სახალხო დამცველი საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელს შეხვდა
2019 წლის 20 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელს ღასან ხალილს შეხვდა და ქვეყანაში ბავშვის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით ერთობლივი სამომავლო გეგმები განიხილა.
მხარეებმა სახალხო დამცველის აპარატსა და გაეროს ბავშვთა ფონდის საქართველოს ოფისის მჭიდრო თანამშრომლობის უფრო მრავალფეროვან სტადიაში გადასვლის პერსპექტივებზე ისაუბრეს. აღნიშნეს, რომ დაგეგემილია ახალი გაფართოებული სტრატეგიის შემუშავება, რომელიც ორივე ინსტიტუციის სამოქმედო გეგმის ნაწილი იქნება.
შეხვედრაზე ერთ–ერთ საკითხად განიხილეს ბავშვის უფლებათა დაცვის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტებთან მჭიდრო თანამშრომლობა, გამოცდილების გაზიარება, ტრენინგებისა და სხვადასხვა ხასიათის შეხვედრების ორგანიზება, მათი კვალიფიკაციის ამაღლებისა და გაძლიერების მიზნით.
ბავშვთა უფლებების დარღვევის კუთხით მომართვიანობის გაზრდასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ 2012 წლიდან სახალხო დამცველისადმი ბავშვთა უფლებების დარღვევის ფაქტებზე მომართვიანობა 96–დან 776–მდე გაიზარდა, რაც აპარატის ცნობადობის გაზრდასთან ერთად საკითხისადმი მგრძნობელობის მატების მაჩვენებელიც არის.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე და ბავშვის უფლებათა დაცვის დეპარტამენტის უფროსი მაია გედევანიშვილი.

On 20 February 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with UNICEF Representative in Georgia Ghassan Khalil and reviewed joint plans for the protection of child’s rights in the country.
The prospects of advancing the close cooperation between the Public Defender’s Office and the United Nations Children's Fund to a more diverse phase were discussed at the meeting. It was noted that it is planned to develop a new, expanded strategy that will be part of both institution's action plans.
Another topic of discussion was close cooperation with experts working in the field of child’s rights, namely organizion of trainings and various meetings for them in order to raise their qualifications.
According to the Public Defender, the number of citizens addressing the Public Defender’s Office in connection with cases of child abuse has increased from 96 to 776 since 2012, which indicates the increased sensitivity towards the issue along with the increased awareness of the institution.
The meeting was also attended by Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, and Maia Gedevanishvili, Head of the Department of Child’s Rights.