„Start to Talk“ - კამპანია სპორტში ბავშვთა მიმართ სექსუალური შევიწროებისა და ძალადობის წინააღმდეგ
2020 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძემ მონაწილეობა მიიღო „Start to Talk“ კამპანიის გახსნის ღონისძიებაში, რომელიც სპორტში ბავშვთა მიმართ სექსუალური შევიწროებისა და ძალადობის წინააღმდეგ ხორციელდება.
სახალხო დამცველის მოადგილემ სიტყვით გამოსვლისას ისაუბრა საქართველოში ბავშვის მიმართ ძალადობის, მათ შორის, სექსუალური ძალადობის პრევენციის, გამოვლენის, მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე და ხაზი გაუსვა მსგავსი კამპანიების მნიშვნელობას - ტაბუს დარღვევის, გამოცდილების და ცოდნის გაზიარების, ასევე, დამოკიდებულებების ცვლილების და სპორტში ბავშვის მიმართ ძალადობის შემთხვევაზე დროული და ეფექტიანი რეაგირებისთვის.
„აღნიშნული ვალდებულება საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების ფარგლებში უკვე ნაკისრი აქვს. კერძოდ, „ბავშვთა სექსუალური ექსპლუატაციისა და სექსუალური ძალადობისაგან დაცვის“ შესახებ ევროპის საბჭოს კონვენცია ავალდებულებს სახელმწიფოს გაატაროს აუცილებელი საკანონმდებლო ან სხვა სახის ზომები, რათა აამაღლოს ცნობიერება ბავშვთა დაცვისა და მათი უფლებების შესახებ იმ პირთა შორის, რომლებსაც რეგულარული კონტაქტი აქვთ ბავშვებთან მათ შორის სპორტის სფეროში“, - განაცხადა სახალხო დამცველის მოადგილემ და აღნიშნა, რომ კამპანიის პარალელურად მნიშვნელოვანია, ეთიკის და ქცევის კოდექსების შემუშავება და მოქმედი რეგულაციების დახვეწა. ასევე, რისკების შეფასების მექანიზმების დანერგვა და შეტყობინების პროცედურების განვითარება, რათა ბავშვებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა ისარგებლონ დაცვისა და დახმარების მაღალი სტანდარტით.
კამპანია Start to Talk-ს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ევროპის საბჭოს ინიციატივითა და დახმარებით ახორციელებს.

"Start to Talk" Campaign against Sexual Harassment and Abuse of Children in Sports
On December 10, 2020, Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, took part in the opening of the "Start to Talk" campaign against sexual harassment and abuse of children in sports.
In her speech, the Deputy Public Defender spoke about the challenges in the field of child abuse in Georgia, including the prevention and detection of sexual harassment, protection of and assistance to victims of sexual violence. She stressed the importance of similar campaigns for breaking taboos, sharing experiences and knowledge, changing attitudes and timely and effectively responding to abuse of children in sports.
"The above-mentioned commitment has already been undertaken by Georgia within the framework of international agreements. In particular, the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse obliges States to take the necessary legislative or other measures to raise awareness of the protection of children and their rights among persons who have regular contact with children, including in sports“, the Deputy Public Defender said, adding that along with the campaign, it was important to develop codes of ethics and conduct and to refine existing regulations, as well as to introduce risk assessment mechanisms and develop reporting procedures to enable children to enjoy the high standard of protection and assistance.
“Start to Talk” campaign is being implemented by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia on the initiative and with the assistance of the Council of Europe.