გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ კონვენციის (CRPD) მე-18 კონფერენცია
10-12 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ირინე ჩიხლაძემ მონაწილეობა მიიღო გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ კონვენციის (CRPD) წევრი სახელმწიფოების მე-18 კონფერენციაში, რომელიც ნიუ-იორკში, გაეროს შტაბ-ბინაში გაიმართა.
კონფერენციის მთავარი თემა იყო „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებისა და სოციალური განვითარებისთვის შეტანილი წვლილის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება“.
გაეროს ინსტიტუტების და კონვენციის მონაწილე ქვეყნების ხელისუფლებისა თუ სამოქალაქო საზოგადოებების წარმომადგენლებმა მრგვალი მაგიდის ფორმატში განიხილეს შშმ პირთა შესაძლებლობების გაფართოებისა და სოციალური განვითარების პოლიტიკის ინოვაციური დაფინანსების გზები; პრინციპის - „არავინ დარჩება ყურადღების მიღმა“ განსახორციელებლად ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება, როგორც ინკლუზიურობის მხარდამჭერი ინსტრუმენტი; შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მოქალაქეობრივი უფლებებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ინკლუზიურობის ხელშეწყობაში მათი როლის აღიარება.
კონფერენციის პარალელურად, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებთან დაკავშირებით სხვა ღონისძიებებიც გაიმართა, რომლებზეც სამართლიანობაზე წვდომის, CRPD-ის მე-13 მუხლის გათვალისწინებით ეროვნული კანონმდებლობების ცვლილებებსა და ინოვაციური ინკლუზიური კომუნიკაციების საკითხებზე ისაუბრეს; ხაზი გაუსვეს მისაწვდომობის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ქალთათვის თანაბარი რეპროდუქციული უფლებების დაცვის და ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე კლიმატის ცვლილების მავნე შედეგების მოგვარების მნიშვნელობას.
შეხვედრების მონაწილეები UNCRPD-ის განხორციელების მიზნით ერთიანი მიდგომის შესამუშავებლად თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

18th Conference of States Parties to UNCRPD
On June 10-12, Irine Chikhladze, Deputy Public Defender of Georgia, participated in the 18th Conference of the States Parties to the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD), which was held at the UN Headquarters in New York.
The main theme of the conference was “Enhancing public awareness of the rights and contributions of persons with disabilities for social development”.
In a roundtable format, representatives of UN institutions, as well as governments and civil society organizations of the States Parties, discussed ways of empowering persons with disabilities and enhancing social development policies through innovative financing; “Leaving no one behind”: using AI as a tool for supporting inclusivity to strengthen the participation of persons with disabilities; recognising and addressing the rights of indigenous persons with disabilities and their role in advancing disability inclusion.
In parallel with the conference, other events were also held on the rights of persons with disabilities, which discussed issues of access to justice, amendments to national legislation considering Article 13 of the CRPD, and innovative inclusive communications; importance of accessibility, equal reproductive rights for women with disabilities, and the harmful effects of climate change on mental health.
The participants in the meetings agreed to cooperate in developing a unified approach to the implementation of the UNCRPD.