სახალხო დამცველის განცხადება ჟურნალისტისთვის პროფესიული საქმიანობის შეზღუდვასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება მედიასაშუალება BM.GE-ს (ბიემჯის) მთავარი რედაქტორის თელარა გელანტიასთვის საქართველოს მთვარობის სხდომაზე დასწრების შეზღუდვის შემთხვევებს.
თელარა გელანტიამ მთავრობის სხდომის გაშუქებისა და პროფესიული საქმიანობის განხორციელების შეზღუდვის ფაქტზე ჯერ კიდევ 2022 წლის 12 სექტემბერს განაცხადა. მისი განმარტებით, მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახურის წარმომადგენელმა მას სხდომაზე დასწრების აკრძალვის მიზეზად წესების დარღვევა, ბევრი შეკითხვის დასმა და ამ გზით კოლეგებისთვის ხელის შეშლა დაუსახელა. თელარა გელანტიასგან განსხვავებით, მის თანმხლებ ოპერატორს სხდომაზე დასწრების პრობლემა არ შეჰქმნია. თელარა გელანტიას მთავრობის სხდომაზე დასწრებაზე არც 26 სექტემბერს არ დაუშვეს.
სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში, არაერთხელ გამოიკვეთა ცალკეული სახელმწიფო უწყებების მიერ ორგანიზებულ ბრიფინგებსა თუ მუნიციპალურ ღონისძიებებზე კრიტიკული მედიის წარმომადგენლების არდაშვების ან/და არმიწვევის ტენდენცია,[1] რაც სახალხო დამცველმა თანასწორობის პრინციპთან წინააღმდეგობაში მყოფ პრაქტიკად შეაფასა.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს მედიის განსაკუთრებულ ფუნქციას, გაავრცელოს საჯარო ინტერესის სფეროში შემავალი ინფორმაცია და ხელი შეუწყოს ინფორმირებულ საჯარო დებატებს ისეთ საკითხებთან დაკავშირებით, რაც საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მისი თითოეული წევრის ჩართულობის აუცილებელი წინაპირობაა. თავის მხრივ, კრიტიკული მედიის არსებობა აუცილებელი პირობაა საზოგადოების თვითგამორკვევისა და დემოკრატიული სახელმწიფოს ჩამოყალიბების პროცესში. სახალხო დამცველი საგანგაშო ტენდენციად მიიჩნევს ჟურნალისტებისთვის პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში ხელის შეშლის ფაქტებს და მიაჩნია, რომ აღნიშნული საფრთხეს უქმნის ქვეყანაში არსებულ მედია პლურალიზმსა და უარყოფითად აისახება ქვეყნის დემოკრატიულ პროცესებზე.
სახალხო დამცველი მოწოდებს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს მედიის წარმომადგენლების დაუბრკოლებელი წვდომა ინფორმაციაზე, მათ შორის, თანასწორობის პრინციპის დაცვით, ჟურნალისტებს მთავრობის სხდომებზე დასწრებისა და მათთვის სასურველი კითხვების დასმის შესაძლებლობა მიეცეთ.
სახალხო დამცველი დაკვირვებას განაგრძობს თელარა გელანტიასთვის მთავრობის სხდომებზე დასწრების შეზღუდვის საკითხზე, მათ შორის, თვალყურს ადევნებს მედიის წარმომადგენელთა პროფესიული საქმიანობის კუთხით არსებულ მდგომარეობას.

Public Defender’s Statement on Restriction of Journalist’s Professional Activities
The Public Defender of Georgia is echoing the cases of restriction of attendance at the session of the Parliament of Georgia for Telara Gelantia, editor-in-chief of the BM.GE media agency.
Telara Gelantia reported about the obstruction of her professional activities and coverage of the governmental session on September 12, 2022. According to her, representative of the press service of the Administration of the Government of Georgia named the fact that she had violated the rules, had been asking too many questions and thus hindering her colleagues as the reason for banning her from attending the session. Unlike Telara Gelantia, the cameraman accompanying her did not have a problem attending the session. Telara Gelantia was not allowed to attend the governmental session on September 26 either.
Unfortunately, in the recent period, the trend of not allowing and/or not inviting representatives of critical media to briefings or municipal events organized by certain state agencies has been repeatedly observed, which the Public Defender assesses as a practice that contradicts the principle of equality.[1]
The Public Defender emphasizes the special function of the media to disseminate information of public interest and to promote informed public debates on issues that are a necessary prerequisite for the involvement of each of members of society in public life. The existence of critical media is a necessary condition in the process of self-determination of society and formation of a democratic state. The Public Defender considers the cases of preventing journalists from carrying out their professional activities as an alarming trend and believes that this poses a threat to the media pluralism and has a negative impact on the country's democratic processes.
The Public Defender calls on the authorities to ensure unhindered access to information for media representatives, including to give journalists the opportunity to attend governmental meetings and ask their desired questions, in compliance with the principle of equality.
The Public Defender continues monitoring the restriction of Telara Gelantia's attendance at governmental meetings, as well as the situation of professional activities of media representatives.
[1] Information is available on the website: < https://bit.ly/33g0SLl>, < https://bit.ly/3dCjTJU>, <https://bit.ly/3pGDspR>