სახალხო დამცველის განცხადება გორის, ოზურგეთის და ქუთაისის სოციალურ საცხოვრისებში არსებულ არასათანადო საცხოვრებელ პირობებთან დაკავშირებით
2022 წლის თებერვლისა და მარტის თვეში საქართველოს სახალხო დამცველის მონიტორინგის ჯგუფმა გორის, ოზურგეთისა და ქუთაისის უსახლკარო პირთა სოციალური საცხოვრისები შეამოწმა და დაადგინა, რომ სოციალურ საცხოვრისებში არსებული პირობები მინიმალურადაც კი ვერ აკმაყოფილებს სათანადო საცხოვრებლით უზრუნველყოფის უფლებას.
ოზურგეთის და ქუთაისის სოციალურ საცხოვრისებში იდენტიფიცირებულ პრობლემებზე საუბარია საქართველოს სახალხო დამცველის 2021 წლის საპარლამენტო ანგარიშში.[1] გარდა ამისა, სახალხო დამცველმა დამატებით, წერილობით მიმართა სამივე ადგილობრივ თვითმმართველობას და ბენეფიციართა ობიექტებიდან დაუყოვნებლივ განსახლება და ადამიანის ღირსების შესაბამისი ალტერნატიული საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილება მოითხოვა.[2] სამწუხაროდ, სახალხო დამცველის მოთხოვნა არცერთმა მუნიციპალიტეტმა არ გაიზიარა, რითაც კიდევ ერთხელ იქნა უგულებელყოფილი უსახლკაროთა უფლება სათანადო საცხოვრებელზე.
ყოფილი ნარკოლოგიური ცენტრის შენობაში განთავსებულ გორის სოციალურ საცხოვრისში განსაკუთრებით შემაშფოთებელი მდგომარეობაა. შენობა, რომელშიც 80-მდე ოჯახი ცხოვრობს, საცხოვრებელად დღემდე არ გარდაქმნილა, მოსახლეებმა საკუთარი ოთახები თვითონ გადააკეთეს, კუსტარულად; შესაბამისად, მუდმივ საცხოვრებელად უვარგისია. საცხოვრისს არ აქვს საკანალიზაციო და სადრენაჟო სისტემები; არ არის მოწყობილი სამზარეულო და ინდივიდუალური სველი წერტილები. მაცხოვრებლებს ხელი არ მიუწვდებათ სუფთა წყალზე. ამ პირობებში წარმოუდგენელია ჰიგიენის დაცვა და კვების პროდუქტების უსაფრთხოდ შენახვა. ობიექტში არსებული უკიდურესად მწვავე სანიტარულ-ჰიგიენური პირობები ხელს უწყობს პარაზიტოლოგიური დაავადებების, მწერების, მღრღნელებისა და ქვეწარმავლების გავრცელებას, რაც განსაკუთრებულ საფრთხეს უქმნის შენობის მობინადრეთა სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
საქართველოს სახალხო დამცველის მონიტორინგის ჯგუფის შეფასებით, გორის სოციალურ საცხოვრისში სრულად უგულებელყოფილია საცხოვრებლის სათანადოობის სტანდარტები. შედეგად, მობინადრეებს შემაშფოთებლად მძიმე, ადამიანის ღირსების შემლახავ პირობებში უწევთ ცხოვრება. აქ არსებული ინფრასტრუქტურული გარემო სრულიად მოუხერხებელია შშმ პირებისთვის. მობილობის შეზღუდვის მქონე და ეტლით მოსარგებლე პირები, ფიზიკური გარემოს მიუწვდომლობის გამო, თვეების მანძილზე მაღალ სართულზე არიან გამოკეტილი და ეზღუდებათ გადაადგილების უფლება. მძიმე სანიტარულ-ჰიგიენური პირობები განსაკუთრებულად ღირსების შემლახავია შშმ პირებისთვის, რომლებიც ვერ ახერხებენ თვითმოვლას და ვერც შესაბამისი ასისტენტისა და მომვლელის სერვისით სარგებლობენ.
სათანადო საცხოვრებლით უზრუნველყოფის უფლებას მინიმალურადაც კი ვერ აკმაყოფილებს ყოფილი სამშობიაროს შენობაში განთავსებული ოზურგეთის სოციალური საცხოვრისი. მიუხედავად ჩატარებული სარემონტო სამუშაოებისა, 50-მდე ოჯახი მაინც უკიდურესად გაუსაძლის პირობებში ცხოვრობს. შენობაში გაუმართავია სადრენაჟო სისტემა და ძლიერი ნესტის შედეგად დაბინძურებულია ჰაერი. განსაკუთრებულად მძიმე მდგომარეობაა შენობის პირველ სართულზე, სადაც აყრილია იატაკი, დაობებულია კედლები და ჭერი, წვიმის დროს გუბდება წყალი და ჰაერი ისე მძიმდება, რომ პერიოდულად სუნთქვა შეუძლებელი ხდება. შექმნილ მდგომარეობაში მობინადრეები ხშირად ავადდებიან, განსაკუთრებით ბავშვები და ხანდაზმულები. შენობას არ აქვს მისასვლელი გზა, გარე პერიმეტრი არ არის კეთილმოწყობილი და არც გასართობი სივრცეებია ბავშვებისთვის.
