სპეციალური ანგარიში - „სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებების მონიტორინგის შედეგები“
2020 წლის 9 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ წარადგინა სპეციალური ანგარიში სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებების მონიტორინგის შედეგები“. ანგარიში მომზადდა გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერით, პროექტის „ბავშვის უფლებები ცენტრის შესაძლებლობების გაძლიერება“ ფარგლებში და ასახავს საქართველოში სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებებში ბავშვთა უფლებრივი მდგომარეობის მონიტორინგის შედეგებს.
სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების საჯარო დაწესებულებებში არსებული მდგომარეობისა და ბავშვის უფლებათა დაცვის ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის დასადგენად, სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტმა თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში, დაბებსა და სოფლებში, მათ შორის, მაღალმთიანი რეგიონებში 143 ბაგა-ბაღის მონიტორინგი ჩაატარა.
„მონიტორინგმა გამოავლინა, რომ სახალხო დამცველის აპარატის მიერ 2014 წელს ჩატარებული მონიტორინგის შემდეგ სიტუაცია გაუმჯობესდა, რაც ძირითადად შეეხო აღსაზრდელთა ჯანსაღ, დაბალანსებულ და ასევე, სპეციალურ კვებით საჭიროებებს. თუმცა, სახელმწიფოსა და მუნიციპალიტეტების მიერ განხორციელებული სამუშაოების მიუხედავად, საბავშვო ბაღებში კვლავ რჩება მთელი რიგი საკითხები, რაც შესაბამისი სტრუქტურების მხრიდან მეტ ძალისხმევას მოითხოვს,“ - აღნიშნა სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ.
„ბავშვები სწავლობენ და ვითარდებიან უსაფრთხო და მასტიმულირებელ გარემოში, რისთვისაც აუცილებელია ადეკვატური ჰიგიენური პირობები, ინფრასტრუქტურა, კვება და ძალადობისგან დაცვა. 2017 წელს ეროვნული სტანდარტების მიღების მიუხედავად, სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების მონიტორინგმა აჩვენა, რომ ბევრ სკოლამდელ დაწესებულებას არ აქვს საჭირო უსაფრთხო შიდა და გარე ინფრასტრუქტურა, წყლის, სანიტარიისა და ჰიგიენის პირობები, ბავშვების კეთილდღეობისა და განვითარების უზრუნველსაყოფად. COVID-19 პანდემიის ფონზე, ეს საკითხები კიდევ უფრო პრობლემატურია და შეიძლება დამატებითი ბარიერი გახდეს სკოლამდელი განათლების ხელმისაწვდომობისთვის,“ - განაცხადა გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში ემი კლენსიმ.
მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი გამოწვევები უმთავრესად ეხება სკოლამდელ დაწესებულებათა ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებას და სასწავლო და სააღმზრდელო ინვენტარსა და ეზოების კეთილმოწყობის საკითხებს; კვლავ პრობლემას წარმოადგენს საბავშვო ბაღებში არსებული გადატვირთულობა და კვალიფიციური კადრების სიმცირე.
კვლევის მიგნებები საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მაია გედევანიშვილმა და მონიტორინგის ჯგუფის წევრმა ლიკა ღვინჯილიამ წარადგინეს.
