სახალხო დამცველი არჩვენების მიმდინარეობას ადგილზე ეცნობა
2020 წლის 31 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია N5 საარჩევნო ოლქის N05.06.119 საარჩევნო უბანს ეწვია და ადგილზე გაეცნო მხედველობის გამო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის არჩევნებზე ხმის მიცემის უფლების განხორციელებას. სახალხო დამცველი უსინათლო პირთათვის ჩარჩო ბიულეტენის გამოყენების თაობაზე დათო ყვირილიანს ესაუბრა, შემდეგ კი თან ახლდა მას საარჩევნო უბანზე და ხმის მიცემის პროცედურების გავლის დროს.
უნდა აღინიშნოს, რომ თავდაპირველად პრობლემს წარმოადგენდა უსინათლოთათვის საარჩევნო ბიულეტენის შესავსები ისეთი ჩარჩო-ფორმის მიწოდება, რომელიც მათ საარჩევნო ბიულეტენის დამოუკიდებლად შევსების საშუალებას მისცემდა. მოგვიანებით, ცესკომ შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე მუდმივმოქმედი ჯგუფის ჩართულობით, მოლაპარაკებები გამართა სტამბებთან. შედეგად, საკითხი მოგვარდა და შესაძლებელი გახდა განახლებული ჩარჩო/ფორმის დამზადება.
ადგილზე დაკვირვებით ცხადი გახდა, რომ კომისიის წევრები არ იყვნენ ინფორმირებულები სპეციალური ჩარჩოს გამოყენების ძირითად საკითხებზე. რომ არა თავად უსინათლო პირის სპეციალური ცოდნა და გამოცდილება, ხმის მიცემა დამოუკიდებლად შეუძლებელი იქნებოდა. სახალხო დამცველი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს კომისიის წევრების სიღრმისეულ გადამზადებას, შშმ პირთა არჩევნებში ეფექტური მონაწილეობისთვის.

Public Defender Observes Elections on the Ground
On October 31, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, visited the polling station No 05.06.119 of election district No 5 and received information about the exercise of the right to vote by persons with visual impairments on the ground. The Public Defender talked to Dato Kviriliani about the use of a framework ballot paper for the blind and then accompanied him to the polling station.
It should be noted that initially the problem was to provide the blind with a framework ballot paper that would allow them to fill in the paper independently. Later, the Central Election Commission, with the involvement of a permanent group working on issues of persons with disabilities, held negotaitions with publishing houses. As a result, the issue was resolved and it became possible to create an updated framework/form.
On-site observations made it clear that members of the commission are not informed of the main issues of the use of the special forms. Voting independently by the blind would have been impossible without their special knowledge and experience. The Public Defender considers it important to provide in-depth training for the members of the commission for effective participation of persons with disabilities in the elections.