სახალხო დამცველის მიმართვა წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებასთან დაკავშირებით
2021 წლის 2 აგვისტოს საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულებით, 2 ოქტომბერს დაინიშნა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები და დაიწყო წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდი.
გასული წლებში საპარლამენტო, საპრეზიდენტო თუ ადგილობრივი არჩევნების უკიდურესად პოლარიზებული და ძალადობრივი წინასაარჩევნო პერიოდის გათვალისწინებით საქართველოს სახალხო დამცველი შესაბამის ინსტიტუტებს ადამიანის უფლებების შესაძლო დარღვევის შემთხვევების თავიდან აცილებისკენ მოუწოდებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი, მისთვის კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში, არაერთი წელია აკვირდება საარჩევნო უფლების რეალიზაციასთან დაკავშირებულ აქტუალურ საკითხებს.
განვლილი წლების გამოცდილებამ აჩვენა, რომ განსაკუთრებით წინასაარჩევნო პერიოდში მატულობს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების თანამშრომლების, სააღმზრდელო დაწესებულებების, ბაღებისა და სკოლების დირექტორების, თუ საჯარო სექტორში დასაქმებული სხვა პირების მიმართ პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაციის შემთხვევები.[1] აღნიშნულით ირღვევა ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები და უარყოფითად აისახება საზოგადოების ნდობაზე საარჩევნო პროცესის მიმართ. თანასწორი მოპყრობა და დისკრიმინაციის აკრძალვა წარმოადგენს ზოგად მინიმალურ სტანდარტებს, რომლებსაც პატივი უნდა სცეს ყველამ, ნებისმიერ ვითარებაში, მათ შორის საარჩევნო კამპანიების პერიოდში. შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველი ხელისუფლებას მოუწოდებს, შეასრულოს ამ მხრივ მასზე დაკისრებული როგორც ნეგატიური, ისე პოზიტიური ვალდებულებები და არ განახორციელოს და არ დაუშვას წინასაარჩევნო პერიოდში და საარჩევნო პროცესში პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაცია.
სამწუხაროდ, საარჩევნო პერიოდში, როგორც წესი, აქტიურად შეინიშნება საარჩევნო სუბიექტების მხრიდან სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით ადამიანთა დისკრიმინაციის წახალისება და სიძულვილის ენის გამოყენება, მათ შორის, ქსენოფობიურ, რელიგიურ, ჰომოფობიურ ნიადაგზე. პოლიტიკური დებატები მონაწილეთა მხრიდან ერთმანეთის მისამართით შეურაცხმყოფელი განცხადებებით ხასიათდება. განსაკუთრებით თვალსაჩინოა პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართული ქალების მიმართ სექსისტური დამოკიდებულება, რაც, ხშირ შემთხვევაში, მათ მიმართ პოლიტიკური ბრძოლის იარაღად გამოიყენება.[2]
სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მსგავსი ფაქტები ხელს უშლის მშვიდობიანი საარჩევნო გარემოს ფორმირებას. აუცილებელია, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებმა, შესაბამისმა კანდიდატებმა, პოლიტიკური გუნდის/კანდიდატის მხარდამჭერებმა, პოლიტიკური თანამდებობის პირებმა მაღალი პოლიტიკური და სამოქალაქო პასუხისმგებლობა გამოიჩინონ და ხელი შეუწყონ პლურალისტური, ძალადობისა და სიძულვილის ენისგან თავისუფალი საარჩევნო კამპანიის წარმართვას. დემოკრატიულ ღირებულებებზე ორიენტირებული პოლიტიკური კულტურის დასანერგად, მნიშვნელოვანია კანდიდატთა საარჩევნო კამპანიები მიმართული იყოს საქმიანი, საარჩევნო პროგრამებზე ორიენტირებული დისკუსიისკენ.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, სახალხო დამცველი მოუწოდებს პოლიტიკურ სუბიექტებს და მათ აქტივისტებს, თავი შეიკავონ თავიანთ პროგრამებსა და კამპანიებში დისკრიმინაციული პოლიტიკის გამოყენებისგან და იმგვარი იდეების გაჟღერებისა თუ მხარდაჭერისგან, რომლებიც ამა თუ იმ საფუძვლით (ეთნიკური წარმომავლობა, რელიგია, სქესი, სექსუალური ორიენტაცია, გენდერული იდენტობა და სხვ.) ადამიანთა ჯგუფების უპირატესობას აღიარებს. ამასთან, მხარდაჭერის მოპოვების მიზნით, არ მოახდინონ არადომინანტური ჯგუფების მარგინალიზაცია; გამოიჩინონ პასუხისმგებლობა და სამართლიანობა მგრძნობიარე თემებზე საუბრისას, უმცირესობების სტიგმატიზების თავიდან აცილების მიზნით.
