სახალხო დამცველის განცხადება სწავლების პროცესთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს 2021 წლის 22 იანვრის გადაწყვეტილებას საბავშვო ბაღების მუშაობისა და თბილისში, ქუთაისსა და რუსთავში დისტანციური სწავლების პროცესის 1 მარტიდან განახლების თაობაზე და მიიჩნევს, რომ ბავშვზე სამზრუნველო დაწესებულებების ხანგრძლივი ვადით დისტანციურ რეჟიმზე დარჩენა უნდა იყოს უკიდურესი ღონისძიება, რომელმაც ხელი არ უნდა შეუშალოს განათლების უფლების ეფექტურ განხორციელებას. ამასთან, იმ სკოლებში სადაც სწავლის პროცესი მიმდინარეობს ან იგეგმება განახლება, მნიშვნელოვანია არსებული ინფრასტრუქტურა, წყლის მისაწვდომობა და სანიტარულ-ჰიგიენური მდგომარეობა პასუხობდეს ვირუსის პრევენციისთვის აუცილებელ პირობებს.
საერთაშორისო ორგანიზაციების, მათ შორის გაეროს პოზიციით, სკოლების დახურვამ საფრთხის ქვეშ დააყენა ბავშვების განათლების უფლება. ამასთან, სკოლების გახსნის პროცესში, გათვალისწინებული უნდა იქნას ბავშვების ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებები, მშობლებისა და პედაგოგების ჩართულობა და ჯანდაცვის სისტემის წარმომადგენლებთან ეფექტური კოორდინაცია.
პანდემიამ კიდევ უფრო გამოკვეთა საქართველოში განათლების მიმართულებით წლების განმავლობაში არსებული გამოწვევები. დისტანციურ საგაკვეთილო პროცესში სრულყოფილად ჩართვას ვერ ახერხებენ ბავშვები, რომელთაც ხელი არ მიუწვდებათ ინტერნეტსა და კომპიუტერულ ტექნიკაზე. გაეროს ბავშვთა ფონდის ინფორმაციით, საქართველოში სასკოლო ასაკის ბავშვების 15 პროცენტს არ აქვს სახლში ინტერნეტზე წვდომა. ხოლო, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით კი შინამეურნეობების მხოლოდ 61.8% არის კომპიუტერით უზრუნველყოფილი. სახალხო დამცველის პრაქტიკა ცხადყოფს, რომ პრობლემები განსაკუთრებით მოწყვლად ჯგუფებს - შეზღუდული შესაძლებლობის, სიღარიბეში, სახელმწიფო ზრუნვაში, რეგიონებში, განსაკუთრებით მაღალმთიან რეგიონებში და მრავალშვილიან ოჯახებში მცხოვრებ ბავშვებს ექმნებათ.
პანდემიის პირობებში განათლების უფლების უზრუნველყოფის თაობაზე მნიშვნელოვანია საერთაშორისო პრაქტიკის და სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება. რიგ ქვეყნებში გამოიყო ფინანსური რესურსი მოსწავლეებისთვის საჭირო აღჭურვილობისა და ინტერნეტის უზრუნველსაყოფად. ამასთან, სკოლებში, სადაც მიმდინარეობს სასწავლო პროცესი, გათვალისწინებულია არსებული რეკომენდაციები, რაც გულისხმობს პირბადის ტარებას, შენობის რეგულარულ დეზინფექციას, სპეციალური სასწავლო გრაფიკის შედგენას მოსწავლეთა ნაკადების შემცირების მიზნით და სხვა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს
საქართველოს მთავრობას:
- ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და საბავშვო ბაღების ხანგრძლივად დახურვის, ასევე მათი გახსნის შესახებ გადაწყვეტილება თითოეულ შემთხვევაში იყოს დასაბუთებული და ეყრდნობოდეს ინდივიდუალური მიდგომის მეთოდით შეფასებას. მათ შორის, პროცესში შესაბამისი სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლებთან ერთად, მაქსიმალურად იქნას გათვალისწინებული საჯარო სკოლებისა და საბავშვო ბაღების ინდივიდუალური საჭიროებები, მშობლების, ბავშვებისა და პედაგოგების აზრი და ჩართულობა;
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს:
- უზრუნველყოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მზაობა ინფრასტრუქტურული, წყლის მისაწვდომობის, სანიტარიის და ჰიგიენის დაცვის მიმართულებით. ამასთან, მოახდინოს შესაბამისი სადეზინფექციო და პრევენციული საშუალებებით აღჭურვა და მუდმივი განახლება;
- სრულად შეაფასოს დისტანციური სწავლების პროცესში ქვეყნის მასშტაბით არსებული ხარვეზები, მათ შორის, ბავშვების ინტერნეტზე, კომპიუტერულ ტექნიკაზე ხელმისაწვდომობის პრობლემები და პროცესის დაგეგმვისას მაქსიმალურად იქნას გათვალისწინებული თითოეული ბავშვის საჭიროება;
- შეაფასოს სკოლის მიტოვების რისკები, განსაკუთრებით მოწყვლადი ჯგუფებში და გაატაროს პრევენციული ღონისძიებები იდენტიფიცირებული გამოწვევების შესაბამისად;
- შეაფასოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებული პრევენციული ღონისძიებების ეფექტურობა და ჯანდაცვის სისტემის წარმომადგენლებთან ეფექტური კოორდინაციით იმსჯელოს მათ გაუმჯობესებაზე.
ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს:
- ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, შეფასდეს სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების საჭიროებები, მათ შორის ინფრასტრუქტურული პრობლემები, დაიგეგმოს ღონისძიებები აღნიშნული პრობლემების გადაჭრის მიზნით და სრულად განხორციელდეს საბავშვო ბაღების უზრუნველყოფა სანიტარიისა და ჰიგიენის დაცვისთვის საჭირო რესურსით;
- ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში წყალსა და სანიტარიაზე უფლების ხელმისაწვდომობის კუთხით არსებული პრობლემების შესაბამისად, ხელი შეეწყოს წყალმომარაგების სისტემის გაუმჯობესებას. მათ შორის, თითოეულ სკოლაში, სადაც პრობლემაა წყლის ხელმისაწვდომობა და საპირფარეშოებში არსებული მძიმე სანიტარულ-ჰიგიენური მდგომარეობა, დაიგეგმოს პრობლემის მოგვარების მიზნით გასატარებელი ღონისძიებები და შესაბამისი სარემონტო სამუშაოები.

Public Defender’s Statement on Educational Process
The Public Defender of Georgia is responding to the decision made by the Interagency Coordination Council on January 22, 2021 on the re-opening of kindergartens and the resumption of remote education in Tbilisi, Kutaisi and Rustavi from March 1 and believes that the long-term prolongation of remote education should be the last resort, which should not hamper the effective exercise of the right to education. In addition, it is important that the infrastructure, access to water and sanitation provide the necessary conditions for the prevention of the virus in schools where learning process is ongoing or is planned to be resumed.
According to international organizations, including the United Nations, the closure of schools has jeopardized children’s right to education. At the same time, during re-opening schools, it is necessary that the needs of the most vulnerable groups of children, involvement of parents and teachers, and effective coordination with representatives of the health care system be taken into account.
The pandemic has further highlighted the challenges existing in Georgia’s education sector over the years. Children, who do not have access to the Internet or computers, are not able to fully engage in the remote learning process. According to the United Nations Children's Fund, 15 percent of school-age children in Georgia do not have access to the Internet at home, and according to the National Statistics Office of Georgia, only 61.8 percent of families have computers. The Public Defender’s practice shows that problems are particularly acute for vulnerable groups - children with disabilities, or those living in poverty, public care, regions, especially highlands, and large families.
It is important to share international practice and experience of different countries when ensuring the right to education during the pandemic. A number of countries have allocated financial resources to ensure that students have access to the necessary equipment and the Internet. In addition, in schools where educational process is ongoing, all recommendations are being taken into account, which include wearing a mask, regular disinfection of the building, special schedule aimed at reducing the flow of students, etc.
Based on the above, the Public Defender of Georgia calls on:
The Government of Georgia:
- To ensure that the decision on the long-term closure of general education institutions and kindergartens, as well as their re-opening, is substantiated in each case and is based on an assessment made by using an individual approach. Inter alia, individual needs of public schools and kindergartens, as well as the opinions and involvement of parents, children and teachers, should be considered together with representatives of the medical system;
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia:
- To ensure the readiness of general education institutions in terms of infrastructure, access to water, sanitation and hygiene, as well as to constantly supply appropriate disinfectants and preventive equipment;
- To fully assess gaps in the remote learning process across the country, including children's access to the Internet and computers, and to take into account the needs of each child when planning the process;
- To assess the school dropout risks, especially among vulnerable groups, and to take preventive measures to address the challenges identified in this direction;
- To evaluate the effectiveness of preventive measures in general education institutions and to consider their improvement through effective coordination with representatives of the health care system.
The local self-government bodies:
- To assess the needs of preschool institutions, including infrastructure problems, to plan measures to address problems and to fully provide kindergartens with the necessary resources for sanitation and hygiene, in order to prevent the spread of the virus;
To contribute to the improvement in the water supply system, in accordance with the problems existing in terms of access to water and sanitation in general education institutions, inter alia, by planning measures and repairs needed to solve problems in each school, where there is a problem with access to water or poor sanitary-hygienic condition in the toilets.