ქუთაისის სოციალური საცხოვრისი ყოფილი კავშირგაბმულობის შენობაშია განთავსებული. 90 ოჯახი პრივატული გარემოს გარეშე, გამუდმებული საყოფაცხოვრებო ხმაურის პირობებში ცხოვრობს. მცირე ტერიტორიაზე საცხოვრებელი ფართები არასაკმარისია და შენობა გადატვირთულია; სადრენაჟო სისტემის არარსებობის გამო ჰაერი მუდმივად ნესტიანი და დაბინძურებულია. შენობა ვერ აკმაყოფილებს საცხოვრებლის ფუნქციებს და მაცხოვრებლებისთვის არ არის შექმნილი ღირსეული პირობები.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს, რომ სათანადო საცხოვრებლის უფლება მხოლოდ ჭერის ქონას, ანუ თავშესაფრით უზრუნველყოფას არ ნიშნავს. სათანადო საცხოვრებლის უფლება გულისხმობს ნებისმიერ ადგილას უსაფრთხო, მშვიდობიან და ღირსეულ პირობებში ცხოვრების უფლებასა და შშმ პირთათვის სერვისებით სრული მისაწვდომობის უზრუნველყოფას. შესაბამისად, აღნიშნული უფლება მოიცავს არა მხოლოდ საცხოვრისით, არამედ სათანადო საცხოვრისით დაკმაყოფილების ვალდებულებას, რაზეც ზემოხსენებული დაწესებულების მობინადრეებს ხელი არ მიუწვდებათ.
საქართველოს სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს გორის, ოზურგეთის და ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერიას - მაქსიმალურად დაჩქარებული წესით განიხილოს ყოფილი ნარკოლოგიურის ცენტრში მცხოვრები უსახლკარო და სოციალურად დაუცველი ოჯახების სათანადო საცხოვრებლის უფლების რეალიზაციის საკითხი, რაც მოცემულ შემთხვევაში გულისხმობს ობიექტიდან მათ განსახლებას და ადამიანის ღირსების შესაბამისი ალტერნატიული საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილებას.
[1] საქართველოს სახალხო დამცველის 2021 წლის საპარლამენტო ანგარიში, თავი: სათანადო საცხოვრებლის უფლება, გვ.229-233. ხელმისაწვდომია ბმულზე: https://ombudsman.ge/res/docs/2022040413242699860.pdf (ბოლოს ნანახია: 29.06.2022წ.).
[2] 05.04.2022 წლის №04-4/3644; 03.05.2022 წლის №04-4/4637 და 03.05.2022 წლის №04-4/4638 წერილები.
სახალხო დამცველის განცხადება გორის, ოზურგეთის და ქუთაისის სოციალურ საცხოვრისებში  არსებულ არასათანადო საცხოვრებელ პირობებთან დაკავშირებით 5.07.2022

Public Defender’s Statement on Improper Living Conditions in Social Homes of Gori, Ozurgeti and Kutaisi
In February and March 2022, the monitoring group of the Public Defender of Georgia inspected the social homes for homeless people in Gori, Ozurgeti and Kutaisi and found that the conditions there do not even minimally meet the right to adequate housing.
The problems identified in the Ozurgeti and Kutaisi social homes are discussed in the 2021 parliamentary report of the Public Defender of Georgia.[1] In addition, the Public Defender addressed all three local self-governments in writing and demanded immediate resettlement of the beneficiaries from the facilities and provision of alternative living spaces appropriate for human dignity.[2] Unfortunately, all three municipalities disregarded the Public Defender's request and thus the right of the homeless to proper housing was once again neglected.
The situation in the Gori social housing, which is located in the building of the former drug addiction treatment center, is particularly worrying. The building that houses about 80 families has not yet been transformed into a residence. The residents live in makeshift rooms that are not suitable for permanent residence. The building does not have sewage or drainage systems; there are no individual bathrooms or kitchen. Residents do not have access to clean water. Th above conditions make it impossible to maintain hygiene or safely store food. The extremely poor sanitary-hygienic conditions contribute to the spread of parasitological diseases, insects, rodents and reptiles, which pose a particular threat to the lives and health of the residents.
According to the monitoring group of the Public Defender of Georgia, the proper housing standards are completely neglected in the Gori social housing. As a result, the residents have to live in disturbingly poor, degrading conditions. The infrastructural environment is completely inconvenient for persons with disabilities. Due to the inaccessibility of the physical environment, people with limited mobility and wheelchair users are locked on high floors for months and their right to movement is restricted. Severe sanitary-hygienic conditions are especially humiliating for persons with disabilities, who are unable to take care of themselves and have no access to the services of assistants or caregivers.
The Ozurgeti social housing, which is located in the building of the former maternity hospital, cannot even minimally satisfy the right to adequate housing. Despite the renovation works, about 50 families still live in extremely unbearable conditions. The drainage system is faulty in the building and the air is polluted as a result of high humidity. The situation is particularly difficult on the first floor of the building, where the floor is damaged, the walls and ceiling are damped, water is leaking during the rain and the air gets so heavy that it becomes periodically impossible to breathe. Residents, especially children and older people, often become ill to the above. The building has no access road, the outer perimeter is in poor state and there are no entertainment spaces for children.
The Kutaisi social housing is located in the former telecommunications building. 90 families live in constant noise, without privacy. Living space is insufficient due to small area and the building is overcrowded; Due to the lack of a drainage system, the air is constantly moist and polluted. The building fails to fulfill the functions of housing and to provide decent conditions for the residents.
The Public Defender emphasizes that the right to proper housing does not only mean having a roof above, that is, providing shelter. The right to adequate housing implies the right to live in safe, peaceful and dignified conditions anywhere, as well as full access to services for persons with disabilities. Accordingly, the mentioned right involves not only providing housing, but the obligation to provide proper housing, which is unavailable for the residents of the above-mentioned facilities.
The Public Defender of Georgia once again calls on the City Halls of Gori, Ozurgeti and Kutaisi municipalities to consider the realization of the right to proper housing of the homeless and socially vulnerable families as quickly as possible, which in this case should involve their resettlement and provision of alternative living space appropriate for human dignity.