ანგარიშის მიხედვით შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
• არასაკმარისი ფართის გამო, შეზღუდულია ბავშვების საჭიროებები. განსაკუთრებით, არასტანდარტულ შენობებში განთავსებულ საბავშვო ბაღებში
• საბავშვო ბაღები არ არის სრულად მორგებული შშმ ბავშვების საჭიროებებზე და ვერ უზრუნველყოფს მათ სრულფასოვან ჩართულობას
• საბავშვო ბაღების აბსოლუტურ უმრავლესობაში ეზო არ არის მოწყობილი აღსაზრდელთა საჭიროებებისა და უსაფრთხოების შესაბამისად
• არასაკმარისია ინვენტარი, რაც განსაკუთრებით მწვავეა საძინებლების, სააღმზრდელო და სასადილო ოთახების საჭიროებებთან მიმართებით
• საბავშვო ბაღები იშვიათად მარაგდება აღსაზრდელთა ასაკისა და რაოდენობის შესაბამისი სათამაშოებით
• სველი წერტილები არ არის მოწყობილი ბავშვთა და განსაკუთრებით, შშმ ბავშვთა საჭიროებების მიხედვით; ფართობი და ინვენტარი არ შეესაბამება აღსაზრდელთა რაოდენობას. ამასთან, საბავშვო ბაღების ნაწილში სველი წერტილები არ არის უზრუნველყოფილი თბილი წყლით
• აღმზრდელთა უმეტესობას არ აქვს გავლილი გადამზადება ბავშვთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე; ეს ხელს უშლის ძალადობის შემთხვევათა გამოვლენასა და მათზე დროულ რეაგირებას
• შემოწმებული საბავშვო ბაღების 34%-ში ირიცხებიან შშმ აღსაზრდელები, თუმცა მათგან მხოლოდ 14.2% ჰყავს სპეციალური პედაგოგის კადრი
• პრობლემურია გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობის საკითხიც; სოფლების მხოლოდ 13,75%-დან ხდება აღსაზრდელების ტრანსპორტირება ახლომდებარე საბავშვო ბაღში.
სახალხო დამცველი იმედი გამოთქვამს, რომ აღნიშნული მონიტორინგის შედეგად შემუშავებული რეკომენდაციები გათვალისწინებული იქნება შესაბამისი უწყებების მხრიდან, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს სკოლამდელ დაწესებულებებში ბავშვთა უფლებრივ მდგომარეობას.

On September 9, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, presented Special Report on the Results of the Monitoring Carried out in Preschool Educational Institutions. The report was prepared with the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF) within the framework of a project - Strengthening the Capacity of the Center for the Rights of the Child - and reflects the results of the monitoring of the rights situation of children in preschool institutions of Georgia.
The Department of the Rights of the Child of the Public Defender's Office monitored 143 kindergartens in Tbilisi and other cities, towns and villages, including mountainous regions of Georgia, to examine the situation in public preschool institutions and compliance with national and international standards of protection of the rights of the child.
"The monitoring made it clear that the situation had improved after the monitoring conducted by the Public Defender's Office in 2014, mainly in terms of healthy and balanced food, as well as special nutritional needs. However, despite the efforts of the state and municipalities, a number of issues remain in kindergartens unresolved, which require more efforts from the relevant structures,"- said the Public Defender.
"Children cam study and develop in a safe and stimulating environment, which requires adequate hygiene conditions, infrastructure, nutrition and protection from violence. Despite the adoption of national standards in 2017, the monitoring of preschools showed that many of them do not have the necessary safe internal or external infrastructure, water, sanitation or hygiene conditions, which are necessary to ensure the well-being and development of children. "These issues are even more problematic in the context of the COVID-19 pandemic and they could serve as additional barriers to access to pre-school education," said Amy Clancy, UNICEF Deputy Representative in Georgia.
The challenges identified as a result of the monitoring are mainly related to the infrastructure of preschool institutions, educational items and arrangement of yards; the lack of qualified staff and overcrowding remain problematic as well.
The findings of the study were presented by Maia Gedevanishvili, Head of the Department of the Rights of the Child of the Public Defender's Office, and Lika Gvinjilia, member of the monitoring group.
• Children's needs are limited due to insufficient space, especially in kindergartens located in non-standard buildings
• Kindergartens are not fully adapted to the needs of children with disabilities and can not ensure their full involvement
• In the vast majority of kindergartens, yards are not arranged in accordance with the needs and safety of children
• Insufficient fortunate, which is especially acute in relation to bedrooms, classrooms and dining rooms
• Kindergartens are rarely supplied with toys appropriate to the age and number of children
• Bathrooms are not arranged according to the needs of children and especially according to the needs of children with disabilities; the space and furniture do not correspond to the number of children. In addition, bathrooms in some kindergartens are not supplied with hot water
• Most teachers have not been trained in child abuse issues, which hampers detection of and timely response to violence
• 34 34% of inspected kindergartens have children with disabilities, but only 14.2% of them have a position of a special teacher
• Geographical accessibility is also a problem; children are transported to nearby kindergartens only in 75% of the villages.
The Public Defender hopes that the recommendations developed as a result of this monitoring will be taken into account by the relevant agencies, which will significantly improve the rights situation of children in preschool institutions.