახელმწიფო სისტემა კრიზისულ მდგომარეობამდე მიიყვანა. სახელმწიფო არ გამოყოფს საკმარის რესურსს სფეროში განხორციელებული სისტემური ცვლილებების შესანარჩუნებლად და გასაძლიერებლად. არ აქვს შესაბამისი ხედვა კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ოჯახების გასაძლიერებლად.
სახალხო დამცველის არაერთი რეკომენდაციის მიუხედავად, ჯერაც არ შექმნილა სექსუალური ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების რეაბილიტაციის კონცეფცია და შესაბამისი სერვისი. მაღალია სკოლის მიტოვების მაჩვენებელი, განსაკუთრებით მოწყვლად ჯგუფს ქუჩაში მცხოვრები და მომუშავე, ადრეულ ასაკში დაქორწინებული და შრომაში ჩართული ბავშვები წარმოადგენენ. პრობლემად რჩება, რელიგიური კონფესიების დაქვემდებარებაში არსებულ პანსიონატებში მყოფ ბავშვებზე სახელმწიფოს მხრიდან ზრუნვა.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების მიმართულებით განსაკუთრებულ პრობლემად იკვეთება გარემოს, ინფორმაციისა და სერვისების მიუწვდომლობა, ინკლუზიური განათლების ხარისხი, დასაქმების დაბალი მაჩვენებელი, ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემის მქონე ადამიანების უფლებების დაცვა, აბილიტაცია/რეაბილიტაციის პროგრამების სიმცირე და არაეფექტიანობა.
ხანდაზმულთა უფლებრივი მდგომარეობის მიმართულებით სისტემურ პრობლემებს შორის იკვეთება ასაკის ნიშნით დისკრიმინაცია, ძალადობა, მათ შორის, ოჯახში ძალადობა, სიღარიბისა და უსახლკარობის საფრთხე, ხანდაზმულებზე ზრუნვის ყოვლისმომცველი გრძელვადიანი სტრატეგიის არარსებობა, სოციალური მომსახურების არაეფექტიანობა, არასაკმარისი მიზნობრივი პროგრამები, ადგილობრივ დონეზე ხანდაზმულთა კეთილდღეობაზე ზრუნვის მიზნით გატარებული ღონისძიებების ნაკლებობა და სხვ.
ეროვნული უმცირესობების დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით კვლავ აქტუალურია ეროვნული უმცირესობების განათლების, სახელმწიფო ენის სწავლების, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობისა და სხვა მრავალი მნიშვნელოვანი საკითხი.
სახალხო დამცველის აპარატის პრაქტიკა ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში, ეთნიკურ და რასობრივ ნიადაგზე მიუღებლობა კვლავ მწვავე პრობლემაა. ამ მხრივ, განსაკუთრებულად შემაშფოთებელი იყო ვიტალი საფაროვის მკვლელობა ქსენოფობიურ ნიადაგზე.
რელიგიის თავისუფლების კუთხით წლებია არ გადაჭრილა ისტორიული საკუთრების დაბრუნების, განათლების სფეროში არსებული დარღვევებისა და უთანასწორო გარემოს, რელიგიური შეუწყნარებლობის ნიშნით ჩადენილ დანაშაულზე ეფექტიანი და დროული რეაგირების პრობლემა.
ასევე შესწავლილი და გაანალიზებულია დევნილთა უფლებრივ მდგომარეობა, უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობა.
სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშში პირველად არის წარმოდგენილი თავი ადამიანის უფლებების სწავლების შესახებ. ამ მიმართებით გაანალიზებულია სახელმწიფო პოლიტიკა და შესაბამისი სტრატეგიული დოკუმენტები, წარმოდგენილია მოქმედი კანონმდებლობის ანალიზი სკოლამდელი და ზოგადი განათლების ჭრილში.
დასასრულს, სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ ანგარიშში წარმოდგენილი რეკომენდაციების შესრულება პრიორიტეტული იქნება ყველა შესაბამისი უწყებისთვის, რაც, თავის მხრივ, გააუმჯობესებს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობას.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2018 წელს სახალხო დამცველის აპარატში შემოვიდა 8 480 განცხადება, მათგან 6 640 დასაშვებად იქნა ცნობილი და განხორციელდა შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება. აპარატის ცხელ ხაზზე შემოვიდა 6 063 ზარი. ინდივიდუალური განცხადებების განხილვის შედეგად, 107 რეკომენდაცია და წინადადება გაიცა. წლის განმავლობაში სახალხო დამცველმა 11-ჯერ წარადგინა სასამართლო მეგობრის (Amicus Curiae) მოსაზრება. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში გაგზავნილია 2 კონსტიტუციური სარჩელი. 2018 წლის განმავლობაში მომზადდა 11 სპეციალური ანგარიში.

