სახალხო დამცველის ანგარიში N3 განსაკუთრებული რისკის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში განხორციელებული მონიტორინგის თაობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველის სპეციალურმა პრევენციულმა ჯგუფმა 2019 წლის 16-17 სექტემბერს N3 პენიტენციური დაწესებულების მონიტორინგი განახორციელა. ვიზიტის მიზანს დაწესებულებაში არასათანადო მოპყრობის პრევენციის კუთხით არსებული მდგომარეობის შესწავლა და წინა წლებში გაცემული რეკომენდაციების შეფასება წარმოადგენდა.
სპეციალურ პრევენციულ ჯგუფს ვიზიტისას, არ მიუღია ინფორმაცია N3 დაწესებულების თანამშრომლების მხრიდან პატიმრების მიმართ განხორციელებული ფიზიკური ძალადობის შესახებ. გამოკითხული მსჯავრდებულების ნაწილის გადმოცემით, დაწესებულებაში წინა წლებთან შედარებით გამოსწორებულია თანამშრომლების დამოკიდებულება პატიმრებთან მიმართებაში. თუმცა, ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ დაწესებულებაში ისევ აქვს ადგილი პატიმართა მიმართ ფსიქოლოგიურ ძალადობასა და არაფორმალურ დასჯის შემთხვევებს, რაც პრობლემური ქცევის პატიმრების დამორჩილების მიზნით დეესკალაციის ოთახში ხანგრძლივად მოთავსებაში გამოიხატება.
ანგარიშში საუბარია რეაბილიტაცია–რესოციალიზაციის კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობაზე და აღნიშნულია, რომ პატიმრები 23 საათს ყოველგვარი აქტივობის გარეშე საკნებში ატარებენ და მხოლოდ 1 საათის განმავლობაში იმყოფებიან სასეირნო ეზოებში. გარდა ამისა, დაწესებულებაში არიან პატიმრები, რომლებიც თვეებისა და წლების განმავლობაში იმყოფებიან განმარტოებით, რაც სახალხო დამცველის შეფასებით, მძიმედ აისახება მათ ფსიქოლოგიურ მდგომარეობაზე და წარმოადგენს არასათანადო მოპყრობას.
გამოწვევად არის მიჩნეული განსაკუთრებული რისკის დაწესებულების მართვის მოდელი, რომელიც სპეციალური პრევენციული ჯგუფის შეფასებით, ისევ ეფუძნება მაქსიმალურ შეზღუდვებს, აკრძალვებსა და უპირობოდ მკაცრ რეჟიმს, რაც არ არის თავსებადი ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებულ მიდგომებთან და ხელს უშლის მსჯავრდებულთა ქცევის პოზიტიურ ცვლილებასა და რეაბილიტაციას. კერძოდ, განსაკუთრებული რისკის მსჯავრდებულებს კანონმდებლობით მეტად აქვთ შეზღუდული გარე სამყაროსთან ურთიერთობა, სარგებლობენ ნაკლები რაოდენობის პაემნებითა და სატელეფონო ზარის განხორციელების შესაძლებლობით. ამასთანავე, მათ არა აქვთ ვიდეოპაემნებით სარგებლობის უფლება; ხოლო ხანმოკლე პაემნით სარგებლობა მინის ბარიერით აღჭურვილ ოთახებში უწევთ, რომელიც ხელოვნურად ყოფს პატიმარსა და ვიზიტორს და ხელს უშლის მათი პირდაპირი კონტაქტის შესაძლებლობას. მდგომარეობა განსაკუთრებით რთულია იმ პატიმრებისთვის, რომელთა ოჯახის წევრებიც აღმოსავლეთ საქართველოში ცხოვრობენ და შორი მანძილის და დამატებითი ხარჯების გამო უჭირთ პატიმართა მონახულება.