გასული წლების უკიდურესად პოლარიზებულ საარჩევნო გარემოს კიდევ უფრო მეტად ამძიმებდა ფიზიკური დაპირისპირება და ძალადობა, ასევე ამომრჩევლის ნების კონტროლისა და მოსყიდვის შესაძლო ფაქტებიც. როგორც არაერთხელ შეფასდა სახალხო დამცველის მიერ, მსგავსი ვითარება ხელს უშლის არჩევნების მშვიდ და ჯანსაღ გარემოში ჩატარებას, საბოლოოდ, კი მნიშვნელოვნად აზიანებს ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას. ამდენად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა საარჩევნო სუბიექტსა და მათ მხარდამჭერს - გამოიჩინონ მაღალი პოლიტიკური კულტურა და უარი თქვან მანკიერ პრაქტიკად ქცეულ ძალადობრივ და კონფრონტაციულ წინასაარჩევნო გარემოზე. უფრო მეტიც, მაღალი თანამდებობის პირებმა, მმართველი გუნდისა და ოპოზიციური პარტიების ლიდერებმა საჯაროდ უნდა დაგმონ ასეთი ფაქტები და მოუწოდონ თავიან წარმომადგენლებსა თუ მხარდამჭერებს ხელი შეუწყონ საარჩევნო პროცესების მშვიდობიან პირობებში წარმართვას. ამასთან, მსგავსი შემთხვევების გამოვლენისას სამართალდამცავმა უწყებებმა მყისიერად გადადგან ეფექტიანი ნაბიჯები პასუხისმგებელი პირების იდენტიფიცირებისა და მათ მიმართ ყველა კანონისმიერი ღონისძიებების გატარების მიზნით.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს, ასევე, მედიის წარმომადგენლებს, საარჩევნო კამპანიების გაშუქებისას, სიძულვილის ენის გამოყენების შემთხვევებზე მოახდინონ შესაბამისი განმარტება და მსგავს ფაქტებს კრიტიკულად გამოეხმაურონ. ხაზი უნდა გაესვას იმ გარემოებასაც, რომ მედიას აკისრია უმნიშვნელოვანესი ფუნქცია, ხელი შეუწყოს მოსახლეობის მიერ ინფორმირებული არჩევანის გაკეთებას, რასაც საფრთხეს უქმნის არსებული მკვეთრად პოლარიზებული გარემო. შესაბამისად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა მედიასაშუალებას, წინასაარჩევნო კამპანია გააშუქონ დაბალანსებულად და სიღრმისეულად, მათ შორის, შესაბამისი საგამოძიებო თუ ანალიტიკური პროგრამების განთავსების გზით.
ამავდროულად, სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს მედიის განსაკუთრებულ როლს წინასაარჩევნო კამპანიის კანონის შესაბამისად, თავისუფლად და სამართლიანად წარმართვის კონტროლის თვალსაზრისით. ამდენად, ბოლო პერიოდში, მედიის წარმომადგენლების მიმართ გახშირებული დანაშაულებრივი ქმედებების გათვალისწინებით, სახალხო დამცველი მოუწოდებს შესაბამის უწყებებს და თანამდებობის პირებს, უზრუნველყონ ჟურნალისტური საქმიანობის უსაფრთხო გარემოში განხორციელების შესაძლებლობა. ხოლო მათ მიმართ თავდასხმის, ხელშეშლის თუ სხვაგვარი სამართალდარღვევის შემთხვევაში, მოხდინონ დროული და ეფექტიანი გამოძიება. ამასთან, ინციდენტების დაფიქსირების თუ ხელშეწყობის თავიდან აცილების მიზნით, მნიშვნელოვანია, პოლიტიკური თანამდებობის პირებმა თავი შეიკავონ ჟურნალისტების დისკრედიტაციისკენ მიმართული განცხადებების გაკეთებისგან.
სახალხო დამცველი თავისი მანდატის ფარგლებში დააკვირდება თვითმმართველობის 2021 წლის არჩევნების პროცესს, რაც ითვალისწინებს როგორც უშუალოდ კენჭისყრის დღეს ადამიანის უფლებების დარღვევების გამოვლენას, ისე - წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგს.
