სახალხო დამცველი წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის (CPT) აღმასრულებელ მდივანს შეხვდა
2022 წლის 26 იანვარს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სტრასბურგში წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის (CPT) აღმასრულებელ მდივანს რეჯის ბრილატს შეხვდა.
სახალხო დამცველმა კომიტეტს მადლობა გადაუხადა გასულ წელს საქართველოში განხორციელებული ვიზიტისთვის, რამაც სახალხო დამცველის შეფასებით, მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი საქართველოს ხელისუფლების დაინტერესებას ქვეყნის პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებული პრობლემებით.
ნინო ლომჯარიამ რეჯის ბრილატს სახალხო დამცველის მანდატი გააცნო და დახურულ დაწესებულებებში არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა. ასევე ინფორმაცია მიაწოდა მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის მონიტორინგის მიზნით შექმნილი სამედიცინო კონსილიუმის საქმიანობის შესახებ.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დაკავებული პირების მდგომარეობა განიხილა, ხაზი გაუსვა მონიტორინგის მისიის მნიშვნელობას და წამების პრევენციის კომიტეტს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დახურული დაწესებულების მონიტორინგის საკითხის დღის წესრიგში დაყენება სთხოვა.
ასევე ისაუბრა სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატის დახურვის დეტალებზე და აღნიშნა, რომ ომბუდსმენის აპარატმა ინსტიტუციის გაუქმების შესახებ გადაწყვეტილების არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნით უკვე მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს.
დახურულ დაწესებულებებში არსებული გამოწვევების ერთობლივ ფორმატში განსახილველად წამების პრევენციის კომიტეტის წევრები სახალხო დამცველმა საქართველოში მოიწვია.

On January 26, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Régis Brillat, Executive Secretary of the Committee against Torture (CPT), in Strasbourg.
The Public Defender thanked the Committee for paying a visit to Georgia last year, which, according to her, significantly raised the interest of the Georgian authorities in the problems existing in the country's penitentiary establishments.
Nino Lomjaria briefed Régis Brillat on the mandate of the Public Defender and spoke about the challenges existing in closed institutions, as well as the activities of the medical council set up by the Public Defender to monitor Mikheil Saakashvili's health condition.
The Public Defender reviewed the situation of persons detained in the occupied territories, stressed the importance of the monitoring mission and asked the Committee for the Prevention of Torture to put the issue of the monitoring of closed facilitis in the occupied territories of Georgia on the agenda.
She also spoke about the details of the abolition of the State Inspector’s Office, noting that the Public Defender’s Office has already applied to the Constitutional Court with a request to declare the abolition unconstitutional.
The Public Defender invited members of the Committee for the Prevention of Torture to Georgia in order to discuss the challenges existing in closed establishments in a joint format.