საქართველოს სახალხო დამცველმა განსხვავებული მოსაზრების ნიშნით სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტზე სასამართლო მეგობრის მოსაზრება წარადგინა
2019 წლის 31 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველმა განსხვავებული მოსაზრების ნიშნით სავარაუდო დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეზე სასამართლო მეგობრის მოსაზრება წარუდგინა თბილისის საქალაქო სასამართლოს.
როგორც მოსარჩელე მიუთითებდა, იგი ითხოვდა, რომ დამსაქმებელს წახალისების გამჭირვალე და ცხადი კრიტერიუმები ჩამოეყალიბებინა, რათა გამორიცხულიყო სუბიექტური დამოკიდებულებებით წახალისების მექანიზმის გამოყენება თანამშრომლების მიმართ. გარკეეული პერიოდის შემდეგ, მოსარჩელე სამსახურიდან რეორგანიზაციის საფუძვლით გათავისუფლდა.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში სახალხო დამცველმა ყურადღება გაამახვილა შრომით ურთიერთობაში განსხვავებული მოსაზრების ნიშნით შევიწროებაზე, როგორც დისკრიმინაციის ერთ-ერთ ფორმაზე. სახალხო დამცველმა განიხილა შევიწროების, როგორც დისკრიმინაციის ერთ-ერთი ფორმის გამოვლენის ტესტი და ის კომპონენტები, რომელიც შევიწროების დროს მხედველობაში უნდა იქნეს მიღებული. ამასთან, სახალხო დამცველმა იმსჯელა დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეებში მხარეებს შორის მტკიცების ტვირთის გადანაწილების საკითხზე.
სახალხო დამცველმა სასამართლო მეგობრის მოსაზრებაში აგრეთვე აღნიშნა, რომ განსახილველი საქმის ფარგლებში, მნიშვნელოვანია, კომპანიაში გამოცხადებული რეორგანიზაციის მიზნის სამართლებრივი შეფასება, კერძოდ, იყო თუ არა კომპანიაში განხორციელებული ორგანიზაციული ცვლილებები ფინანსური მდგომარეობით განპირობებული, როგორც ამას მოპასუხე მიუთითებდა, თუ, მათ შორის, განსხვავებული შეხედულებების მქონე ადამიანების სამსახურიდან გათავისუფლებას ემსახურებოდა.

Public Defender of Georgia files amicus curiae brief concerning alleged fact of discrimination on the ground of different opinion
On January 31, 2019 Public Defender of Georgia filed amicus curiae brief to the Tbilisi City Court concerning alleged fact of discrimination on the ground of different opinion.
As indicated by the applicant, he requested the employer to establish transparent and explicit incentive criteria in order to exclude the application of an incentive mechanism based on subjective attitudes towards employees. After certain amount of time, the applicant was dismissed on the basis of reorganization.
In the amicus curiae brief, Public Defender of Georgia underlined that harassment in labor relations based on different opinion constitutes one of the forms of discrimination. She elaborated on the test to reveal one of the forms of discrimination and those components that shall be considered during harassment. In addition, she discussed distribution of burden of proof between the parties in discrimination cases.
In her amicus curiae brief, Public Defender also noted the importance to assess legal purpose of reorganization in the company. In particular, whether the reorganizational changes in the company were financially conditioned as indicated by the respondent, or whether it served the dismissal of individuals having different opinions.