Public Defender Presents Report on Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia
On 30 March 2019, the Public Defender of Georgia submitted a report on the situation of human rights and freedoms in Georgia to the Parliament.
On April 2, the Public Defender presented the annual report to the public.
The 448-page report, made up of 32 chapters, mainly covers the year of 2018, but it also analyzes the problems that emerged in the earlier period and continued during the reporting period as well.
In the context of the right to life, the report refers to the investigation of the proportionality of the force used against Temirlan Machalikashvili, the effectiveness of the investigation into the murder that took place on Khorava Street and the important shortcomings in the investigation of the murder of the first President of Georgia, Zviad Gamsakhurdia. In addition, the Public Defender considers that disproportionate penalty was imposed on the employees of the penitentiary service charged in connection with the case of killed prisoner Levan Kortava.
The study of criminal cases, aimed at effectively combating ill-treatment, showed problems relating to incorrect categorization of cases, involvement of victims, timely, thorough and objective investigation. The Public Defender sent 7 proposals relating to ill-treatment, but it is still impossible to identify alleged perpetrators.
With regard to the right to life and ill-treatment, the Public Defender demands that changes be made to the legislation and the mandate of the Public Defender be expanded, in order to gain access to the investigation materials of pending criminal cases for the purpose of assessing the effectiveness of investigations into the cases relating to the right to life and ill-treatment.
The Public Defender, as the National Preventive Mechanism, pays particular attention to the penitentiary institutions, bodies of the Ministry of Internal Affairs and psychiatric institutions. The report indicates both challenges and progress in all the three directions.
The report discusses the practice of lengthy placement in the de-escalation rooms, incompliance of medical examination with the Istanbul Protocol, lack of justification of applied security measures, lack of rehabilitation measures, difficulties relating to psychological assistance and social service, problems relating to physical environment in various institutions, gaps in the penitentiary health care system and the rights situation of the personnel. The planned division of large penitentiary establishments into smaller facilities and the steps taken in this direction are welcome.
The Ministry of Internal Affairs had been quite actively cooperating with the National Preventive Mechanism in 2018. On the basis of a special methodology, the preventive group evaluated statistical data and analyzed a lot of documents.
Despite the decreased number of applications filed with the Public Defender’s Office concerning violence committed by police, the number of injuries suffered by the detainees after detention increased almost twice across the country. It should be noted that the number of injuries suffered by the detainees after detention in the Adjara region increased almost nine times. According to the preventive group, it is necessary that safeguards against ill-treatment be properly observed (notifying family members, lawyers and consulates, informing detainees of their rights, etc.).
To prevent ill-treatment, it is necessary that all rooms, where detainees are placed, be equipped with cameras. In addition, in order to better provide procedural safeguards, the Public Defender recommended the Ministry to initiate several additional measures in a pilot mode (placement of a detainee in a temporary isolator and video recording of interrogations).
The repairs of the Surami Mental Health Clinic should be praised. However, significant fundamental reforms should be carried out in the mental health care sector.
The chapter on freedom and security refers to the illegal detention and gaps in the application of body cameras during special operations. The chapter mentions specific cases, when certain individuals were not allowed to cross the state border of Georgia despite the lack of legal grounds, as well as the investigation of Ivane Merabishvili’s removal from the cell and the decision of the Committee of Ministers of the Council of Europe concerning the case.
With regard to the right to a fair trial, the report underlines institutional problems in the system. The report also focuses on the process of selection of the Supreme Court judges. The document indicates the cases of violation of the principle of consideration of a case in a reasonable timeframe, violation of the presumption of innocence, violation of human rights during legal proceedings and defects in the Code of Administrative Offences.
The Public Defender's practice in the direction of protection of the right to equality shows that in many cases, discrimination is caused by stereotypes and misconceptions relating to vulnerable groups, although the measures taken by the state in this direction are not enough.
Gender equality still represents a challenge. The situation of women's economic empowerment and their right to work has not substantially improved. Challenges relating to the effective implementation of reproductive health and rights negatively affect the situation of women's rights and gender equality.
22 killings of women were reported in 2018, 7 of which contained signs of domestic crime. In addition, 18 attempted killings of women were reported, 11 of which were committed under circumstances of domestic crime, 10 of them were committed by husbands.
The rights situation of LGBT+ persons has not changed substantially. The influence of anti-gender groups and homophobia are still strong in the society, due to which, these persons still suffer from oppression, discrimination and violence.
In terms of the realization of freedom of expression, a healthy media environment has remained a challenge in 2018. It is concerning that the state has not yet investigated the case of disappearance of Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli.
Illegal restrictions on the placement of temporary constructions during demonstrations and ineffective control of counter-demonstrations by law enforcement officers were the main problems in terms of the realization of freedom of assembly.
