სახალხო დამცველის ოფისს ამიერიდან ბავშვთა უფლებების მონიტორინგის სტანდარტები ექნება
სახალხო დამცველის ბავშვთა უფლებების ცენტრი ბავშვთა დაწესებულებების მონიტორინგისას ამიერიდან სპეციალურად შემუშავებული სტანდარტებით იხელმძღვანელებს, რომლებიც საერთაშორისო გამოცდილებას ეფუძნება. აღნიშნული სტანდარტები გაეროს ბავშვთა ფონდის ხელშეწყობით მომზადდა პროექტ „სახალხო დამცველის ბავშვის უფლებების ცენტრის შესაძლებლობების გაძლიერების“ ფარგლებში, რომელიც ბავშვის უფლებათა ცენტრსა და გაეროს ბავშვთა ფონდს შორის მრავალწლიანი თანამშრომლობის მორიგი ეტაპია.
გაძლიერდა ცენტრის შესაძლებლობები არასრულწლოვანთა დაწესებულებების მონიტორინგის თვალსაზრისით. წლის განმავლობაში ცენტრის თანამშრომლებმა გეგმიური და არაგეგმიური მონიტორინგი ჩაატარეს თბილისის #8, ქუთაისის#2 და არასრუწლოვანთა #11 სპეციალურ დაწესებულებებში. ამჟამად შემუშავების პროცესშია რეკომენდაციები, რომელიც გაეგზავნება სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს შემდგომი რეაგირებისათვის და აისახება სახალხო დამცველის 2013 წლის ანგარიშში. მონიტორინგის დროს განსაკუთრებული ყურადღება იქნა გამახვილებული შემდეგ საკითხებზე: არასრულწლოვანთა საყოფაცხოვრებო პირობები, სუფთა ჰაერის უფლებით სარგებლობა, დისციპლინური პასუხისმგებლობა, კონტაქტი გარე სამყაროსთან, რეაბილიტაცია და რესოციალიზაცია, განათლება, დაწესებულების პერსონალი, ამანათისა და ფულადი გზავნილის მიღება-გაგზავნა, საჩივრები და განცხადებები, პირადი ჰიგიენა, ჯანდაცვა და კვება.
გაიმართა შეხვედრები მაღალმთიან რაონებში (მაღალმთიანი აჭარა, ახმეტის რაიონი და პანკისის ხეობა და ყაზბეგის რაიონი) ბავშვთა უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებსა და სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლებთან. შეხვედრების მიზანი იყო, აღნიშნულ რეგიონებში ბავშვთა უფლებების სფეროში არსებული პრობლემურ საკითხებზე მსჯელობა და სახალხო დამცველის ბავშვის უფლებათა ცენტრის შესახებ ადგილობრივი მოსახლეობის ინფორმირება.
პროექტის ფარგლებში გაიმართა ტრენინგები სახალხო დამცველის რეგიონული ოფისის წარმომადგენლებისათვის ბავშვის უფლებების შესახებ, რათა შესაძლებელი გახდეს რეგიონებში ბავშვის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე სწრაფი რეაგირება.
სახალხო დამცველის ბავშვის უფლებათა ცენტრის წარმომადგელები წლის განმავლობაში აქტიურად თანამშრომლობდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ბავშვის უფლებათა კონვენციის მესამე ფაკულტატური ოქმის - „კომუნიკაციის პროცედურების“ რატიფიკაციის მხარდასაჭერად. კომუნიკაციის ან როგორც მას ხშირად უწოდებენ, გასაჩივრების პროცედურა, შესაძლებლობას აძლევს ინდივიდებს, ინდივიდთა ჯგუფებსა და მათ წარმომადგენლებს, რომლებიც ბავშვის უფლებათა კონვენციის წევრი სახელმწიფოს მხრიდან საკუთარ უფლებებს შელახულად მიიჩნევენ, მიმართონ გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტს ამ უფლებების აღსადგენად.
გაეროს ბავშვთა ფონდი სახალხო დამცველის ოფისის ბავშვის უფლებათა ცენტრთან დაარსების დღიდან, 2001 წლიდან, მჭიდროდ თანამშრომლობს. 2010 წელს გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით ბავშვის უფლებათა ცენტრის სამწლიანი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა შემუშავდა.

Child rights monitoring standards are now available at Public Defender’s Office
The results of the one-year work are summarized by the Child Rights Centre of the Public Defender’s Office and UNICEF
Tbilisi, 24 December, 2013. The Child Rights Centre of the Public Defender’s Office will now on be guided by the specially developed standards based on the international best practices, when monitoring children’s institutions. The standards have been developed with UNICEF support within the “Capacity-building of the Child Rights Centre of the Public Defender’s Office” project implemented in 2013. The project has been another phase of the multi-year collaboration between the Child Rights Centre and UNICEF.
Within the project the capacity of the Centre has also been enhanced in monitoring of the juvenile establishments. In particular, during the current year the Centre staff implemented the planned and unplanned monitoring of the Tbilisi No8, Kutaisi No2 and Juvenile No11 Special Establishments. Recommendations are now being developed that will be sent to the Ministry of Corrections and Legal Assistance for further action and will be reflected in the Public Defender’s 2013 Report. The monitoring was focused on the following: living conditions of the juveniles, right to fresh air, disciplinary measures, contact with outside world, rehabilitation and re-socialization, education, establishment personnel, sending-receiving parcels and cash transfers, complaints and applications, hygiene, healthcare and nutrition.
Meetings have been held in the high mountainous areas (Mountainous Adjara, Akhmeta Region and the Pankisi George, and Kazbegi Region) with Child Rights organizations and the government representatives. The meetings aimed to discuss the problematic issues related to child rights in the regions and to introduce the Child Rights Centre of the Public Defender’s Office to the local communities.
Within the project the regional representatives of the Public Defender’s Office have been trained on child rights to ensure prompt response to the child rights violations in the regions.
The representatives of the Child Rights Centre throughout the year have been actively cooperating with NGOs to support ratification of the Third Optional Protocol of the CRC on “Communications Procedures.” The Communications Procedures, often referred to as complaint procedures, allows individuals, groups of individuals and their representatives who believe their rights have been violated by the party state to submit a complaint to the UN Committee on the Rights of the Child for reinstating these rights.
UNICEF has been closely cooperating with the Child Rights Centre of the Public Defender’s Office since establishment of the latter in 2001. In 2010 UNICEF supported the Child Rights Centre in developing the three-year-strategy and action plan.