კვლევის ანგარიში „პენიტენციურ სისტემაში კოვიდ 19 პანდემიის გავლენა პატიმრების და პერსონალის ჯანმრთელობის და სხვა სახის უფლებრივ მდგომარეობაზე“
2022 წლის 11 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა და არასამთავრობო ორგანიზაციამ „პრევენცია პროგრესისთვის“ საერთო კვლევის ანგარიში წარადგინეს - „პენიტენციურ სისტემაში კოვიდ 19 პანდემიის გავლენა პატიმრების და პერსონალის ჯანმრთელობის და სხვა სახის უფლებრივ მდგომარეობაზე“. კვლევაში შეფასებულია სპეციალური პენიტენციური სამსახურის მიერ 2020 წლის მარტიდან 2021 წლის ჩათვლით პანდემიის პირობებში მიღებული განსაკუთრებული ზომების ზეგავლენა პატიმართა უფლებრივ მდგომარეობაზე.
კვლევის თანახმად, ვირუსის გავრცელების შესაჩერებლად გატარებულმა ღონისძიებებმა დადებითი ზეგავლენა იქონია კოვიდ 19-ის დაავადების პრევენციაზე, ამას აგრეთვე ხელი შეუწყო საკარანტინო სივრცეების გამოყოფამ და საეჭვო პაციენტების იზოლაციის ღონისძიებებმა. არ შეიძლება არ აღინიშნოს დაწესებულებების პერსონალსა და პატიმრებში PCR და ანტიგენის სწრაფი ტესტირების მასობრივი და რეგულარული ჩატარების მნიშვნელობა, რამაც ერთ-ერთი ძირითადი როლი ითამაშა დაავადების ადრეულ გამოვლენაში. სამედიცინო პერსონალთან და პატიმრებთან გასაუბრებამ ცხადყო, რომ ვაქცინაციის პროცესი პენიტენციურ დაწესებულებებში კარგი ტემპით მიმდინარეობდა. ასევე, 2017 წლის ანალოგიურ კვლევასთან შედარებით, 2021 წელს შემცირებულია იმ რესპონდენტთა წილი, რომლებიც თვლიდნენ, რომ საკვები პროდუქტები არასაკმარისი იყო.
კვლევის შედეგებმა ცხადყო, რომ პანდემიის პერიოდში გადაჭარბებულად იქნა გამოყენებული შეზღუდვების პოლიტიკა და შესაბამისი ძალისხმევა არ იქნა გაწეული გადაწყვეტის ალტერნატიული შესაძლო გზების მოძიების მიმართულებით. სახელმწიფო ინსტიტუტის მიერ პატიმრების რაოდენობის შემცირებას მიზნით სათანადო ნაბიჯები არ გადადგმულა. შეფასების პროცესში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სამედიცინო საკითხებს. კვლევამ უჩვენა, რომ შემცირდა სამედიცინო პერსონალის რაოდენობა, რამაც სამედიცინო მომსახურების მიღების გაჭიანურება გამოიწვია. ამბულატორიული მომსახურების გაჭიანურებისა და შემცირების გამო, გაიზარდა პატიმართა სამოქალაქო სექტორის საავადმყოფოში გადაყვანის რაოდენობა, ასევე გაიზარდა სასწრაფო წესით სამედიცინო დაწესებულებებში გადაყვანის შემთხვევები. ამბულატორიული ფსიქიატრიული დახმარების მიწოდების შემცირებამ უარყოფითი გავლენა მოახდინა პატიმართა ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე, რამაც გაზარდა პატიმართა ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში მკურნალობის საჭიროება.
პანდემია და მიღებული ზომები უარყოფითად აისახა პატიმართა გარე სამყაროსთან კონტაქტზე. კვლევამ აჩვენა, რომ შეზღუდვების მოქმედების პერიოდში კომპენსაციის სახით დამატებული უფასო სატელეფონო წუთები შეზღუდვების საპირწონედ საკმარისი არ იყო. პატიმრებს შეეზღუდათ ადვოკატთან, ფსიქოლოგთან და სოციალურ მუშაკთან ურთიერთობა, რის გამოც ვერ იღებდნენ შესაბამის მომსახურებას. პანდემიის პირობებში სარეაბილიტაციო პროგრამები საგრძნობლად შემცირდა. კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ მძიმე იყო ყაზარმულ რეჟიმზე მყოფი თანამშრომლების საცხოვრებელი და სამუშაო პირობები.

Report on Impact of Covid 19 on Health and Other Rights of Prisoners and Staff of Penitentiary System
On May 11, 2022, the Public Defender of Georgia and Prevention for Progress, a non-governmental organization, presented a joint report “Impact of Covid 19 on the Health and Other Rights of Prisoners and Staff of the Penitentiary System." The study assesses the impact of special measures taken by the Special Penitentiary Service from March 2020 through 2021 on the rights situation of prisoners.
According to the study, the measures taken to stop the spread of the virus had a positive impact on the prevention of Covid 19. The above was also contributed by the allocation of quarantine spaces and isolation of suspicious patients. The importance of mass and regular PCR and rapid antigen testing of the staff and inmates played a key role in the early detection of the disease. According to the interviews with the medical personnel and prisoners, the vaccination process was proceeding at a good pace in the penitentiaries. In addition, compared to a similar study conducted in 2017, the percentage of respondents, who think that food quantity is inadequate, decreased in 2021.
The results of the study show that restrictions were overused during the pandemic period and no appropriate efforts were made to find possible alternative solutions. No appropriate steps were taken by the state institution to reduce the number of prisoners. During the evaluation process, special attention was paid to the medical issues. The study showed that the number of medical personnel decreased, which led to delays in the provision of medical care. Due to delays and reductions in outpatient services, the number of transfers of prisoners to civil sector hospitals increased, as well as the number of cases of emergency transfers to medical facilities. The reduction in the provision of outpatient psychiatric care also had a negative impact on the mental health of inmates, increasing the need for treatment in psychiatric facilities.
The pandemic and the measures taken negatively affected prisoners' contact with the outside world. The study made it clear that the free phone minutes added as compensation during the period of restrictions were not sufficient to counterbalance the restrictions. Prisoners were restricted from contacting lawyers, psychologists and social workers, and they were unable to receive the relevant services. The number of rehabilitation programmes also significantly reduced. The study also showed that the living and working conditions of the employees, who were not allowed to leave the facilities, were difficult.