დაწესებულებაში მოთავსებულ პატიმართა იზოლაციის, გარე სამყაროსთან კონტაქტის ნაკლებობის და მათ საჭიროებებზე მორგებული აქტივობების არარსებობის ფონზე, პატიმრებს საუბრისა და ადამიანებთან კომუნიკაციის დეფიციტი აქვთ, რაც მძიმედ აისახება მათ ფსიქო-ემოციურ მდგომარეობაზე.
ვიზიტის შედეგად მომზადებული ანგარიში 2019 წლის 18 დეკემბერს გაეგზავნა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სპეციალური პენიტენციური სამსახურის გენერალურ დირექტორს, რომელსაც ეთხოვა ინფორმაციის წარმოდგენა ანგარიშში გაცემული რეკომენდაციების განხილვისა და შესრულების შესახებ. სამწუხაროდ, სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს ანგარიშთან დაკავშირებით პოზიცია არ წარმოუდგენია და ეს არ არის პრევენციის ეროვნული მექანიზმისთვის ინფორმაციის მიუწოდებლობის პირველი შემთხვევა, რაც ბუნებრივია უარყოფითად აისახება კონსტრუქციული დიალოგის წარმოებასა და ფაკულტატური ოქმით განსაზღვრული ვალდებულების შესრულებაზე. წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელის წინააღმდეგ კონვენციის ფაკულტატური ოქმის 22-ე მუხლის შესაბამისად, კომპეტენტური ორგანოები ვალდებულნი არიან გაეცნონ პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიერ წარმოდგენილ რეკომენდაციებს და გამართონ მასთან დიალოგი იმპლემენტაციის შესაძლო ზომების გატარებასთან დაკავშირებით.

Public Defender's Report on Monitoring of High-Risk Prison No 3
The Special Preventive Group of the Public Defender of Georgia carried out monitoring in the penitentiary institution No 3 on September 16-17, 2019. The purpose of the visit was to examine the situation in the facility in terms of prevention of ill-treatment and to evaluate the implementation of previous years’ recommendations.
During the visit, the Special Prevention Team did not receive any information about the physical abuse of prisoners by the staff of the facility. According to some of the convicts interviewed, the attitude of the prison staff towards them improved compared to previous years. However, the report emphasizes that the cases of psychological abuse and informal punishment of prisoners still occur in the facility, which is reflected in the lengthy placement of inmates with problematic behavior in the de-escalation room.
The report refers to the difficult situation of rehabilitation and re-socialization and indicates that inmates spend 23 hours in cells without any activity and can walk in the yard only for an hour. In addition, there are inmates who have been held in solitary confinement for months and even years, which, according to the Public Defender, severely impacts their psychological condition and constitutes ill-treatment.
The management model of the high-risk facility represents a challenge, which, according to the Special Preventive Group, is again based on maximum restrictions, prohibitions and an unconditionally strict regime, which is incompatible with human rights-based approaches and impedes the positive change of inmates' behavior and their rehabilitation. In particular, high-risk prisoners are more restricted to communicate with the outside world, enjoy fewer visits and can make fewer phone calls. In addition, they are not allowed to enjoy video visits, while short meetings are held in a room with glass barriers, which artificially separates them from the visitors and prevents direct contact between them. The situation is particularly difficult for those whose family members live in eastern Georgia and find it difficult to visit prisoners due to the distance and extra costs.
Due to the isolation of the facility, lack of contact with the outside world and lack of needs-based activities, prisoners suffer from the lack of conversation and communication with people, which severely impacts their psycho-emotional condition.
The monitoring report was sent to the Director General of the Special Penitentiary Service of the Ministry of Justice of Georgia on 18 December 2019. The agency was requested to provide information on the consideration and implementation of the recommendations set forth in the report. Unfortunately, the Special Penitentiary Service has not presented its opinion on the report and this is not the first case of failure to provide information to the National Preventive Mechanism, which naturally has a negative impact on a constructive dialogue and compliance with the commitments under the Optional Protocol.
Pursuant to Article 22 of the Optional Protocol to the Convention on the Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the competent authorities of the State Party concerned shall examine the recommendations of the National Preventive Mechanism and enter into a dialogue with it on possible implementation measures.