[1] იხ. სახალხო დამცველის ანგარიში „საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“, 2018, გვ. 230-231.
[2] იხ. „დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის, მისი თავიდან აცილებისა და თანასწორობის მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიში, 2020, გვ. 46.

Public Defender’s Address relating to Start of Pre-Election Campaign
According to the decree issued by the President of Georgia on August 2, 2021, the local self-government elections will be held on October 2 and thus the pre-election campaign has already started in Georgia.
Given the highly polarized and violent pre-election periods of parliamentary, presidential and local elections in recent years, the Public Defender of Georgia calls on the relevant institutions to prevent potential human rights violations.
The Public Defender of Georgia, within the scope of her authority, has been observing the exercise of the right to vote for many years.
The practice of the past years shows that discrimination on political grounds against employees of local self-government bodies, directors of educational institutions, kindergartens and schools and other persons employed in the public sector increases especially in the pre-election period.[1] The above leads to the violation of fundamental human rights and negatively affects public confidence in the electoral process. Equal treatment and non-discrimination are general minimum standards that must be respected by all, in all circumstances, including during election campaigns. Accordingly, the Public Defender of Georgia calls on the Government to fulfill both the negative and positive obligations imposed on it in this direction and not to implement or allow discrimination on political grounds during the pre-election period or on the election day.
Unfortunately, election entities usually incite discrimination on various grounds and use hate speech during the election period, including on xenophobic, religious and homophobic grounds. Political debates are characterized by insulting statements made by participants against each other. The sexist attitude towards women involved in political life is especially evident, which is often used as a tool of political struggle against them.[2]
The Public Defender emphasizes that such facts hinder the formation of a peaceful election environment. It is necessary for representatives of political parties, relevant candidates, supporters of political teams/candidates and political officials to show high political and civic responsibility and to promote a pluralistic, non-violent, hate speech-free election campaign. In order to cultivate a political culture focused on democratic values, it is important that candidates' election campaign be focused on meaningful and programme-oriented discussions.
In addition to the above, the Public Defender urges political entities and their activists to refrain from using discriminatory policies in their programmes and campaigns and from voicing or supporting ideas recognizing the superiority of certain groups of people based on ethnicity, religion, gender, sexual orientation, or other grounds. In addition, they should not marginalize non-dominant groups for the purpose of gaining support, should demonstrate responsibility and fairness when speaking on sensitive topics in order to avoid stigmatization of minorities.
The highly polarized electoral environment of recent years has been further aggravated by physical confrontation and violence, as well as alleged incidents of voter control and bribery. As repeatedly assessed by the Public Defender, such a situation hinders the conduct of elections in a peaceful and healthy environment, and ultimately significantly undermines the democratic development of the country. Thus, the Public Defender calls on all election entities and their supporters to show a high political culture and to refrain from the violent and confrontational pre-election environment, which has become a vicious practice. Moreover, high-ranking officials, leaders of the ruling team and opposition parties should publicly condemn similar facts and call on their representatives and supporters to facilitate the conduct of the election process in a peaceful manner. In addition, when detecting such cases, law enforcement agencies should immediately take effective steps to identify responsible persons and take all legal measures against them.
The Public Defender also calls on the media to provide appropriate explanations relating to the use of hate speech while covering election campaigns and to respond critically to similar facts. It should also be emphasized that the media has an important role to play in facilitating informed choice of people, which is threatened by the current highly polarized environment. Accordingly, the Public Defender calls on all media outlets to cover the pre-election campaign in a balanced and in-depth manner, including through relevant investigative and analytical programmes.
At the same time, the Public Defender emphasizes the special role of the media in controlling the conduct of elections in accordance with the pre-election campaign law, in a free and fair manner. Thus, in view of the recent increase in criminal acts against representatives of the media, the Public Defender calls on the relevant agencies and officials to ensure safe environment for journalistic activities, and in case of assault, obstruction or other offences against them, to conduct a timely and effective investigation. In addition, in order to avoid promotion of incidents, it is important for political officials to refrain from making statements aimed at discrediting journalists.
Within the framework of her mandate, the Public Defender will monitor the 2021 self-government elections, both through detecting human rights violations on the election day and monitoring the pre-election environment.
[1] See the Public Defender’s Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, 2018, pp. 230-231.
[2] See the Public Defender’s Special Report on Combating and Preventing Discrimination and Situation of Equality, 2020, p. 46.