საინფორმაციო კამპანია - „თანასწორობა ჩვენს გარშემო“
საქართველოს სახალხო დამცველმა თანასწორობის საკითხებზე ცნობიერების ამაღლებისა და დისკრიმინაციასთან ბრძოლის მიზნით, დაიწყო საინფორმაციო კამპანია - „თანასწორობა ჩვენს გარშემო“.
საქართველომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კანონის მიღებით, თუმცა თანასწორობის მიღწევა კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს. არასაკმარისი საკანონმდებლო გარანტიები, საზოგადოებაში არსებული მცდარი შეხედულებები და სახელმწიფოს მხრიდან დისკრიმინაციის აღმოფხვრისკენ მიმართული ღონისძიებების სიმწირე, ყოველდღიურ რეჟიმში უარყოფითად აისახება დაუცველ პირთა უფლებრივ მდგომარეობაზე.
კამპანიის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, არსებული სტერეოტიპული მიდგომების ცვლილება და თანასწორობის პრინციპების დამკვიდრება, რაშიც განსაკუთრებული როლი ფორმალურ განათლებას უჭირავს. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია, თანასწორობის საკითხები გამჭოლ ხაზად გასდევდეს განათლების ყველა საფეხურის სასწავლო პროგრამებს.
ცალკეული ჯგუფების ინტერესების გათვალისწინების და არსებითი თანასწორობის მიღწევის მიზნით, აუცილებელია, ხელისუფლების წარმომადგენლები მეტად ჩაერთონ დისკრიმინაციასთან ბრძოლის პროცესში, ეს სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილად აქციონ და თანასწორობის მხარდამჭერი განცხადებები მათი დღის წესრიგის ნაწილი გახდეს.
კანონის ამოქმედებიდან სამი წლის შემდეგ, შეგვიძლია ვისაუბროთ იმ პრობლემურ საკითხებზე, რაც მის ეფექტიან განხორციელებას აფერხებს. სახალხო დამცველის მთავარ რეკომენდაციად კვლავ რჩება საქართველოს პარლამენტის მხრიდან საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელება, რომელიც საკანონმდებლო წინადადების სახით, ჯერ კიდევ 2015 წელს წარვადგინეთ.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, კამპანიის ფარგლებში დაგეგმილია მნიშვნელოვანი ღონისძიებები საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების, თანასწორობის მექანიზმის ცნობადობის გაზრდისა და საკანონმდებლო სივრცის მოწესრიგებისკენ მიმართული ინიციატივების ლობირების მიმართულებით.
პრესკონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო ვიდეო რგოლი და თანასწორობის შესახებ სახალხო დამცველის სპეციალურ ანგარიში.

Information Campaign Equality around Us
The Public Defender of Georgia has launched an information campaign Equality around Us in order to raise awareness of equality issues and combat discrimination.
By adopting the law on the elimination of all forms of discrimination, Georgia took a significant step forward, but equality is still a challenge. Inadequate legislative safeguards, wrong attitudes of the society and the lack of state measures aimed at eliminating discrimination negatively affect the rights of vulnerable persons in everyday life.
The goal of the campaign is to increase public awareness, change the existing stereotypical approaches and establish the equality principles, while formal education has the pivotal role in this process. That is why it is important the issues of equality to be emphasized in the curriculums at all stages of education.
In order to take into consideration the interests of individual groups and achieve essential equality, it is necessary the representatives of the authorities to more engage in the fight against discrimination as a part of the state policy and put making statements in support of equality on their agenda.
Three years have passed since the enactment of the law and we can talk about the problematic issues that impede its effective implementation. The main recommendation of the Public Defender is still the implementation of legislative amendments by the Parliament of Georgia, which we submitted as a legislative proposal as early as 2015.
Based on the above mentioned, important events are planned to be held within the framework of the campaign in order to raise public awareness about equality mechanism and lobby the initiatives aimed at regulating the legislative space.
The Public Defender’s special report on equality was presented and a video was displayed at today’s press conference.