კოვიდ 19-ის პანდემიის ბავშვთა უფლებებზე ზემოქმედების შეფასება საქართველოში
სპეციალური ანგარიში „კოვიდ 19-ის პანდემიის ბავშვთა უფლებებზე ზემოქმედების შეფასება საქართველოში“ასახავს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ კოვიდ19-ის პანდემიის დროს სახელმწიფოს მიერ მიღებული ზომების ბავშვთა უფლებებზე ზემოქმედების შეფასების მიგნებებს. კვლევა ჩატარდასაქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ, ევროპის ბავშვთა ომბუდსმენთა ქსელის (ENOC), ასევე გაეროს ბავშვთა ფონდის ევროპისა და აზიის რეგიონული ოფისის (UNICEF ECARO), გაეროს ბავშვთა ფონდის საქართველოს წარმომადგენლობის ინიციატივითა და მხარდაჭერით.
კვლევა განხორციელდა ბავშვთა უფლებებზე ზემოქმედების შეფასების მეთოდოლოგიის გამოყენებით, რომელიც იძლევა შესაძლებლობას შეფასდეს, რა გავლენა იქონია, ან, შესაძლებელია, იქონიოს მთავრობის გადაწყვეტილებებმა და მოქმედებებმა ბავშვის უფლებების დაცვაზე. კვლევის ფარგლებში, მონაცემების შეგროვების ეტაპზე, არასრულწლოვნების მოსაზრებების გაგების მიზნით, უზრუნველყოფილი იყო მათი უშუალო ჩართულობა.
სპეციალურ ანგარიშში განხილულია სახელმწიფოს მიერ პანდემიის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით, 2020 წლის მარტიდან 2021 წლის მაისის ჩათვლით, ეტაპობრივად მიღებული ზომები, რომლებიც შეირჩა კვლევის მიზნებისთვის და ზეგავლენა იქონია ბავშვის უფლებებზე, მათ შორის, ბავშვების ძალადობისა და არასათანადო მოპყრობისგან დაცვის, განათლების უფლებისა და სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვების ზოგად უფლებრივ მდგომარეობაზე.
უპირველეს ყოვლისა, კვლევის ფარგლებში შეფასდა სახელმწიფოს მიერ პანდემიის პრევენციის მიზნით მიღებული ზომების გავლენა ბავშვთა მიმართ ძალადობის რისკების გაზრდაზე, გამოვლენასადარეაგირებაზე. ძირითადად გამოიკვეთა, რომ პანდემიის პერიოდში, დისტანციურმა სწავლებამ და იზოლაციამგაზარდაბავშვთა მიმართ ძალადობის რისკები. ამასთან, დისტანციურ სწავლაზე გადასვლის გამო, გართულდა არასრულწლოვნის ქცევით, ემოციურ და ფიზიკურ ნიშნებზე დაკვირვება და ძალადობის ნიშნების გამოვლენა. აღნიშნული აისახა რეფერირების მაჩვენებლის შემცირებაზე ან უცვლელი დარჩა მიმართვიანობის ტენდენცია.
ასევე, შეფასდაკოვიდ 19-ის პანდემიის თავიდან აცილების მიზნით სახელმწიფოს მიერ მიღებული ზომების ზეგავლენა ბავშვების ზოგადი განათლების უფლების რეალიზებაზე.ერთ-ერთი ძირითადი გამოწვევა, რაც სწავლების დისტანციურ ფორმატში გადასვლის შესახებ გადაწყვეტილების აღსრულებისას წარმოიშვა, რელევანტური ელექტრონული პლატფორმების გამოყენების შესახებ, მასწავლებლების, მოსწავლეებისა და მათი ოჯახის წევრების/კანონიერი წარმომადგენლების არასათანადო ინფორმირებულობა იყო. აღსანიშნავია, რომ სოციალურ-ეკონომიკური ნიშნით მოწყვლად ოჯახებსა და ისეთ რეგიონებში, სადაც ინტერნეტიზაცია აქტიურად არ იყო განხორციელებული მწვავედ გამოიკვეთა არასრულწლოვანთა განათლების უფლებაზე ხელმისაწვდომობის პრობლემატიკა. შშმ/სსსმ ბავშვების ეფექტიანი ჩართულობა დისტანციური სწავლების პროცესში ასევე, უდიდეს გამოწვევას წარმოადგენდა.
