დევნილი შშმ ქალებისა და შშმ ქალი მშობლების უფლებებთან დაკავშირებით კვლევის პრეზენტაცია
სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“ დევნილი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ქალებისა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ქალი მშობლების უფლებებთან დაკავშირებით კვლევის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც სახალხო დამცველის ოფისისა და გაეროს ერთობლივი პროგრამის „გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობისთვის საქართველოში“ მხარდაჭერით ჩატარდა.
კვლევაში ასახულია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის ადეკვატური პირობების საკითხი, დევნილთა მიმართ განხორციელებული სახელმწიფო სტრატეგიები, გრძელვადიანი განსახლების პირობებში მათი საცხოვრებლით უზრუნველყოფა, ჯანდაცვა, განათლებისა და დასაქმების ხელმისაწვდომობა, მშობლის უფლების რეალიზების პრობლემები.
სახალხო დამცველის განცხადებით, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ქალთა უფლებები საკმაოდ ხელყოფილია, მათი დისკრიმინაცია გამოიხატება არაერთი ფორმით. პრობლემის კომპლექსურობიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველი აუცილებლად მიიჩნევს სახელმწიფომ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს მეტი ყურადღება დაუთმოს. „ეს საკმაოდ კომპლექსური კვლევაა, ზოგადად, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ქალების უფლებები საკმაოდ ხელყოფილია. დისკრიმინაცია გამოიხატება ძალიან ბევრი ფორმით, თუნდაც სამსახურში მიღების მომენტში. შესაბამისად, ამ პრობლემებს ხელისუფლების მხრიდან მეტი ყურადღება სჭირდება. კვლევაზე დაფუძვნებული რეკომენდაციები ასახული იქნება საქართველოს სახალხო დამცველის მიმდინარე წლის ანგარიშში,“ – განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა.
ღონისძიება სახალხო დამცველმა და გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე ინიტა პავლოვიჩამ გახსნეს.
კვლევა საქართველოს 6 რეგიონში (გორი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო, თელავი, მესტია) ჩატარდა და გასული წლის მაისი-აგვისტოს პერიოდს მოიცავს.

Presentation of Study on the Displaced Disabled Women and Disabled Mothers’ Rights
The presentation of the research, by the support of the Office of the Public Defender of Georgia and the United Nations Joint Programme of "Promotion of Gender Equality in Georgia, on internally displaced disabled women’ and disabled mothers’ rights took place in the "Courtyard Marriott" Hotel.
The issues of adequate condition for disabled persons, state strategies on internally displaced persons, adequate housing, health care, access to education and employment, problems of parental rights realization are reflected in this study.
According to the statement of the Public Defender, the rights of displaced disabled women are considerably violated. According to the complexity of problem, the Public Defender believes that the state should pay more attention to the displaced disabled women. " In general, It's a quite complex study, the rights of women with disabilities are considerably violated. Discrimination is manifested in many forms, including the cases when they are trying to find jobs. Consequently, these problems should be addressed by the state. The recommendations based on the study will be reflected in the report of the Public Defender " – declared Mr. Ucha Nanuashvili.
The event was opened by the Public Defender and the Deputy Resident Representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Georgia - Inita Paulovica
The study was carried out in 6 regions of Georgia (Gori, Zugdidi, Poti, Tskaltubo, Telavi, Mestia) and covers May - August period of last year.