სახალხო დამცველი წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) დელეგაციას შეხვდა
დაკავებისა და თავისუფლების შეზღუდვის სხვა ადგილებში ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობა განიხილეს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და პრევენციის ეროვნული მექანიზმის თანამშრომლებმა წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) დელეგაციასთან გამართულ შეხვედრაზე.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის წარმომადგენლებმა CPT-ის დელეგაციას ინფორმაცია მიაწოდეს პატიმართა უფლებრივი მდგომარეობისა და პენიტენციურ სისტემაში არსებული გამოწვევების შესახებ.
საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების სისტემაში ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა უფლებრივ მდგომარეობაზე.

Public Defender Meets with CPT Delegation
The situation of human rights in prisons and other places of restriction of freedom was discussed by Public Defender Levan Ioseliani and employees of the National Preventive Mechanism at the meeting held with the delegation of the European Committee for the Prevention of Torture (CPT).
Representatives of the National Preventive Mechanism informed the CPT delegation of the rights situation of prisoners and the challenges existing in the penitentiary system.
During the conversation, special attention was paid to the rights situation of convicts and defendants with mental health problems in the criminal justice system.