„ფსიქიკური ჯანდაცვის დაწესებულებათა პრივატიზაცია საქართველოში შეფასება, დასკვნები და რეკომენდაციები საქართველოს მთავრობისთვის“
ანგარიში შემუშავებულია სახალხო დამცველის მიერ საერთაშორისო ორგანიზაცია გლობალური ინიციატივა ფსიქიატრიაში –თბილისი“ ერთად და ასახავს ქართველი და უცხოელი ექსპერტების მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგებს.
კვლევის პროცესში შესწავლილ იქნა აკად. ბ.ნანეიშვილის სახელობის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დახელვაჩაურის ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრის პრივატიზაციის საკითხები და შესაბამისი დოკუმენტაცია.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ ბუნდოვანია პრივატიზაციის მიზნები და მისი შედეგები ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნული კონცეფციის და ეროვნული სტრატეგიის განხორციელების საქმეში. პრივატიზაციის პროცესი მიმდინარეობს ნაჩქარევად, დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციების გარეშე. ამასთან, არ გამოცხადებულა ღია კონკურსი, წინასწარ არ განსაზღვრულა კვალიფიკაცია ან გამოცდილება, რომელიც მოეთხოვებოდა პოტენციურ ინვესტორს. ინსტიტუციათა პრივატიზაციას არ აქვს ერთიანი ფორმატი და არ იძლევა მკაფიო წარმოდგენას მომსახურების გრძელვადიანი დაგეგმვის და მისი ფინანსური მდგრადობის შესახებ. ინვესტორის ბიზნეს-მოდელი გაურკვეველი რჩება.
კვლევის სარეკომენდაციო ნაწილში ხაზგასმულია, რომ პრივატიზაციის პროცესში უნდა ჩამოყალიბდეს მოთხოვნათა დეტალური სია და დაზუსტდეს სანქციები, რომლებიც მოთხოვნებთან შეუსაბამობის შემთხვევაში ამოქმედდება. გარდა ამისა, უნდა შემუშავდეს კონტროლის ადეკვატური ფორმები, მათ შორის საზოგადოებრივი და პაციენტთა საბჭოები, ხოლო პაციენტთა უფლებების დარღვევის შემთხვევაში, გათვალისწინებული იყოს საჩივრების შეტანის მექანიზმი.

“Privatization of Mental Health Care Facilities in Georgia – Assessment, Conclusions and Recommendations to the Georgian Government”
The report is drafted by the Public Defender of Georgia in cooperation with International organization “Global Initiative on Psychiatry - Tbilisi”. It reflects results of the research and monitoring conducted by Georgian and Foreign experts.
Issues related to the Privatization of the LLC “Acad. B. Naneishvili National Center of Mental Health” and Khelvachauri (Batumi) Mental Health Facility and relevant documentations were studied in the process of the research.
The report reveals, that it is unclear what the goals are for privatization and how this will contribute to the implementation of the National Concept on Mental Health and National Strategy. The privatization process seems rushed and was carried out without any consultation with stakeholders. Neither the general privatization conditions nor the framework of privatization were set in advance. There was no open call and no predefined qualifications or experience required of potential investors. Also, there is no uniformity in the format of the two privatizations. The current privatizations do not give certainty in terms of the long-term planning of services and their financial sustainability. It has to be noted that the investor’s business case remains unclear.
It is emphasized in the recommendation part of the report, that the legal framework should include a detailed list of requirements, both with regard to material conditions and standards of care. Furthermore, this should specify sanctions that will follow in the case of non-compliance. In addition to this, adequate governmental and non-governmental control mechanisms should be put in place, including oversight of the implementation of the recommendations of this report, the development of societal and patient councils and a mechanism for patients to submit complaints when they feel their rights have been violated.