ტრენინგი თანასწორობის საკითხებზე სამედიცინო რეგულირების სააგენტოს და ჯანდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებისთვის
2022 წლის 8 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანასწორობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სსიპ სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტოს და ჯანდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებისთვის თანასწორობის და დისკრიმინაციის აკრძალვის საკითხებზე ტრენინგი გამართეს.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა ტრენინგის მონაწილეებს ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობის და უფლების აღდგენის მექანიზმები, დისკრიმინაციის შემადგენელი ელემენტები და დისკრიმინაციის ფორმები გააცნეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სახალხო დამცველის სტანდარტების და პრაქტიკის მიმოხილვას სამედიცინო და სოციალური დაცვის სფეროში. ტრენინგზე ასევე, განიხილეს სექსუალური შევიწროების აკრძალვის საკითხი.
საგანმანათლებლო საქმიანობას და ცნობიერების ამაღლების ღონისძიებებს სახალხო დამცველი თანასწორობის უზრუნველყოფისა პროცესში უმნიშვნელოვანეს კომპონენტად მოიაზრებს და მსგავს ტრენინგებს მომავალშიც განაგრძობს.

Training on Equality Issues for Employees of Medical Activities Regulatory Agency and Ministry of Health
On September 8, 2022, representatives of the Equality Department of the Public Defender’s Office held training on issues of equality and non-discrimination for the employees of the Ministry of Health and the Medical and Pharmaceutical Activities Regulatory Agency.
The Public Defender’s representatives spoke about the anti-discrimination legislation and rights protection mechanisms, as well as elements and forms of discrimination. Special attention was paid to the Public Defender's standards and practices in the field of medical and social protection. Prohibition of sexual harassment was also discussed at the training.
The Public Defender considers educational and awareness-raising activities as the most important component in the process of ensuring equality and will continue to hold similar trainings in the future too.
The event was supported by the USAID-PDO Partnership Programme of the Grant Agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).