საჯარო შეხვედრა „ინკლუზიური განათლება: მიღწევები და გამოწვევები“
2019 წლის 14 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საჯარო შეხვედრა გამართა თემაზე - „ინკლუზიური განათლება: მიღწევები და გამოწვევები“.
ღონისძიების გახსნაზე სახალხო დამცველმა მოკლედ მიმოიხილა ინკლუზიური განათლების განხორციელების პროცესში არსებული გამოწვევები. ისაუბრა ერთიანი ხედვის, მულტიდისციპლინური და ინდივიდუალური მიდგომის არარსებობაზე, მოსწავლეების (მათ შორის, შშმ მოსწავლეების) ძალადობისგან დაცვის ეფექტური მექანიზმების დანერგვის, სკოლების სათანადო ინფრასტრუქტურული და ადამიანური რესურსით უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე. აღნიშნა, რომ აუცილებელია გატარდეს ღონისძიებები, სკოლაში დასაქმებული პირების და მშობლების ცნობიერების ამაღლების მიზნით, როგორც ინკლუზიურ განათლებასთან, ისე სსსმ (შშმ) მოსწავლეების საჭიროებებთან დაკავშირებით. შეხვედრის მონაწილეებს მიესალმა ასევე, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ირინე აბულაძე.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელმა ლიკა ბაციკაძემ დამსწრეთ საქართველოს საპილოტე საჯარო სკოლებში განხორცილებული მონიტორინგის შედეგად იდენტიფიცირებული პრობლემური საკითხები გააცნო. ინკლუზიური განათლების დანერგვის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ მოხსენებით გამოვიდა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ინკლუზიური განათლების განვითარების სამმართველოს უფროსი ეკატერინე დგებუაძე. ა(ა)იპ „ოჯახები დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“ წარმომადგენელმა მარი კორკოტაძემ ისაუბრა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების, ასევე შშმ მოსწავლეების და მათი მშობლების წინაშე არსებულ პრობლემებზე. მათ შორის, ინკლუზიური განათლების სპეციალისტების შრომის ანაზღაურების წესზე.
საჯარო შეხვედრა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დღეს მიეძღვნა, რომელიც საქართველოში 2003 წლიდან აღინიშნება.

Public Meeting on Inclusive Education: Achievements and Challenges
On 14 June 2019, Public Defender Nino Lomjaria held a public meeting, the theme of which was: “Inclusive Education: Achievements and Challenges”.
At the opening of the event, the Public Defender briefly discussed the challenges relating to the implementation of inclusive education. She talked about the lack of unified vision, multidisciplinary and individual approaches, introduction of effective mechanisms for protecting children from violence (including children with disabilities), importance of providing schools with appropriate infrastructure and human resources. It should be noted that measures should be taken to raise school staff and parents’ awareness of inclusive education and special educational needs of students. The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Irine Abuladze, also welcomed the participants of the meeting.
Lika Batsikadze, a representative of the Public Defender's Office, talked about the problematic issues identified during the monitoring carried out in the pilot public schools of Georgia. Ekaterine Dgebuadze, Head of the Inclusive Education Development Division of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, delivered a report on the process of implementation of inclusive education. Mari Korkotadze, a representative of the Families against Discrimination, spoke about special education and problems faced by children with disabilities and their parents, including the rules of remuneration of inclusive education specialists.
The public meeting was dedicated to the day of protection of the rights of persons with disabilities, which has been observed in Georgia since 2003.