საინფორმაციო შეხვედრა შშმ პირთა უფლებებზე „ჯი პი აი ჰოლდინგის“ წარმომადგენლებთან
2021 წლის 18 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დეპარტამენტისა და თანასწორობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა კომპანია „ჯი პი აი ჰოლდინგის“ წარმომადგენლებისთვის შშმ პირთა უფლებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე, საინფორმაციო შეხვედრა გამართეს.
ონლაინ შეხვედრა შშმ პირთა უფლებების დაცვის შესახებ გაეროს კონვენციის პოპულარიზაციის ფარგლებში გაიმართა და მიზნად შშმ პირთა უფლებების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას და მათთვის მომსახურების მიწოდების ხარისხის გაუმჯობესებას ისახავდა.
მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ შშმ პირთა უფლებების დაცვისა და მათთვის თანასწორი გარემოს შექმნის მიმართულებით კერძო სექტორის გაძლიერების საჭიროებასა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სახალხო დამცველის წარმომდგენელმა კომპანიის თანამშრომლებს სახალხო დამცველის საქმიანობა გააცნეს; ასევე, განიხილეს შშმ პირთა მიმართ განხორციელებული დისკრიმინაციის და დისკრიმინაციის წახალისების შემთხვევები და სახალხო დამცველის პრაქტიკა.
სახალხო დამცველის აპარატი მომავალშიც გააგრძელებს თანამშრომლობას აღნიშნულ და სხვა კომპანიებთან და დაწესებულებებთან შშმ პირთა უფლებების შესახებ ცნობიერების გაზრდისა და მათი უფლებების დაცვის გაძლიერების მიზნით.
აპარატი იმედს გამოთქვამს, რომ ასეთი შეხვედრები და აპარატში დაგროვებული გამოცდილების გაზიარება, ასევე შესაძლო თანამშრომლობის პლატფორმის შექმნა, ხელს შეუწყობს ქვეყნის მასშტაბით არსებული გამოწვევების გამოვლენას და გააუმჯობესებს შშმ პირთა უფლებების სათანადო რეალიზებასა და მათთვის თანასწორი და ღირსეული გარემოს შექმნას.

Information Meeting with Representatives of GPI Holding relating to Rights of Persons with Disabilities
On February 18, 2021, representatives of the Department of the Rights of Persons with Disabilities and the Department of Equality of the Public Defender's Office of Georgia held an information meeting for representatives of GPI Holding relating to the rights of persons with disabilities.
The online meeting was held within the framework of the promotion of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and was aimed at raising awareness of the rights of persons with disabilities and improving the quality of services provided to them.
In her welcome speech, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze spoke about the need and importance of strengthening the private sector in the direction of protecting the rights of persons with disabilities and creating an equal environment for them.
A representative of the Public Defender introduced the activities of the Public Defender to the representatives of the company. The cases of discrimination and encouragement of discrimination against persons with disabilities and the Public Defender’s practice were also discussed at the meeting.
The Public Defender's Office will continue to cooperate with the above and other companies and institutions to raise awareness of the rights of persons with disabilities and to strengthen the protection of their rights.
The Office hopes that holding similar meetings and sharing the experience of the Office, as well as creating a possible collaboration platform, will help identify challenges across the country, improve the proper realization of the rights of persons with disabilities and create an equal and dignified environment for them.