სახალხო დამცველის განცხადება „უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციათა რეესტრის წარმოების, საფინანსო დეკლარაციის წარდგენისა და მონიტორინგის წესის“ შესახებ
როგორც საზოგადოებისთვის არის ცნობილი, 2024 წლის 30 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა იუსტიციის მინისტრს მიმართა ზოგადი წინადადებით, ცვლილებები შეეტანა შესაბამის ბრძანებაში იმგვარად, რომ უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციათა რეესტრში რეგისტრაციის ვალდებულების მქონე სუბიექტების მიერ წარსადგენ დეკლარაციაში არ მომხდარიყო ფიზიკური პირების პერსონალური მონაცემების (სახელი, გვარი, პირადი ნომერი და საბანკო ანგარიშის ნომერი, სხვ.) საჯაროდ გამოქვეყნება.
2024 წლის 20 სექტემბერს იუსტიციის მინისტრმა ნაწილობრივ გაითვალისწინა სახალხო დამცველის ზოგადი წინადადება და შესაბამის ბრძანებაში ცვლილებები შეიტანა, რის შედეგადაც, უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციათა რეესტრში რეგისტრაციის ვალდებულების მქონე ორგანიზაციებს აღარ ეკისრებათ ყოველწლიურად წარსადგენ, საჯაროდ გამოქვეყნებას დაქვემდებარებულ საფინანსო დეკლარაციებში დასაქმებულთა, ასევე სხვა სახელშეკრულებო ურთიერთობის ფარგლებში მყოფ პირთა თუ ბენეფიციარების და სხვა პირთა პირადი ნომრების, საბანკო ანგარიშის ნომრების და საფინანსო ინსტიტუტების ასახვა.
სახალხო დამცველი დადებითად აფასებს აღნიშნულ ცვლილებებს, რაც მნიშვნელოვნად შეამცირებს ინდივიდების მიმართ რეგულაციების ნეგატიურ ზეგავლენას, თუმცა სრულად ვერ ასახავს და არ მიიღწევა სახალხო დამცველის მიერ გაცემული წინადადების მიზანი, ვინაიდან რეგისტრაციის ვალდებულების მქონე ორგანიზაციების მიერ წარდგენილ დეკლარაციის ფორმებში კვლავ რჩება მითითებული ფიზიკურ პირთა სახელები და გვარები. შესაბამისად, ფიზიკური პირების პერსონალური მონაცემების ხელყოფის თავიდან ასაცილებლად, მნიშვნელოვანია სახალხო დამცველის ზოგადი წინადადება სრულად იყოს გაზიარებული.
ზოგადი წინადადების სრულად შესრულების მიზნით, სახალხო დამცველი გამოთქვამს იუსტიციის სამინისტროსთან შემდგომი თანამშრომლობის მზადყოფნას.

Public Defender’s Statement on Procedures for Production of Register of Organizations Pursuing Interests of a Foreign Power, Submission of Financial Declaration and Monitoring
As is known to the public, on August 30, 2024, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Justice with a general proposal to make changes to the relevant order so that the personal data of individuals (name, surname, personal number, bank account number, etc.) are not publicly published in the declarations to be submitted by the entities obliged to register as organizations pursuing the interests of a foreign power.
On September 20, 2024, the Minister of Justice partially approved the general proposal of the Public Defender and made changes to the relevant order, as a result of which, organizations with the obligation to register as organizations pursuing the interests of a foreign power are no longer required to reflect the personal numbers, bank account numbers and financial institutions of its employees, persons in other contractual relationships with them, beneficiaries and other persons in declarations to be annually submitted and publicly published.
The Public Defender positively evaluates the mentioned changes, which will significantly reduce the negative impact of the regulations on individuals, although it cannot fully reflect and achieve the goal of the proposal issued by the Public Defender, since the names and surnames of individuals are still indicated in the declaration forms submitted by the organizations with the obligation to register. Therefore, in order to prevent the encroachment of personal data of individuals, it is important that the general proposal of the Public Defender be fully implemented.
In order to fully implement the general proposal, the Public Defender expresses his readiness for further cooperation with the Ministry of Justice.