უკრაინის დელეგაციის სასწავლო ვიზიტი
2019 წლის 11-12 დეკემბერს უკრაინის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომისრის ოფისის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის დეპარტამენტის წარმომადგენლები საქართველოში სასწავლო ვიზიტით იმყოფებოდნენ. სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის თანამშრომლებმა უკრაინელ კოლეგებს მონიტორინგის განხორციელების, ანგარიშების შემუშავებისა და რეკომენდაციების შესრულების კონტროლის მეთოდოლოგია გააცნეს.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა საინტერესო პრეზენტაციები და დისკუსიები. შეხვედრის მონაწილეებმა პრაქტიკული სავარჯიშოები შეასრულეს და მონიტორისთვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები შეაფასეს.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საქართველოსა და უკრაინის პენიტენციურ დაწესებულებებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ორგანოებში და ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში წამების პრევენციის კუთხით არსებული მდგომარეობა.
სასწავლო ვიზიტის დასრულების შემდეგ ორივე მხარემ მომავალში მჭიდრო ურთიერთთანამშრომლობის სურვილი გამოთქვა.

Study Visit of Ukrainian Delegation
On December 11-12, 2019, representatives of the Department of National Preventive Mechanism of the Ukrainian Parliament Commissioner for Human Rights paid a study visit to Georgia. Within the framework of the visit, the staff of the National Preventive Mechanism of the Public Defender's Office of Georgia introduced to their Ukrainian colleagues the methodology of monitoring, drafting reports and controlling the implementation of recommendations.
Interesting presentations and discussions were held during the working visit. The participants did practical exercises and assessed the skills necessary for monitors.
In addition, the situation of prevention of torture in the penitentiary establishments of Georgia and Ukraine, the bodies of the Ministry of Internal Affairs and psychiatric institutions was discussed.