დამატეებით, კვლევის ძირითადმა თემატიკამ მოიცვა კოვიდ 19-ის პანდემიის გავლენა სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფი ბავშვების უფლებების დაცვის საკითხები. კვლევამ ცხადყო, რომ სახელმწიფო ზრუნვის მიმწოდებელი დაწესებულებებისათვის განსაკუთრებულ სირთულეს წარმოადგენს ინფიცირების შემთხვევების მართვა. მუდმივმა იზოლაციამ და სოციალური კონტაქტების შეწყვეტამ, გაართულა ბავშვების ქცევის მართვა. შესაბამისად, მნიშვნელოვანი პრობლემები გამოიკვეთა არასრულწლოვანთა ფსიქიკური ჯანმრთელობისა და რთული ქცევის კუთხით.
ანგარიშში მოცემულია სახალხო დამცველის რეკომენდაციები ბავშვთა უფლებების რეალიზების მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ ეფექტიანი მექანიზმების/რეგულაციების შექმნის საჭიროების თაობაზე. აღნიშნული უზრუნველყოფს პანდემიის პერიოდში, თუ სხვა კრიზისებისას შექმნილი გამოწვევების ეფექტიან გადაწყვეტას. ამასთან, მნიშვნელოვანია, რომ ბავშვთან დაკავშირებული ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღებისას, მათ შორის, COVID-19-ის გავრცელების პრევენციის მიზნით მიღებული ზომების შემუშავების პროცესში, უზრუნველყოფილი იყოს არასრულწლოვანთა აზრის მოსმენა და მათი ჩართულობა.

Child Rights Impact Assessment of COVID-19 related States measures in Georgia
The special report on “Child Rights Impact Assessment of COVID-19 Related State Measures in Georgia” reflects the results of a study conducted by the Public Defender's Office on Covid-19 related preventative state measures impact on children’s rights.The research was carried out by the Office of Public Defender of Georgia, based on the initiative of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC), also initiative and support of the United Nations Children’s Fund’s Regional Office for Eastern Europe and Central Asia (UNICEF ECARO), and the United Nations Children’s Fund’s Georgia Country Office.
The study is based on the Child Rights Impact Assessment Methodology which is a tool that enables the assessment of what impact government decisions and actions have had or might have on the protection of children’s rights.To ensure that children’s opinion was heard, they have been involved in the information collection process.
The study covers state measures that were gradually introduced in response to the pandemic form March 2020 until May 2021. The researchers analyzed those measures that had the most significant impact on children’s rights. Among those rights are protection from violence and ill-treatment, the right togeneral education and protection of child right’s in state care.
Findings of the study reveal that during the pandemic the distance learning and isolation increased the risks of violence against children. Moreover, when schools shifted to distance learning, it became difficult to observe emotional, physical signs of violence towards children. This was either reflected in the reduction of the referral rate or the trend of referrals remained unchanged.
The assessment of the impact of state measures in the context of the realization of children’s right to general education shows that one of the main challenges related to distance learning was lack of awareness among teachers, students and their family members/legal representatives on the use of relevant electronic platforms. It is noteworthy, that in socio-economically vulnerable families and in regions where internet was not widely accessible, severe problems related to children’s accessibility to general education were revealed. Moreover, a big challenges were identified regarding the effective involvement of children with disabilities and with special educational needs in the educational process.
In relation to the protection of the child’s rights in state care during the pandemic, the study shows that the facilities encounter difficulties in managing covid-19 cases.The isolation has affected children's behaviour. Consequently, significant problems were identified in terms of children’s mental health and behaviour challenges. Effective involvement of children with disabilities in distance learning also turned out to be a major challenge.
The report also delivers the Public Defender's recommendations on the need for the state to establish effective mechanisms/regulations for the realization of children’s rights. This provides an effective solution to the challenges posed by the pandemic or other crises. The greater emphasis is made, on the importance of ensuring that the views of children are heard and that they are involved when taking any child-related decisions, including the development of measures to prevent the spread of COVID-19.