The problems relating to the realization of freedom of association, caused by the state institutions’ attempts to discredit the NGOsactivities, are discussed as a separate issue in the annual report.
With regard to ecology, the main problems were air pollution, the damage inflicted to the environment by ineffective legislative regulations and violation of norms over the years; defective regulations relating to the construction sector remain unchanged, which poses a threat to citizens' right to live in a healthy and safe environment. The safety of natural gas consumption was mentioned in the Public Defender’s report for the first time; importance of relevant regulations and supervision is emphasized in this regard.
Ineffective legislative regulation in the field of safety at work claimed the lives of 59 people, while 199 people sustained injuries, which significantly exceeds the data of the previous year.
Another novelty in the report is the situation of labour rights in emergency institutions, namely the lack of limits on daily working hours or overtime work in the Emergency Medical Center, Emergency Situations Management Service, Patrol Police Department and LEPL 112 Service.
With regard to the protection of human rights in defense, the working conditions of Diplomatic Mission ProtectionService of the Police Department of the Ministry of Internal Affairs were inspected and improper working environment was detected for the first time this year.
The report also focuses on the investigations of deaths in military units and the practice of arbitrary punishments. The Public Defender underlines the necessity of improving the rights situation of veterans and recommends increased tax benefits.
The report also refers to the ineffective protection of patients' rights and the lack of access to quality services, as well as the absence of a state programme on oncological diseases.
Despite the positive steps taken in the direction of social protection policy, it is still a challenge to eliminate methodological shortcomings in the appointment of allowances. The local self-governments’ activities in the direction of provision of shelter and food for homeless people are inconsequential.
It is still problematic for the state to take relevant steps and to create effective legislative safeguards in order to protect cultural heritage monuments.
The report evaluates the realization of voting rights, the sharply negative campaign during the presidential elections, various violent incidents during the pre-election period and the use of hate speech.
Ten years after the 2008 war, Archil Tatunashvili's murder is the most blatant violation of human rights in the occupied territories. The situation of the citizens of Georgia living in the occupied territories and along the occupational lines, namely the situation of their rights to life, security and education, child’s rights, restriction of their freedom of movement and discrimination on ethnic grounds, is grave.
The measures taken by the state in the direction of protection of IDPs’ rights are not enough and many IDPs still live in the damaged buildings, which poses a threat to their life.
Inadequate policy in the direction of protection of child’s rights led to a crisis situation in the state system of child care. The state does not allocate sufficient resources to maintain and enhance systemic changes in this direction. The state does not have a proper vision about how to assist the families in crisis.
Despite the numerous recommendations of the Public Defender, no concept has been developed for the rehabilitation of juvenile victims of sexual violence. The school dropout rate is high; children living and working on the street, children married at early age and children involved in labour represent particularly vulnerable groups. The care for children in the boarding schools of religious organizations remains a problem.
With regard to the rights of persons with disabilities, the main problems are the lack of access to environment, information and services, quality of inclusive education, low rate of employment, protection of the rights of people with mental health problems, lack and inefficiency of habilitation and rehabilitation programmes.
Systemic problems relating to the rights situation of older persons are: age discrimination, violence, including domestic violence, danger of poverty and homelessness, absence of a comprehensive long-term strategy, ineffective social services, insufficient targeted programmes, lack of measures taken for their welfare at the local level, etc.
In relation to the protection and civic integration of national minorities, important issues are: education, teaching of the state language, protection of cultural heritage, involvement in the decision-making process and many other important issues.
The practice of the Public Defender's Office makes it clear that intolerance on ethnic and racial grounds is still a serious problem in the country. In this respect, the murder of Vitaly Safarov on xenophobic grounds was particularly concerning.
With regard to the freedom of religion, recovery of historical property, violations in the field of education, unequal environment, ineffective and untimely response to the crimes committed on grounds of religious intolerance, have remained probelmatic for years.
The rights situation of IDPs and the legal status of foreigners have been studied and analyzed as well.
The Public Defender's parliamentary report includes a chapter on human rights education for the first time. The state policy and relevant strategic documents are analyzed in this regard; the legislation is analyzed in the context of preschool and general education.
Finally, the Public Defender hopes that implementation of the recommendations reflected in the report will be a priority for all relevant agencies, which will improve the situation of human rights and freedoms in Georgia.
It should be noted that in 2018, the Public Defender's Office received 8 480 applications, 6 640 of which were admitted and relevantly responded. The hotline of the Office received 6 063 calls. 107 recommendations and proposals were prepared in response to individual applications. The Public Defender filed amicus curiae briefs 11 times. 2 constitutional suits were sent to the Constitutional Court of Georgia. 11 special reports were prepared.